ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Totul despre Londra - documentar -

4 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Empty Re: Totul despre Londra - documentar -

Mesaj  Adi Sabau Mier Mar 03, 2010 10:44 am

Impresionant ..!!!

Foarte bun acest topic. In curand voi cunoaste toate stradutele din Londra si cand vin, ma voi simti ca acasa ... Smile
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Empty Palatul Westminster sau Palatul Parlamentului 3

Mesaj  GEORGE Joi Mar 04, 2010 7:13 am

Adi Sabau a scris:Foarte bun acest topic. In curand voi cunoaste toate stradutele din Londra si cand vin, ma voi simti ca acasa ... Smile

Inseamna ca mi-am atins scopul si nu mi-am pierdut timpul in zadar Very Happy !

Capodopera arhitectonica in stil gotic renascestist pe care o puteti vedea astazi a fost construita intre 1840 si 1888 de catre Charles Barry care a proiectat cladirea astfel incat sa se potriveasca cu Westmister Abbey care se afla in apropiere. Cele doua turnuri impunatoare, sunt turnul ceasului Big Ben si turnul Victoria in varful caruia steagul este arborat atunci cand Parlamentul se afla in sesiune. Multe dintre aranjamentele din interior in stil victorian sunt creatia asistentului lui Barry, Augustus Pugin.

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Img0923v

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Img0922ev
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Empty Palatul Westminster sau Palatul Parlamentului 4

Mesaj  GEORGE Vin Mar 05, 2010 7:27 am

Sala Westminster masoara 73 de metri lungime si 18 metri latime iar acoperisul in forma de cupola este din stejar. Aceaste lucruri fac ca Sala Westminster sa fie una dintre cele mai impunatoare sali medievale din Europa. In acest loc incarcat de noblete si istorie au fost tinute bancheturi prilejuite de ceremonii de incoronare pana in anul 1821. Cea mai inalta curte de justitie din Anglia a fost aici pana in secolul al XIX-lea. Statuia lui Oliver Cromwell care salasluieste in afara salii, aduce aminte ca in 1653, acesta a fost numit Lord Protector.

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Img0970e

In mesajul urmator, - Big Ben, cel mai cunoscut obiectiv londonez devenit un adevarat simbol la capitalei Marii Britanii
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Empty Big Ben

Mesaj  GEORGE Sam Mar 06, 2010 9:43 am

Big Ben a devenit aproape o emblema a capitalei britanice. Big Ben arata de-a dreptul incantator noaptea cand fatada si cesurile de pe fiecare fata sunt iluminate. Atunci cand Parlamentul se afla in sesiune o lumina straluceste peste fatada ceasului. Cadranele ceasului au o suprafata de peste doi metri patrati, iar minutarul are peste 4 metri. Big Ben are un pendul urias care este reglat de un sac de monezi si este un ceas excelent care s-a oprit foarte rar. Numele de Big Ben nu se refera de fapt la turnul ceasului propriu-zis, ci la clopotul de 13 tone din interiorul turnului. Clopotul a fost numit astfel dupa primul comisionar ce a lucrat la constructie – Benjamin Hall. Acest clopot provine din vechiul palat Westminster si a fost daruit diaconului de la Catedrala Sf. Paul (St. Paul’s Cathedral) de catre William al III-lea. Inainte de a se intoarce la Westminster pentru a isi ocupa locul in actuala casa, a fost reconditionat la Whitechapel in anul 1858. Prima transmisiune a BBC a fost deschisa de sunetul de la Big Ben in 1923 la 31 Decembrie. Inca exista un microfon in turn conectat la sediul British Broadcasting Corporation (BBC).
In timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, in 1941, o bomba incendiara a distrus Camera Comunelor parte din Sediul Parlamentului din Londra (Houses of Parliament), dar turnul cu ceas a ramas intact iar Big Ben a continuat sa masoare orele si minutele. Sunetul sau a fost transmit prin radio poporului britanic si intregii lumi, ca un indemn la speranta pentru toti cei care l-au auzit.
Exista 11 camere in interiorul turnului unde membrii ai Parlamentului pot fi inchisi pentru incalcari ale reglemetarilor constitutionale. Acest lucru este foarte rar, ultimul incident de acest fel fiind inregistrat in anul 1880. Turnul Big Ben nu este deschis spre vizitare publicului larg insa pe exterior este oricum mult mai impresionant


Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Img0935j

Urmeaza Westminster Abbey !
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Empty Westminster Abbey

Mesaj  GEORGE Dum Mar 07, 2010 9:39 am

Biserica Sf Petru din Westminster, mai bine cunoscuta sub numele de Westminster Abbey, ocupa un loc unic in istoria Marii Britanii. Toti suveranii britanici de la William Cuceritorul incoace, (cu exceptia lui Edward al V-lea si Edward al VIII-lea) au fost incoronati aici. Westminster Abbey este de asemenea locul de odihna vesnica al monarhilor din cea de-a doua jumatate a secolului al XIII-lea si pana la mijlocul secolului al XVIII-lea.

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Img1303ya
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Empty Westminster Abbey

Mesaj  GEORGE Lun Mar 08, 2010 9:53 am

Tronul incoronarii lui Edward I, ce dateaza din jurul anului 1300 poate fi admirat in aceasta parte din Westminster Abbey. Folosit la absolut toate ceremoniile de incoronare care au avut loc aici din 1308, tronul a fost facut sa incorporeze piatra Scotiana a incoronarii pe care Edward a adus-o in Anglia in 1296. Aceasta piatra a ramas in Westminster Abbey pentru sapte sute de ani pana cand a fost dusa inapoi la Castelul din Edinburgh in 1996.

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Img1299n


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Mar Mar 09, 2010 6:42 am, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Empty Westminster Abbey

Mesaj  GEORGE Mar Mar 09, 2010 6:41 am

Un alt loc important la Westminster Abbey este Coltul Poetilor. Prima persoana ingropata aici a fost Geoffrey Chaucer in anul 1400. Exista memoriale dedicate lui John Dryden, Edmund Spencer, Dr. Samuel Johnson, Robert Browning si Charles Dickens, pentru a enumera doar cativa. Multi oameni ilustri sunt comemorati aici desi sunt ingropati in alte locuri. Printre acestia se numara: William Shakespeare, John Milton, Wordsworth, Keats si Shelly, surorile Bronte si Jane Austin..

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Img1300copy
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Empty Re: Totul despre Londra - documentar -

Mesaj  GEORGE Mier Mar 10, 2010 9:44 am

Capela lui Henry al VII-lea a fost terminata in anul 1519. Intrarea in capela se face prin doua usi din bronz. Naosul principal este o piesa remarcabila de arhitectura. Tavanul foarte incarcat si satui ale sfintilor ce sunt asezate sus deasupra balconului in care sta corul intregesc o atmosfera incarcata de istorie. Capela este decorata cu imagini ale cavalerilor ordinului de Bath, carora le este dedicata capela. Tot la Westmister Abbey se gaseste si mormantul Reginei Elisabeta I. De asemenea sora sa pe jumatate catolica, Regina Maria ..

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Img1308p
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Empty Westminster Abbey

Mesaj  GEORGE Joi Mar 11, 2010 7:06 am

Westminster Abbey - vedere generala .

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Img1314b

Imaginea de mai sus este luata chiar din fata Palatului Parlamentului . In dreapta se pot observa corturi turistice . Multi se vor intreba ce cauta acesti turisti chiar in fata Parlamentului . Pentru cei care nu cunosc ii pot informa ca este o zona libera in care cei care doresc sa protesteze o pot face in acest loc, fara nici o problema . Totusi banuesc ca protestele se desfasoara in anumite conditii, mai mult vizual decat sonor, deoarece niciodata nu am vazut agitatii turbulente, care sa deranjeze turistii .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Empty London Eye

Mesaj  GEORGE Vin Mar 12, 2010 8:40 am

Aflata in apropierea Palatului Parlamentului roata gigantica London Eye, cunoscuta si sub numele de Millenium Wheel, a fost inaugurata in anul 2000 pentru a celebra intrarea in mileniul III. Roata are aproximativ 135 de metri, iar in zilele clare se poate vedea la 40 de kilometri departare. In fiecare capsula pot intra 25 de persoane, iar o rotatie completa dureaza 30 de minute, timp suficient pentru a admira orasul si imprejurimile, dar mai ales pentru a fotografia.

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Img0948s
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Empty Roata Mileniului

Mesaj  GEORGE Lun Mar 15, 2010 9:47 am

Construita pe malul Tamisei - London Eye (Ochiul Londrei) sau Millenium Wheel (Roata Mileniului) este o roata imensa – a patra ca marime intre cladirile din Londra si a doua in lume (dupa "Singapore Flyer", care are 168 m), iar privelistea de sus este unica si ofera o vedere panoramica, dar in acelasi timp si spectaculoasa . O calatorie cu London Eye este parca o calatorie in viitor din Star Trek, iar in 30 de minute se poate vedea intreaga Londra . Problema este ca daca calatoresti ziua se vede intreaga panorama a Londrei, dar dupa lasarea intunericului poti admira luminile colorate ale orasului, in toata splendoarea lor .

Mai jos trei imagini luate la cald chiar ieri, care spun totul despre Londra . Deoarece am foarte multe imagini cu intreaga rotatie (360 de grade), m-am gandit ca ar fi interesant sa deschid o noua sectiune chiar pe aceasta tema .

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Dsc07810h

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Dsc07834m

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Dsc07840yk
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Empty Observatorul Regal din Greenwich

Mesaj  GEORGE Mar Apr 13, 2010 10:42 am

Pentru cei care isi doresc sa cunoasca mai multe despre meridianul 0,0,0 in curand voi deschide un subiect separat cu acelasi nume .

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Dsc08403g

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Dsc08418k

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Dsc08414

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Dsc08417b
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - - Pagina 3 Empty Re: Totul despre Londra - documentar -

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum