Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Vin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Lun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Lun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Joi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Sam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Vin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Mier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Joi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Sam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Sam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Sam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Mier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI

Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Culorile şi semnele zodiacale (referat)

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

ZODIA CAPRICORNULUI

Mesaj  GEORGE la data de Mar Oct 04, 2011 8:30 am

ZODIA CAPRICORNULUI are ca şi culoare corespondentă culoarea verde închis. Această culoare indică stabilitatea, individualismul, liniştea, tendinţa spre singurătate.

Un alt site spune ca ;

Capricorn - Culoarea seriozităţii şi a tăriei de caracter este movul albăstrui, această culoare este perfectă pentru capricornul care iubeşte doar în cazul în care este o afacere bună. Verdele deschis a fecioarei este bun pentru el dar galbenul închis al racului îl irită.

...si un altul spune ;

Capricorn: Ca si Taurii si Fecioarele, nici reprezentanta semnului Capricorn nu se da in vant dupa culori extravagante sau tipatoare. Le plac culorile sobre, inchise si cel mai bine se simt purtand obiecte vestimentare de culoare neagra. Ce reprezinta negrul: Negrul inseamna atat protectie, cat si mister. Culoarea este asociata cu tacerea, cu forta infinita si misterioasa a femininului pasiv. Negrul poate, de asemenea, impiedica schimbarea, pentru ca este o culoare care ii ajută sa se izoleze si sa se ascunda de lume.

Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Mar Oct 04, 2011 8:40 am, editata de 2 ori

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile Capricornului

Mesaj  GEORGE la data de Mar Oct 04, 2011 8:37 am

Sa recapitulam ;
capricornul are corespondenta culoarea,
- verdele inchis .
- movul albastrui, este compatibil cu verdele deschis si incopatibil cu galbenul inchis .
- negrul

Admin
Admin

Sus In jos

Re: Culorile şi semnele zodiacale (referat)

Mesaj  crina la data de Mar Oct 04, 2011 10:43 am

GEORGE a scris: Pentru membri activi, poate organizezi si o tabara de creatie la mare. Razz

Poti sa stii...., orice este posibil Smile
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 56
Localizare : constanta

Sus In jos

Mesaj  AncaManuela la data de Mar Oct 04, 2011 11:42 am

GEORGE a scris:ZODIA CAPRICORNULUI are ca şi culoare corespondentă culoarea verde închis. Această culoare indică stabilitatea, individualismul, liniştea, tendinţa spre singurătate.

Un alt site spune ca ;

Capricorn - Culoarea seriozităţii şi a tăriei de caracter este movul albăstrui, această culoare este perfectă pentru capricornul care iubeşte doar în cazul în care este o afacere bună. Verdele deschis a fecioarei este bun pentru el dar galbenul închis al racului îl irită.

...si un altul spune ;

Capricorn: Ca si Taurii si Fecioarele, nici reprezentanta semnului Capricorn nu se da in vant dupa culori extravagante sau tipatoare. Le plac culorile sobre, inchise si cel mai bine se simt purtand obiecte vestimentare de culoare neagra. Ce reprezinta negrul: Negrul inseamna atat protectie, cat si mister. Culoarea este asociata cu tacerea, cu forta infinita si misterioasa a femininului pasiv. Negrul poate, de asemenea, impiedica schimbarea, pentru ca este o culoare care ii ajută sa se izoleze si sa se ascunda de lume.

Hmmm! Imi place verdele, foarte mult, nu prea agreez negrul, dar chiar ma ''dau in vant'' dupa portocaliu. Este o culoare exploziva care ma caracterizeaza, imi da incredere, optimism, ma simt bine intr-o ambianta unde predomina culoarea portocaliu, dar si alte nuante apropiate, si mai bine de jumatate din hainele mele au macar un punct portocaliu.
AncaManuela

Numarul mesajelor : 172
Data de inscriere : 11/03/2010
Varsta : 42
Localizare : Vaslui

Sus In jos

Mesaj  GEORGE la data de Mier Oct 05, 2011 7:52 am

AncaManuela a scris: Hmmm! Imi place verdele, foarte mult, nu prea agreez negrul, dar chiar ma ''dau in vant'' dupa portocaliu. Este o culoare exploziva care ma caracterizeaza, imi da incredere, optimism, ma simt bine intr-o ambianta unde predomina culoarea portocaliu, dar si alte nuante apropiate, si mai bine de jumatate din hainele mele au macar un punct portocaliu.

Sa recapitulam ;
Anca Manuela are corespondenta culoarea,
- verde care este compatibil cu portocaliul si incopatibil cu negrul .

Ii multumesc atat Crinei cat si Ancai pentru ca s-au implicat in studiul meu privind Culorile zodiacale . Nu intamplator m-am apucat de acest studiu pentru ca in viitorul meu peoiect privind aplicarea culorilor zodiacale in creatiile artistice voi tine cont si de aceste preferinte ale voastre. Nu ar fi rau daca si ceilalti membri s-ar identifica sau nu in acest studiu privind culorile zodiacale si ar spune daca se recunosc sau nu in aceste predictii astrale.
Astept comentariile voastre! Twisted Evil

Admin
Admin

Sus In jos

ZODIA VĂRSĂTORULUI

Mesaj  GEORGE la data de Mier Oct 05, 2011 8:01 am

ZODIA VĂRSĂTORULUI are ca şi culoare corespondentă culoarea indigo, o culoare a intuiţiilor superioare, a dragostei de adevăr şi a inteligenţei practice. Preferinţa spontană pentru culoarea indigo arată revolta împotriva banalităţii şi a obişnuitului.

Un alt site spune ca ;

Vărsător - Movul culoarea încrederii şi al talentului artistic. Vărsătorului îi place libertatea dar şi prietenii. Această zodie este foarte tolerantă cu cei din jur. Îi place portocaliul gemenilor dar movul nu se potriveşte deloc cu galbenul deschis al leului.

...si un altul spune ;

Varsator: Cele doua culori care caracterizeaza aceasta zodie sunt violetul si movul. Aceste culori echilibreaza mintea si contribuie la indepartarea obsesiilor si temerilor. Atat nuanta de violet, cat si cea de mov reprezinta conversia la cel mai inalt nivel mental si spiritual, capabil de a combate temerile si de a aduce pace sufleteasca. Ele au un efect de curatire, in tulburarile emoţionale. De asemenea, te vor sincroniza cu impulsurile muzicale si artistice, iti vor crea o alura de mister si sensibilitate la frumusete si idealuri inalte, iti vor aduce inspiraţie, spiritualitate si compasiune. Violetul poate exercita influente puternice, cu toate acestea, cei care sunt atrasi in mod special de aceasta culoare, ar trebui să fie prudenti, pentru ca sunt predispusi la izolare, intr-o lume de fantezie.

Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Joi Oct 06, 2011 8:55 am, editata de 3 ori

Admin
Admin

Sus In jos

Culorile Varsatorului

Mesaj  GEORGE la data de Mier Oct 05, 2011 8:06 am

Sa recapitulam ;
varsatorul are corespondenta culoarea,
- indigo .
- movul, este compatibil cu portocaliul si incopatibil cu galbenul deschis .
- violetul si movul .

Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Joi Oct 06, 2011 9:01 am, editata de 3 ori

Admin
Admin

Sus In jos

ZODIA PEŞTILOR

Mesaj  GEORGE la data de Joi Oct 06, 2011 8:51 am

Pentru ZODIA PEŞTILOR culoarea corespondentă este violet, o culoare a detaşării, a intuiţiilor spirituale, a inocenţei. De asemenea, această culoare indică tendinţa către înglobare şi expansiune.

Un alt site spune ca ;

Peşti Culoarea romantismului şi a tandreţei este movul roşiatic care este perfect pentru peşti. Nativii zodiei peşti sunt foarte sensibili şi visează la o mare dragoste. Galbenul închis al gemenilor îi linişteşte dar în schimb albastrul deschis al scorpionului îi pune pe fugă.

...si un altul spune ;

Pesti: Fara indoiala atat albastrul deschis, cat si nuanta de albastru al oceanului racoritor si relaxant, sunt culorile tale. Turcoaz este o culoare racoritore si calmanta, recomandata pentru inlaturarea stresului mental, obosealii si crearea unei senzatii de curatenie si puritate. Este o culoare care te indeamna la noi inceputuri, oferindu-ti vigoare si creativitate. Nuanta de turcoaz este indicata pentru momentele in care te simti singura, aceasta reusind sa-ti sporeasca puterea de comunicare si actionand asupra sensibilitatii tale.

Admin
Admin

Sus In jos

Culorile Pestilor

Mesaj  GEORGE la data de Joi Oct 06, 2011 9:03 am

Sa recapitulam ;
pestele are corespondenta culoarea,
- violet .
- movul rosiatic este compatibil cu portocaliul si incopatibil cu galbenul deschis .
- violetul si movul .

Admin
Admin

Sus In jos

Semnele zodiacale

Mesaj  GEORGE la data de Lun Oct 17, 2011 8:53 am

Studiul horoscopului natal: Semnele zodiacale, "atomii" Astrologiei
Alfabetul astrologiei este alcatuit din acele "litere" dintre care vom incepe azi cu studiul zodiilor, sau al semnelor zodiacale. Dar asa cum substantele chimice reprezinta diverse combinatii ale unor atomi fizici ai elementelor chimice, la fel si semnele zodiacale reprezinta, de fapt, combinatii ale unor "atomi" metafizici care sunt expresii directe ale Legilor Universale
La nivel popular, se stie ca exista 12 zodii, fiecare avind o simbolistica si caracteristici proprii. In ordine, ele sunt (in paranteza, dau si denumirea lor latineasca, intilnita adesea in articole si carti de astrologie):
1. Berbecul (Aries)
2. Taurul (Taurus)
3. Gemenii (Gemini)
4. Racul (Cancer)
5. Leul (Leo)
6. Fecioara (Virgo)
7. Balanta (Libra)
8. Scorpionul (Scorpio)
9. Sagetatorul (Sagittarius)
10. Capricornul (Capricorn)
11. Varsatorul (Aquarius)
12. Pestii (Pisces)

Ceea ce ne intereseaza in mod deosebit este interpretarea simbolica asociata semnelor zodiacale, si o vom intelege mai usor daca vom trece in revista, pe scurt, o serie de clasificari ale semnelor care pun in evidenta exact "atomii" metafizici de care aminteam mai sus. Vom putea sa ne amintim mult mai usor de acesti "atomi" daca tinem cont ca ei pot fi asociati primelor 4 numere din sirul numerelor naturale.

Numarul 1 sugereaza unitatea Zodiacului. El ar trebui sa ne aminteasca intotdeauna ca orice interpretare astrologica trebuie sa tina cont de ansamblul elementelor unei teme astrologice. Chiar daca analizam partile, in final, trebuie sa sintetizam toate aceste analize intr-o imagine de ansamblu. Pentru aceia care isi pun intrebarea "care este cel mai bun semn zodiacal", raspunsul nu poate fi altul decit acela ca toate semnele sunt la fel de bune, nu exista intre ele un "cel mai bun" semn, fiindca fiecare semn are incarcatura sa vibrationala, diferita calitativ de a celorlalte, si nu se pot compara lucruri atit de diferite. Fiecare semn are calitatile si defectele sale, si ceea ce conteaza nu este cit de bun e semnul, ci cit de mult stie omul sa valorifice din ceea ce ii ofera semnul sau zodiacal.

Numarul 2 este reprezentat prin clasificarea semnelor zodiacale conform celor 2 genuri - Masculin si Feminin. Avem in zodiac 6 semne Masculine si 6 semne Feminine, alternativ. Semnele cu numar impar din lista de mai sus sunt Masculine, iar cele cu numar par sunt semne Feminine. Alternanta principiilor Masculin si Feminin in Zodiac sugereaza un echilibru perfect intre cele doua genuri, si o intrepatrundere permanenta a lor. In general, semnele Masculine inseamna activitate, energie, autoritate, in timp ce semnele Feminine inseamna sensibilitate, receptivitate, afectivitate.

Numarul 3 este ilustrat de asa-numita calitate a fiecarui semn zodiacal. Nu este vorba de calitatile generice ale semnelor, ci de o ilustrare a proceselor naturale redata chiar in succesiunea semnelor. Astfel, semnele se clasifica, dupa cele 3 calitati esentiale, in:
• Semne Cardinale (Berbec, Rac, Balanta, Capricorn)
• Semne Fixe (Taur, Leu, Scorpion, Varsator)
• Semne Mutabile / Mobile / Comune (Gemeni, Fecioara, Sagetator, Pesti)

Se observa ca, in ordinea in care se succeda semnele pe zodiac, dupa un Semn Cardinal urmeaza un Semn Fix, apoi vine un Semn Mutabil, dupa care apare iar un Semn Cardinal si succesiunea se repeta. Aceasta ordine consecventa reflecta faptul ca procesele din natura si din viata, in general, decurg dupa aceasta schema:
1. o faza de initiere, de inceput, de mobilizare si declansare a energiilor, corespunzatoare Semnelor Cardinale;
2. o faza de stabilizare, de asezare, de concretizare, de derulare consecventa spre implinire, corespunzatoare Semnelor Fixe;
3. o faza de oscilatie si de schimbare, de transformare a energiilor, pregatind trecerea la un proces nou, faza corespunzatoare Semnelor Mutabile.
Dar cea mai importanta clasificare ne-o ofera Numarul 4, fiindca exista 4 elemente primordiale care alcatuiesc lumea sau universul si ele se regasesc in semnele zodiacale. Aceste elemente, cunoscute din antichitate, sunt Pamintul, Apa, Aerul si Focul (un al 5-lea element, Etherul, face legatura subtila intre toate celelalte 4). Fiecare semn zodiacal tine de un anumit element dintre cele 4, astfel:
• Semne de Foc (Berbecul, Leul, Sagetatorul)
• Semne de Pamint (Taurul, Fecioara, Capricornul)
• Semne de Aer (Gemenii, Balanta, Varsatorul)
• Semne de Apa (Racul, Scorpionul, Pestii)
Se intrevad si asocieri simbolice intre numele semnelor si elementul corespunzator. De asemenea, se observa ca si aici avem o succesiune constanta a elementelor pe zodiac. Semnele de Foc si cele de Aer sunt, de fapt, Semnele Masculine, in timp ce semnele de Apa si de Pamint sunt chiar Semnele Feminine.

Toate aceste succesiuni constante, repetitive, din cadrul clasificarilor de mai sus, arata o ordine foarte clara, o armonie permanenta a universului vazut prin prisma Astrologiei, ele sugerind deja conceptul de ritm cosmic, dat mai ales de deplasarea planetelor prin semnele zodiacale.

Se mai poate observa ca fiecare semn zodiacal este o combinatie intre un element si o calitate, de pilda elementul Foc si calitatea Cardinala sunt caracteristice impreuna numai pentru semnul Berbecului. Astfel, cunoasterea celor 4 Elemente si a celor 3 Calitati ne pot da, intuitiv, cunoasterea celor 3x4=12 Semne Zodiacale.

Exista si alte clasificari ale semnelor zodiacale, dar acestea sunt cele esentiale. In episoadele urmatoare voi detalia fiecare clasificare, astfel incit studiul zodiilor sa nu fie doar o enumerare a caracteristicilor lor, ci o continua integrare a zodiilor in ansamblul zodiacului.

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  andmar la data de Lun Oct 17, 2011 9:08 am

Lemnul,dominat de Jupiter
Focul,dominat de Marte
Pamantul,dominat de Saturn
Metalul,dominat de Venus
Apa,dominata de Mercur
Aceste 5 elemente sunt impartite la randul lor intre cei doi poli magnetici:pozitivi(yang) si negativ(yin)
In calendarul lunar,ziua incepe la ora 23(11p.m)iar cele 24de ore sunt impartite la randul lor in 12 sectiuni a cate 2 ore fiecare.Respectand,,cuantificarea''miscarii de revolutie in jurul Soarelui si pentru cea de rotatie in jurul axei proprii,fiecare sectiune de 2 ore este dominata de un animal(sursa zodiacul chinezesc...daca exista un interes spre continuitate il voi redacta integral ;un continut de 500 pagini)

andmar

Numarul mesajelor : 31
Data de inscriere : 16/09/2011

Sus In jos

Mesaj  andmar la data de Lun Oct 17, 2011 9:27 am

Conform traditiei,inainte de plecarea sa de pe pamant,Buddha a dorit sa-si ia ramas bun de la animale.La chemarea sa au sosit in fata lui doar 12 animale si drept recompensa zeul a numit cate un an cu numele animalului respectiv,in ordina sosirii lor.Primul animal a sosit Sobolanul,apoi Boul,Sarpele,Calul,Oaia,Maimuta,Cocosul,Cainele,Mistretul.Astfel avem astazi cele 12 semne lunare.Animalul dominant al anului in care esti nascut exercita o profunda influenta asupra vietii tale,motiv pentru care chinezii si astazi spun ca,,Acesta este animalul care se ascunde in inima ta''

andmar

Numarul mesajelor : 31
Data de inscriere : 16/09/2011

Sus In jos

Semnele zodiacale prin picturi corporale

Mesaj  GEORGE la data de Lun Oct 17, 2011 10:07 am

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum