ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

+2
crina
Eugen MALIC
6 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  Eugen MALIC Mar Iul 07, 2009 8:09 am

Lectia 1


Lectia 2


Lectia 3


Lectia 4



Peisaj



WWW.TVPAINTER.COM

Copyright Michael Thompson
Eugen MALIC
Eugen MALIC
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 490
Data de inscriere : 14/06/2009
Localizare : MEDGIDIA

http://www.eugenmalic.ro

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Lectii video pictura tematica peisaje (ulei , acrilic)

Mesaj  Eugen MALIC Mar Iul 07, 2009 8:21 am









www.timgagnon.com

Copyright Tim Gagnon
Eugen MALIC
Eugen MALIC
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 490
Data de inscriere : 14/06/2009
Localizare : MEDGIDIA

http://www.eugenmalic.ro

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  crina Mar Iun 19, 2012 7:01 pm

Cine imi da si mie combinatia culorilor in ulei, pt carnatie (culoarea pielii). Pana acum am pictat doar in acrilic si, desi pare, pictatul in ulei nu e la fael cu cel in acrilic. Dar profesionistii stiu asta Smile Deci, pleaseeeee......!
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  marinic Mar Iun 19, 2012 8:16 pm

Crina stii ca eu inca nu pictez in ulei dar asta iarna cand ma tot documentam si eu am dat peste o conversatie pe un site si am copiat-o ti-o trimit poate iti este de ajutor

Lolitta.
Te voi ajuta oricând cu plăcere.Nu eyita să apelezi.
Sigur, se poate obţine culoarea carnaţiei folosind alte culori.
Eu, procedez cam aşa:
4 părţi ocru galben, 4 părţi, 1 parte roşu scarlet sau rosu prermanent, foarte putin negru (daca o parte de ocru e de exemplu cât un grăunte de porumb, negru punem cât jumătete de bob de orez, chiar mai putin).
După ce amestecăm bine culoriel astea, punem pe paletă o parte pe care o împărtim în două. O parte o lasi asa pentru umbre, cealalta o amesteci cu o parte egala de alb. Amesteci si imparti din nou. Obtdupa patru parti de ocru galben! ii astfel 4-5 nuante carnatio pentru umbre lumini si volume.
, am omis 4 parti (orange) scuze

Deoarece nu poţi prepara niciodată doar atât cât ai nevoie pentru o lucrare şi vei prepara sau prea mult şi atunci vei pierde cantitatea preparatî în plus (prin uscare) sau prea puţin şi atunci rişti ca a doua oară să nu nimereşti exact aceiaşi nuanţă, eu te sfătuiesc să prepari din start o cantitate mai mare, pe care o poţi păstra foarte bine într-un tub gol de la pastă de dinţi, pe care în prealabil, l-ai spălat foarte bine după ce l-ai tăiat în partea de jos. După ce ai spălat tubul şi l-ai uscat bine, îl încarci prin partea de jos cu culoarea preparată de tine şi îl "sigilezi" cu ajutorul unei bucţi de bandă adezivă. Când ai nevoie, poţi scoate câte puţin şi amestecând cu alb prepari nuanţele mai deschise aşa cum am arătat mai sus. Dacă ai nevoie de nuanţe mai închise decât nuanţa de bază,atunci le poţi obţine prin amestec cu "umbră naturală", "sienna arsă" sau "brun van dick"- după caz.
Succes!
Problema principală în alegerea nuanţei potrivite apare din faptul că în modelul original culorile învecinate se influienţeză unele pe altele. Putem spune că aerul (ca mediu de propagare) intervine şi influienţează culoarea pe care o percepem. De asemenea intervine şi imperfectiune ochiului nostru, retina fiind influientata de culoarea dominantă proiectata pe suprafata ei. Pentru a vedea adevarata culoare folosita de pictor în original, trebuie sa recurgem la un truc. Ne confectionăm un panou cam de 100/100 mm dintr-o folie de plastic negru su din hârtie sau carton negru, în centrul căruia practicăm un orificiu, pătrat sau rotund cu latura, respectiv raza de aprox. 5 mm. Aplicăm panoul nostru peste model astfel încât prin deschizîtura practicată să putem observa culoarea care ne interesează. Culoarea preparată o aplicăm pe o bucată de hârtie albă, şi cu ajutorul unui al doilea panou confectionat la fel ca primul obţinem două mostre de culoare pe care le vom putea compara cu mai multă uşurinţă.
Umbrele se pot realiza in mai multe feluri.
Fie prin adaugarea in culoarea de baza a unei cantitati de UMBRA NATURALA fie prin "ruperea" culori cu complementara ei etc


marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  crina Mar Iun 19, 2012 8:43 pm

Mersi pt raspuns, Marinic Smile
Da, am gasit si eu acea conversatie si dupa acele sfaturi am combinat culorile, pentru un portret al unui copilas. E buna combinatia, dar voiam sa incerc mai multe combinatii si sa aleg. Aseara, cand am pictat, am mai diluat vopseaua cu esenta de petrol, dar, se pare ca imi trebuie ulei de in pt a mai subtia pasta. Mi-am cumparat dar nu o mai gasesc.... Sad Asa ca, lucrarea tre' sa mai astepte pana imi cumpar ulei de in.
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  marinic Mar Iun 19, 2012 9:08 pm

eu credeam ca, culorile in ulei se pot folosi asa cum sunt in tub, ca asa am vazut prin lectiile video

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  crina Mar Iun 19, 2012 9:12 pm

Or fi din alea, dar ale mele, scrie si pe cutie, se foloseste ulei de in, sa le mai inmoaie. Pasta e prea groasa. Asa o fi marca asta.
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  GEORGE Mier Iun 20, 2012 7:04 am

Felicitari fetelor ati deschis si discutii despre arta! Very Happy Tehnica picturii in ulei, ma intereseaza si pe mine, asa ca nu este rau sa continuati pentru ca numai asa mai invata omul cate ceva. study
O zi racoroasa! No
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  crina Mier Iun 20, 2012 7:42 am

Am mai gasit o combinatie interesanta, e tradus cam aiurea dar o transcriu motamo:
Aici este meu cel mai bun "reteta" pentru culori tonuri de carne:
1. Alb de titan
2. Cadmiu Red Light
3. Cadmiu mediu galben
4. Galben Ochre
5. Burnt Sienna
6. Burnt umber
7. Albastru ultramarin.

Pentru carnea de lumină tonuri de culori folosi 1, 2, 3 şi 5.
Pentru tonurile medii carne folosi 2, 3, 4 şi 5.
Pentru tonuri întunecate carne folosi 2, 5, 6 şi 7.


Totule cu socoteala la pictatul asta, in ulei. Mai intai se da o "ebosa", primul strat, dupa care se lasa sa se usuce, cateva zile de obicei,depinde de ce mediu folosesti, apoi al doilea strat, iarasi uscat apoi ultimul strat, cel care da umbrele si lumina.
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  marinic Mier Iun 20, 2012 8:39 am

mi se pare complicat! ar trebui sa vad toata procedura! cred ca mi-ar trebui niste cursuri, dar am devenit foarte comoda! ....si in combinatia de umbra se pune albastru!.... o sa incerc aceasta combinatie si cu acrilic sa vad ce iese!

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  crina Mier Iun 20, 2012 10:49 am

Nu e foarte complicat, pana te obisnuiesti e mult, apoi chiar o sa-ti placa fiindca, practic, e mai usor de lucrat cu vopsea in ulei decat cu acrilic. Daca ai fi inceput cu ulei, in veci nu-ti trebuia acrilic, ca sa te chinui, fiindca acrilicul se usuca f repede si nu se combina culorile, doar daca folosesti un mediu, ceva care sa intarzie uscarea. Smile
Acuma inteleg de ce majoritatea pictorilor folosesc vopsele in ulei, fiindca e mai usor de lucrat. Toata treaba e sa inveti tehnica. Dar asta se invata lucrand. Si fara cursuri, Marinic Smile
Prima mea lucrare in ulei trebuia sa fie una simpla, o floare, un peisaj, ceva, dar pe mine m-a mancat...cotul si am trecut direct la portret. Iaca, sa vezi bataie de cap Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  lily ursu Mier Iun 20, 2012 7:06 pm

https://www.youtube.com/watch?v=pRDwuoX43HQ

Crina ,eu folosesc sicativ pentru a mai subtia culorile dar doar atunci cand pasta este mai groasa si asta se intampla rar fiindca ,culorile in ulei au de obicei o consistenta potrivita numai bune pentru a picta cu ele ,le putem subtia insa ....depinde si de efectul pe care ni-l dorim.Uneori ,intind cu pensula pe panza un strat de sicativ ,asta se intapla la portrete inainte de a incepe....dar ,fiecare isi face propriile obiceiuri dupa ce testeaza mai multe variante de lucru. Daca ai inceput sa pictezi in ulei ..eu te felicit si sa stii ca astept sa vad cum iti iese portretul..Eu nu am pictat decat in ulei ..si nu as putea altfel.Mult succes!
lily ursu
lily ursu

Numarul mesajelor : 150
Data de inscriere : 27/08/2009
Varsta : 55
Localizare : iasi

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  crina Mier Iun 20, 2012 10:02 pm

Sicativ e pt a se usca mai repede, nu-i asa? Nu stiu ce gen de vopsele folosesti, ale mele, nu sunt dintre cele mai scumpe, Sunt REEVES, de la Lucas, parca si, poate din cauza asta sunt mai ingrosate. Oricum, azi mi-am cumparat ulei de in si am inteles ca, ar fi indicat sa adaugi pastei de vopsea ulei de in si petrol, fifty-fifty, pt ca, doar uleiul de in, ii da picturii, un aspect gras, uleios. Acuma..., le folosesc pe acestea, invat si vad eu ce mai fac pe parcurs.
Dar voi, da-ti strat gros de vopsea? Care sa iasa in relief? Inainte imi placeau picturile de genul asta, dar acum nu. Plus de asta, stratul gros consuma si multa vopsea.
Multumesc pt urare, sunt curioasa si eu ce va iesi Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  GEORGE Joi Iun 21, 2012 6:59 am

crina a scris:
Dar voi, da-ti strat gros de vopsea? Care sa iasa in relief? Inainte imi placeau picturile de genul asta, dar acum nu. Plus de asta, stratul gros consuma si multa vopsea.

Subiectul mi se pare foarte interesant si il urmaresc cu foarte mare atentie. Atunci cand voi avea mai mult timp cred ca ma apuc si eu de pictura in ulei.
Crina vezi ce mai zici de ,,relief" pentru ca intri pe domeniul meu" Very Happy
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  lily ursu Joi Iun 21, 2012 12:25 pm

Crina ....eu folosesc uleiurile rusesti, St.Petersburg....cred ca sunt foarte bune si accesibile ca pret ...altceva nu imi permit deocamdata.Ulei de in fiert am si eu ..are o consistenta ca si mierea de albine si dupa parerea mea nu m-a ajutat ..deci prefer sicativul care ...da are si rolul de a usca repede lucrarea.La inceput se face o ebosa ,un strat subtire de culoare , folosesc mai intai culorile care se vor regasi pe panza si la final apoi dupa ce se usuca vin cu al doilea strat care este cam hotarator ,in final vin cu al treilea insa doar sa mai schimb cate ceva daca e necesar sa dau lumina si umbra .Cat despre stratul de vopsea ,eu nu folosesc multa pasta ,nu ingrosare ,nu relief dupa cum ziceai .Pasta multa folosesc doar la pictura in cutit .Deci ,Crina ...multa bafta!

https://www.youtube.com/watch?v=JbRMDD4gh-w

O sa incerc sa gasesc si eu aceasta pasta cu care combina culorile ...


Ultima editare efectuata de catre lily ursu in Joi Iun 21, 2012 1:15 pm, editata de 1 ori
lily ursu
lily ursu

Numarul mesajelor : 150
Data de inscriere : 27/08/2009
Varsta : 55
Localizare : iasi

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  crina Joi Iun 21, 2012 1:06 pm

GEORGE a scris:
crina a scris:
Dar voi, da-ti strat gros de vopsea? Care sa iasa in relief? Inainte imi placeau picturile de genul asta, dar acum nu. Plus de asta, stratul gros consuma si multa vopsea.

Subiectul mi se pare foarte interesant si il urmaresc cu foarte mare atentie. Atunci cand voi avea mai mult timp cred ca ma apuc si eu de pictura in ulei.
Crina vezi ce mai zici de ,,relief" pentru ca intri pe domeniul meu" Very Happy

Ahahaaaa..... Laughing . imi place mult si ceea ce faci tu, George, dar nu ma simt in stare sa prepar materialul ala, geoplast sau cum s-o numi el. Insa..., nu se stie niciodata. Asa ca, deocamdata, nu ai rival Smile

Ei da, Lily, vopselele rusesti, sigur, sunt mai bune, dar la "Pictorul" am cerut un tub de alb si mi-a oferit vopsele romanesti sau chinezesti; asa ca, am ales romanesti. "Sicativ", hmm..., de ce nu mi-o fi trecut prin cap ieri, la magazin? Acumaa...., nu mai ies din casa, nici daca o fi sa termin tot tabloul fara el. E foarte cald, masina e pe dreapta, ii trebuie schimbata o piesa, eu am plaja "la picioare", in fiecare zi, dupa ora 5, cobor pe plaja, asa ca..., sicativul va mai astepta Twisted Evil
Dar imi prepar eu, un sicativ din ulei de in si esenta de petrol, intr-o sticluta. Stii cum e romanul, descurcaret si inventiv. lol!
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  GEORGE Vin Iun 22, 2012 7:18 am

Am vazut linkurile puse la dispozitie de Lily si mi-a venit o idee.
Ce-ar fi sa descidem o sectiune de reproducerea unor creatii dupa filmulete video.
Fiecare isi alege un filmulet si incearca sa reproduca creatia autorului.
Periodic sau zilnic vom posta toate incercarile si nu se stie niciodata poate o punem si de un concurs. Very Happy
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  crina Vin Iun 22, 2012 7:47 pm

Hmmm..., suna tentant. Eu deabia invat abc-ul pictarii in ulei, dar trebuie sa recunosc ca suna tentant propunerea ta scratch Sunt convinsa ca cel putin 3 si cel mult 300 de membri de pe forum, sunt de acord cu proiectul propus de tine. Asa ca, da-ti-i bataie, ca ma tin si eu dupa voi, cum voi putea. Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  GEORGE Sam Iun 23, 2012 10:21 am

crina a scris:Hmmm..., suna tentant. Eu deabia invat abc-ul pictarii in ulei, dar trebuie sa recunosc ca suna tentant propunerea ta scratch Sunt convinsa ca cel putin 3 si cel mult 300 de membri de pe forum, sunt de acord cu proiectul propus de tine. Asa ca, da-ti-i bataie, ca ma tin si eu dupa voi, cum voi putea. Twisted Evil

Ce smechera mai esti, mereu ne trimiti inainte! Very Happy
Trebuie sa recunosc ca de foarte multe ori am fost tentat sa lucrez dupa filme video dar nu am avut o anumita motivatie. Acum motivatia va fi expunerea tuturor incercarilor pe forum.
Poate incep chiar de luni! Very Happy
Un weekend placut! Razz
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  crina Sam Iun 23, 2012 12:02 pm

Si voua va doresc weekend placut. Banuiesc ca tema poate fi al alegere ( abstract, peisaj, portret, flori). Razz
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  marinic Sam Iun 23, 2012 3:09 pm

Vin si eu alaturi de voi, trebuie sa-mi fac rost de o panza cava ca nu am deocamdata. Sa stiti ca eu am doua incercari realizate in acest mod. O sa vi le postez maine cu conditia sa nu radeti de mine Embarassed Sunt de altfel si primele mele incercari in ale picturii tongue

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  crina Sam Iun 23, 2012 8:30 pm

Daca e vorba de ras, poate vreti sa va pun eu primele mele incercari, sa vedeti ras atunci, din toate partile, o sa radeti si-n somn lol!
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  GEORGE Dum Iun 24, 2012 8:15 am

marinic a scris:Vin si eu alaturi de voi, trebuie sa-mi fac rost de o panza cava ca nu am deocamdata. Sa stiti ca eu am doua incercari realizate in acest mod. O sa vi le postez maine cu conditia sa nu radeti de mine Embarassed Sunt de altfel si primele mele incercari in ale picturii tongue

crina a scris:Daca e vorba de ras, poate vreti sa va pun eu primele mele incercari, sa vedeti ras atunci, din toate partile, o sa radeti si-n somn lol!

Pe acest forum nimeni nu rade de nimeni, toti suntem si buni si rai sau ,,rai dar buni" ca sa parafrazez o emisiune TV. Incercarile de a imita pe cineva nu inseamna decat masurarea posibilitatilor noastre de a reda cat mai fidel o lucrare artistica, de a ne cunoaste limitele si de a ne perfectiona. Bineinteles ca fiecare isi creaza propria tehnica dar o inbunatatire(o evolutie) nu strica niciodata. Hai sa nu ne mai dam dupa cires, toti artisti cauta sa fure cate ceva de la alti. Eu in peregrinarile mele prin expozitii nu ma uit neaparat cum arata o anumita creatie ci ma uit la vopseaua folosita la mixajul culorilor, la umbra si lumina etc.
Am foarte multe observatii mai ales la unele creatii artistice din secolul XX. Unii artisti foarte cunoscuti facuti celebri cu opere inestimabile prin galerii particulare si mari mezee nu aveau talent la pictura mai de loc si asta se vede cu ochiul liber. Dar imi plac foarte mult picturile sec. XVIII si XIX sunt superbe isi merita locul in muzeu.
Acum va las trebuie sa plec in targ! Razz Duminica placuta! Very Happy
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  marinic Lun Iun 25, 2012 7:34 am

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) 2qc1aow
Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) 2u5dkwl

Acestea sunt primele mele lucrari in acrilic pe hartie dupa lectii video. Acum caut niste lectii de pictura cu cutitul sau spaclu *** ceea ce am facut eu este doar cum mi-am imaginat privind tablouri realizate in acest mod. Dar trebuie sa studiez tehnica *** mie de exemplu nu-mi ies liniile subtiri, petalele de flori dintr-o singura manuire...

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  GEORGE Lun Iun 25, 2012 9:22 am

marinic a scris:Acestea sunt primele mele lucrari in acrilic pe hartie dupa lectii video. Acum caut niste lectii de pictura cu cutitul sau spaclu *** ceea ce am facut eu este doar cum mi-am imaginat privind tablouri realizate in acest mod. Dar trebuie sa studiez tehnica *** mie de exemplu nu-mi ies liniile subtiri, petalele de flori dintr-o singura manuire...

Fii convinsa Mariana ca acei artisti au o expierenta foarte mare in manuirea pensulei sau cutitului, cu alte cuvinte au o mana sigura dar ce este foarte important este ca nu trebuie sa revii asupra unei miscari chiar daca tii se pare ca urma lasata nu arata prea bine.
Un alt aspect care nu trebuie neglijat este consistenta materialului. Artistul mixeaza anumite substante (ingrediente) care ii permit sa lucreze in siguranta.
Astazi ma apuc sa experimentez materialul meu la tehnica de pictura cu ajutorul cutitului.
Tot relieful ramane obtiunea mea! Very Happy
O zi buna!
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Lectii video pictura tematica peisaje (ulei) Empty Re: Lectii video pictura tematica peisaje (ulei)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum