Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Vin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Lun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Lun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Joi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Sam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Vin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Mier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Joi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Sam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Sam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Sam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Mier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI

Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

PICTURA ICOANELOR PE ALTE SUPORTURI DECAT LEMN

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

PICTURA ICOANELOR PE ALTE SUPORTURI DECAT LEMN

Mesaj  ioanadaria la data de Mier Aug 04, 2010 9:14 am

Am dorit sa deschid acest subiect deoarece eu pictez icoane si pe alte suporturi decat lemnul, adica: oua de strut, piatra de rau, oua de gasca, oua de rata etc si as dori sa impartasesc celorlalti tehnicile mele de pictura. Sigur ca as dori sa aflu de la voi si alte tehnici, daca mai sunt persoane care picteaza icoane si pe alte suporturi decat lemnul.
Voi face o descriere a materialelor utilizate si a tehnicii folosite, punand si poze ca exemplu.

PICTURA ICOANELOR PE PIATRA DE RAU

Incep cu pictura icoanelor pe piatra pentru ca este cea mai simpla si mai putin costisitoare.
Prima etapa este o plimbare frumoasa pe malul unui rau alaturi de sotul meu. Pentru un privitor cred ca nu parem doi romantici indragostiti, in timpul acestei plimbari, ci mai degraba doi oameni sobri si preocupati de gasirea unui obiect de pret pierdut (ma mir ca nu ne-a intrebat nimeni pana acum ce-am pierdut). Selectam din priviri toate pietrele cautand ceva anume: forme cat mai fin slefuite de apa, suprafete cat mai plate, destul de intinse ca sa ai loc sa pictezi o figura, dar in acelasi timp cat mai subtiri ca sa nu expui pe mobilier (sa zicem masa sau vitrina) ditamai piatra de moara. Dupa ce adunam o cantitate de pietre atat cat sa putem cara mergem cu ele acasa unde incepe procesul de curatare: se spala in mai multe ape cu o perie pentru unghii sau pentru covoare si cu o solutie usoara de curatare (sapun lichid ori detergent). Se clatesc foarte bine si se pun la uscat.
Odata uscate, eu prepar pietrele cu aracet+alb/crem/ocru galben (tempera sau pigment) in care pun foarte putina apa ca sa fie mai fluid pentru ca asa se intinde mai bine. Dau doua sau trei straturi din aceasta preparatie si las sa se usuce foarte bine intre aceste aplicari.
De acum se poate incepe desenarea in creion. Eu desenez pe piatra cu mana libera deoarece am incercat sa copiez modelele si nu am reusit din cauza suprafetei neregulate a pietrei. Poate doar in cazul in care piatra e foarte fin slefuita de apa s-ar imprima indigoul. Altfel nu iese nimic. Oricum eu prefer sa nu ma chinui degeaba si sa fac de la inceput desenele cu mana libera.
Dupa trasarea desenului incepe colorarea. Puteti folosi ce culori doriti dumneavoastra: tempera, uleiuri, acrilice, culori pentru vitralii... Eu toate le-am incercat si au prins pe aceasta preparatie.
Aici sunt doua poze cu pietrele preparate si cu desenul trasat si partial colorat. La aceasta icoana am folosit culori in ulei de in.

Dupa ce s-a colorat toata suprafata pietrei, ultimul pas este vernisarea. Aceasta se face cu un lac. Cand pictez in tempera sau in acrilice folosesc lac obisnuit pentru lemn. Cand pictez in ulei folosesc un vernice special pentru culorile in ulei. La fel pentru culorile pentru vitralii: folosesc vernice special pentru ele. Icoana din poze a fost pictata in culori in ulei de in, deci am folosit vernice specific culorilor in ulei. Am aplicat un singur strat, dar daca se doreste, se pot aplica si mai multe. Ideea este ca acest vernice se usuca mai greu, adica in cateva zile. Lacul pentru lemn pe care il dau pe icoanele pictate in tempera se usuca in cateva minute.Cam asa arata icoana respectiva vernisata:

ioanadaria

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 03/08/2010

Sus In jos

Re: PICTURA ICOANELOR PE ALTE SUPORTURI DECAT LEMN

Mesaj  GEORGE la data de Mier Aug 04, 2010 9:42 am

Intereasanta preocupare !,...pe mine personal chiar m-a fascinat . Te invitam sa expui cat mai multe lucrari si sa dai cat mai multe amanute despre aceste tehnici . Sunt convins ca vei avea foarte multi admiratori . Mult succes ! Very Happy

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Mesaj  AncaManuela la data de Mier Aug 04, 2010 10:07 am

Foarte frumoase! Am trecut si eu prin faza asta, am pictat si pe lespezi de 30/40 pe care le-am cules de pe fundul raului Barlad dar de cateva luni n-am mai lucrat, desi recunosc ca-mi place foarte mul sa lucrez pe piatra de rau si in toata casa am cutii cu pietre. Sper, la iarna cand o mai fi timp sa ma apuc din nou.
AncaManuela

Numarul mesajelor : 172
Data de inscriere : 11/03/2010
Varsta : 42
Localizare : Vaslui

Sus In jos

Mesaj  ioanadaria la data de Joi Aug 05, 2010 9:46 am

Va multumesc pentru aprecieri!
AncaManuela, ma bucur sa mai gasesc si alte persoane care au incercat pictura pe piatra. Sunt sigura ca iti vei gasi timp pentru asta, mai devreme sau mai tarziu. Important este ca iti place tehinica si adevarul este ca ies lucruri frumoase din pietrele de rau. Tu cam ce subiecte ai abordat in pictura pe piatra de rau? Tot teme religioase sau alte teme?
Eu nu am pictat pietre mari, pentru ca mi se par potrivite intr-un salon, iar eu am avut cereri din partea unor oameni cu spatii mult mai restranse de expunere.

ioanadaria

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 03/08/2010

Sus In jos

Mesaj  Adi Sabau la data de Sam Aug 07, 2010 1:28 am

Pffff .. superb !!!

Cred ca toti avem damblaua asta de a cauta lemne si pietre prin rauri .!

.. dar ma bucur ca cineva a reusit sa transforme si sa ridice cautarea la rang de arta !!
Felicitari!
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 55
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat