ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

5 participanți

In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  GEORGE Sam Iul 21, 2012 11:12 am

kizy a scris:
GEORGE a scris:
crina a scris:Fiindca nu s-a facut curatenie in portofoliul Lui kizy (ma gandesc ca urmeaza) tongue imi permit sa mai comentez aici.

Daca se va solicita curatenia cunosc eu o echipa de cleaning care poate face acest lucru.
Astept o comanda ferma! Very Happy
OK,te rog frumos,pune o vorba buna si pentru mine la echipa aceea de cleaning Very Happy
Multumesc!

Imi cer scuze dar echipa de clineri a fost foarte ocupata saptamana asta, asa ca de-abia astazi si-a gasit timp Very Happy . Acum pentru ca este foarte curat va invit sa intrati in expozitie. Twisted Evil

https://artisti-plastici.forumgratuit.ro/t1085-portofoliu-pictura-kizy#10447
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  crina Dum Iul 22, 2012 12:25 am

Foarte frumos portofoliu. Ma impresioneaza, in special, portretele, pentru cat sunt de reusite si pentru numarul lor. Eu stiu ca, a lucra portrete e cel mai greu in ale picturii, mai ales cand vrei sa si semene cu modelul. Felicitari kizy Smile
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  kizy Mar Iul 24, 2012 6:32 pm

Multumesc mult George !
Multumesc Crina ! parerea mea este ca orice gen al picturii este greu, fie ca e portret peisaj,compozitie sau natura statica,dar pe primul loc ,ca grad de dificultate, mi se pare ca este compozitia.Si ca dovada,ca mi se pare grea compozitia,nu am pictat nici una.
Tin sa va anunt ca am mai postat un vas cu flori inceput acum trei ani.
kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  crina Mar Iul 24, 2012 9:10 pm

Pai ce e compozitia? scratch Cum se defineste compozitia in pictura? Cine da raspunsul corect?! Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  kizy Mier Iul 25, 2012 7:51 pm

[quote="crina"]Pai ce e compozitia? scratch Cum se defineste compozitia in pictura? Cine da raspunsul corect?! Twisted Evil [/quot

M-ai prins !acum hai s-o dreg Smile am si eu o compozitie dar numai cu un personaj,mi se par dificile cele cu mai multe personaje Smile
Compozitia este un gen al picturii care infatiseaza unul sau mai multe personaje in cursul unei actiuni.Intalnim compozitie istorica(trateaza subiecte istorice),compozitie religioasa (cuprinde scene inspirate din Biblie)si compozitie de gen,care trateaza subiecte din viata de toate zilele.
kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  marinic Mier Iul 25, 2012 8:59 pm

Poate am inteles eu gresit, dar compozitia in pictura nu se refera srict la personaje.,, Intr-un spatiu plastic, prin organizarea elementelor de limbaj plastic (puncte, linii, culori, forme) dupa anumite principii, se creeaza o forma unitara numita compozitie plastica
cu alte cuvinte o campozitie reprezinta tot ceea ce este pictat de la pata plata,la pata picturala, linii, pucte...etc totul'' .

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  crina Mier Iul 25, 2012 9:12 pm

Hei, alooo..., opriti-va ca m-ati ametit Rolling Eyes Marinic, crezi ca predai la scoala? Numai acolo preda mult si nu intelegeam nimic, fiindca incepeam sa ma plictisesc, sa casc si sa caut guma pe sub masa Twisted Evil
Eu cred ca o compozitie in pictura inseamna o lucrare dupa capul tau, tema ti-o alegi, cu personaje, cu oale, cu mere, peisaje...orice. Nu am studiat pe internet, fiindca mi-e lene s-o fac, e prea cald si-mi fierbe deja creierul tongue Dar ma gandesc eu... scratch , ca nu s-ar mai numi compozitie daca am "plagia" Twisted Evil dar sa ne inspiram un piculet, putem???
Ei, lasati ca, acusica intra Daniel si ne lamureste, dupa ce ne trage o mustruluiala pt cat de unculti suntem si ne mai si consideram artisti Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  GEORGE Joi Iul 26, 2012 10:46 am

kizy a scris:M-ai prins !acum hai s-o dreg Smile am si eu o compozitie dar numai cu un personaj,mi se par dificile cele cu mai multe personaje Smile

Daca tot te-am prins, expune-l! Very Happy
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  GEORGE Joi Iul 26, 2012 11:00 am

crina a scris: Dar ma gandesc eu... scratch , ca nu s-ar mai numi compozitie daca am "plagia" Twisted Evil dar sa ne inspiram un piculet, putem???
Ei, lasati ca, acusica intra Daniel si ne lamureste, dupa ce ne trage o mustruluiala pt cat de unculti suntem si ne mai si consideram artisti Twisted Evil

Crina vad ca ti-i cam dor de lup pe care cred ca l-am inebunit iar cu aceasta compozitie. Twisted Evil
Dupa parerea mea compozitia este culegerea de informatii din diverse domenii pe care incerci sa le transpui pe panza intr-un mod artistic unic si cat mai personal. Twisted Evil

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  kizy Joi Iul 26, 2012 8:14 pm

crina a scris:Hei, alooo..., opriti-va ca m-ati ametit Rolling Eyes Marinic, crezi ca predai la scoala? Numai acolo preda mult si nu intelegeam nimic, fiindca incepeam sa ma plictisesc, sa casc si sa caut guma pe sub masa Twisted Evil
Eu cred ca o compozitie in pictura inseamna o lucrare dupa capul tau, tema ti-o alegi, cu personaje, cu oale, cu mere, peisaje...orice. Nu am studiat pe internet, fiindca mi-e lene s-o fac, e prea cald si-mi fierbe deja creierul tongue Dar ma gandesc eu... scratch , ca nu s-ar mai numi compozitie daca am "plagia" Twisted Evil dar sa ne inspiram un piculet, putem???
Ei, lasati ca, acusica intra Daniel si ne lamureste, dupa ce ne trage o mustruluiala pt cat de unculti suntem si ne mai si consideram artisti Twisted Evil
Crina tu ai adresat intrebarea si tot tu te superi?Daca acum iti fierbe creierul de la caldura,citeste la iarna Smile
kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  kizy Joi Iul 26, 2012 8:32 pm

marinic a scris: Poate am inteles eu gresit, dar compozitia in pictura nu se refera srict la personaje.,, Intr-un spatiu plastic, prin organizarea elementelor de limbaj plastic (puncte, linii, culori, forme) dupa anumite principii, se creeaza o forma unitara numita compozitie plastica
cu alte cuvinte o campozitie reprezinta tot ceea ce este pictat de la pata plata,la pata picturala, linii, pucte...etc totul'' .
Eu ma refeream la compozitia ca gen al picturii pe langa peisaj,portret si natura statica.
Compozitia plastica este ce ati spus si tu si ceilalti,organizarea elementelor de limbaj plastic(punctul,linia,forma plana,valoarea si culoarea) , cu ajutorul mijloacelor de expresie(contrastul,ritmul,armonia,proportia,echilibrul,simetria,asimetria,suprapunerea,juxtapunerea).
Pata plata se intalneste in artele decorative,culoarea este asezata uniform.
kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  crina Joi Iul 26, 2012 10:50 pm

Daca pana acum eram corigenta, acum am ramas repetenta. Clar. Mad
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  Daniel Vin Iul 27, 2012 4:55 am

marinic a scris: Poate am inteles eu gresit, dar compozitia in pictura nu se refera srict la personaje.,, Intr-un spatiu plastic, prin organizarea elementelor de limbaj plastic (puncte, linii, culori, forme) dupa anumite principii, se creeaza o forma unitara numita compozitie plastica
cu alte cuvinte o campozitie reprezinta tot ceea ce este pictat de la pata plata,la pata picturala, linii, pucte...etc totul'' .


Un raspuns corect!... amiabil, te felicit! sunny


Ultima editare efectuata de catre Daniel in Vin Iul 27, 2012 5:54 am, editata de 2 ori

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  Daniel Vin Iul 27, 2012 5:39 am

GEORGE a scris:
crina a scris: Dar ma gandesc eu... scratch , ca nu s-ar mai numi compozitie daca am "plagia" Twisted Evil dar sa ne inspiram un piculet, putem???
Ei, lasati ca, acusica intra Daniel si ne lamureste, dupa ce ne trage o mustruluiala pt cat de unculti suntem si ne mai si consideram artisti Twisted Evil

Crina vad ca ti-i cam dor de lup pe care cred ca l-am inebunit iar cu aceasta compozitie. Twisted Evil
Dupa parerea mea compozitia este culegerea de informatii din diverse domenii pe care incerci sa le transpui pe panza intr-un mod artistic unic si cat mai personal. Twisted Evil


Multumesc,George!...posibil, da sau nu.Pur si simplu, aproape ca ma face sa zambesc!...la care diplomatia,tardiv,nu o pot mentine.


Ultima editare efectuata de catre Daniel in Vin Iul 27, 2012 6:50 am, editata de 1 ori

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  Daniel Vin Iul 27, 2012 6:47 am

Trecand printr-o mica paranteza!...pana si femeia este o compozitie.Fie privind prin imanenta sau prin transcedentalitatea ei(...de la creatia lui Adam).

...O legenda povesteste.


Ca la inceputul lumii cand Dumnezeu s-a hotarat sa creeze femeia el vazu ca epuizase toate materialele in barbat si ca nu mai dispunea de nimic...
In fata dilemei si dupa o profunda meditatie, iata ce a facut...

A luat rotunzimea lunii,suavele curbe ale valurilor,tandra adevarata a zorelelor,miscarea tremurala a frunzelor,silueta zvelta a palmierului,tenta delicata a florilor,privirea indragostita a cerbului si veselia razelor de soare,timiditatea randunicii,vanitatea paunului,suavitatea lebedei,duritatea diamantului,blandetea porumbelului,cruzimea tigrului,ardoarea focului si raceala zapezii.

El a amestecat ingredientele atat de diverse a format femeia si a daruit-o barbatului.

Dupa o saptamana,barbatul vine si spune: Doamne,creatura pe care mi-ai daruit-o,ma face nefericit,ea imi cere toata atentia mea,nu ma lasa niciodata singur,vorbeste mult,plange fara motiv,ma face sa sufar....

Ti-o inapoiez,nu mai vreau sa traiesc cu ea...
-Bine,raspunse Dumnezeu si a luat femeia.
Dupa o saptama,barbatul revine si spune:
Doamne,ma simt singur de cand ti-am dat inapoiat creatura pe care ai facut-o pentru mine,ea canta si juca alaturi de mine,ea ma privea cu tandrete,privirea ei ma mangaia,ea radea si rasul ei era ca o muzica,ea era frumoasa si atingerea ei era dulce.

Doamne te implor ,da-mi-o inapoi,nu mai pot trai fara ea...

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  marinic Vin Iul 27, 2012 7:32 am

Frumoasa descriere Marius, dealtfel observasem ca muza ta este femeia Smile ))

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  Daniel Vin Iul 27, 2012 8:16 am

marinic a scris:Frumoasa descriere Marius, dealtfel observasem ca muza ta este femeia Smile ))

....Multumesc,Mariana!...o curiozitate de moment.


Ultima editare efectuata de catre Daniel in Dum Iul 29, 2012 6:24 am, editata de 1 ori

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  GEORGE Vin Iul 27, 2012 8:56 am

Daniel a scris:

...O legenda povesteste.
Ti-o inapoiez,nu mai vreau sa traiesc cu ea...
-Bine,raspunse Dumnezeu si a luat femeia.
Dupa o saptama,barbatul revine si spune:
Doamne,ma simt singur de cand ti-am dat inapoiat creatura pe care ai facut-o pentru mine,ea canta si juca alaturi de mine,ea ma privea cu tandrete,privirea ei ma mangaia,ea radea si rasul ei era ca o muzica,ea era frumoasa si atingerea ei era dulce.

Doamne te implor ,da-mi-o inapoi,nu mai pot trai fara ea...

Mai Marius stii ce am constatat eu,...tu esti ca si acea femeie. In ciuda faptului ca de multe ori am dori sa traim fara tine, cateodata constatam ca ne lipsesti si am dori sa fi alaturi de noi. Embarassed Iti sta foarte bine cand esti rational si transmiti mesaje pozitive dar nu inteleg in ruptul capului de ce uneori esti asa de agresiv si cauti sa aduci unele jigniri semenilor tai. Razz
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  crina Vin Iul 27, 2012 12:39 pm

Fiecare dintre noi, avem o personalitate, cel putin dubla. Depinde care parte domina Twisted Evil Ce zicea de Bachus??? scratch De la degustarea de vinuri ti se trage poetismul firii tale, draga Daniel? tongue
Cand e agresiv, Daniel e dominat de Ares, zeul razboiului Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Kizi"

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum