ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
M-am apucat de desenat ! EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
M-am apucat de desenat ! EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
M-am apucat de desenat ! EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
M-am apucat de desenat ! EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
M-am apucat de desenat ! EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
M-am apucat de desenat ! EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
M-am apucat de desenat ! EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
M-am apucat de desenat ! EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
M-am apucat de desenat ! EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
M-am apucat de desenat ! EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
M-am apucat de desenat ! EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
M-am apucat de desenat ! EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

M-am apucat de desenat !

4 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

M-am apucat de desenat ! Empty M-am apucat de desenat !

Mesaj  GEORGE Lun Oct 18, 2010 11:24 am

Desi pare curios pentru voi, va pot spune ca niciodata in viata nu m-am ocupat serios de desen . Asa ca ieri am procurat niste creioane negre si un caiet de desen A3 de la un shop de profil . Pentru inceput cred ca este suficient .
Iata materialul didactic ! Very Happy

M-am apucat de desenat ! Dsc01403z

Acesta va fi inceputul, dar daca veti avea rabdare peste vre-o cativa zeci de ani veti vedea si ,,evolua" ! Twisted Evil

Ce rugaminte am la voi ! Daca aveti materiale pentru incepatori in desen le puteti descarca in aceasta sectiune . De asemeni rog ,,marii titani ai desenului" sa-mi spuna cateva secrete pe care le folosesc pentru a ajunge la ,,marea performanta" .
Deocamdata, multumesc pentru atentie ! Very Happy
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  GEORGE Lun Oct 18, 2010 1:20 pm

Primul pas a fost facut ! Very Happy . In mare am studiat lucrarile ,,marilor artisti in viata" care au trecut (si au poposit mai mult sau mai putin timp) pe acest forum . Unii si-au sters lucrarile, dar am gasit multe lucrari de calitate si unele indrumari demne de luat in seama .
Pot sa recunosc ca de toti mi-am adus aminte cu mare placere si tare mi-as dorii sa mai revina si sa ne arate ce au mai creat, pentru ca sunt sigur ca mai au si alte lucrari la fel de interesante .

Pentru a va aduce si voi aminte de acestia sau pentru ai cunoaste dati clik mai jos ;
https://artisti-plastici.forumgratuit.ro/portofolii-desen-grafic-f39/
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  crina Lun Oct 18, 2010 6:56 pm

Succes la desenat si de-abia astept ca,marii titani ai desenului sa iti dea sfaturi,ca sa fur si eu Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  Vizitato Lun Oct 18, 2010 8:02 pm

Succes George la creionat si eu astept sfaturi de la ,,marii titani ai desenului,,....

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  GEORGE Lun Oct 18, 2010 8:37 pm

crina a scris:Succes la desenat si de-abia astept ca,marii titani ai desenului sa iti dea sfaturi,ca sa fur si eu Twisted Evil

Marius a scris:Succes George la creionat si eu astept sfaturi de la ,,marii titani ai desenului,,....

Trebuie sa mai asteptati vre-o zece, douazeci de ani si lectiile le veti primi de la cel mai mare artist in ale desenului artistic . Very Happy

Iata ca astazi va prezint prima lectie !
Acesta este primul desen din viata mea, prima incercare . Este facut astazi si il consider debutul meu !

Peisaj floral !
M-am apucat de desenat ! Dsc01404r

M-am apucat de desenat ! Dsc01405i

M-am apucat de desenat ! Dsc01406k

M-am apucat de desenat ! Dsc01409sz

M-am apucat de desenat ! Dsc01410q

Fiind incepator nu accept critiucile, dar voi citii cu placere mesajele voastre de incurajare .

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  crina Lun Oct 18, 2010 9:02 pm

Ce dulce e baietelul..... Razz
Parca e fiu-meu cand era mic Smile
Puneam o poza ,dar nu e scanata.Altadata.
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  GEORGE Lun Oct 18, 2010 9:15 pm

crina a scris:Ce dulce e baietelul..... Razz
Parca e fiu-meu cand era mic Smile
Puneam o poza ,dar nu e scanata.Altadata.

Iti este teama Crina sa faci o apreciere ! Smile O sa incerc sa fac eu !
Pana la a treia imagine imi place cum a iesit, dar pe urma m-am grabit, m-am plictisit si l-am teminat (in sensul rau al cuvantului) . Am vrut sa-l arunc dar pe urma m-am gandit ca este o dovada certa al stangaciei incepatorului . Twisted Evil
Voi persevera ! Very Happy


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Lun Oct 18, 2010 9:21 pm, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  Vizitato Lun Oct 18, 2010 9:19 pm

Felicitari George este o lucrare reusita .Sincer nu ma asteptam Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil fata de mazgaleli mele mai recente in portofoliu este o compozitie bine structurata Very Happy Twisted Evil ......darrrrrrrrrrrrr Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil a doua pozitie foto expusa de tine era ok daca se mergea in asa fel incat sa devina partial plastic ...normal prin plasticitate se cauta o focalizare vizuala iar nr.2 este binevenit ,,piciul,, prezentat este in pozitia de scaunel un mic contur pe fundulet ...primul plan al flori doar varfurile usor atinse de creion intensitatea o expozai pe planul indepartat dar in valuri de lumina ...se ofera in acest mod o plasticitate creionata....Asa vad eu lucrarea dar se poate incerca si aceasta varianta daca mai ai rabdare de o noua incercare....In orice caz ma repet lucrarea este echilibrata ...Atat iti transmit pe moment pentru a nu pare infumurat si un mare profesor in ale artei........asa o simt eu compozitional....

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  crina Lun Oct 18, 2010 9:22 pm

Eeeeee,ce pretentios mai esti.... Mad
Pe mine m-a invatat cineva,ca,un portret reusit este cel facut numai din umbre.Sa nu se distinga urma de creion in tot desenul.Iti dai seama ca nu e lucru usor....
Oricum,mie imi place "modelul" si...,hai,nu te mai preface ca nu stii sa desenezi Wink
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  Vizitato Lun Oct 18, 2010 9:23 pm

incearca sa eviti tusele grosiere ....

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  crina Lun Oct 18, 2010 9:27 pm

In ultima si penultima imagine i-ai schimbat forma ochilor,i-ai marit,l-ai maturizat nitel.Marius are dreptate Smile E maestru,deh Smile
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  crina Lun Oct 18, 2010 9:29 pm

Si gura i-ai lungit-o.Revino la dimensiunile initiale Wink
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  Vizitato Lun Oct 18, 2010 9:31 pm

v-a invatat oarecum prost inseamna ca este la acelasi nivel cu mine in pregatire adica pe scurt paralel ...sincer o creionare indiferent de context intr-o abordare academica adancimea unei compozitie trebuie conceputa prin hasurare (dar executata intr-o maniera plastica)...un grafician de onoare a fost Marcel Chirnoaga care din pacate nestiut de nimeni de a sa valoare artistica s-a stins din viata in acelasi an cu marele artist roman surrealist Sabin Balasa.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  GEORGE Lun Oct 18, 2010 9:37 pm

Marius a scris:
..Asa vad eu lucrarea dar se poate incerca si aceasta varianta daca mai ai rabdare de o noua incercare....In orice caz ma repet lucrarea este echilibrata ...Atat iti transmit pe moment pentru a nu pare infumurat si un mare profesor in ale artei........asa o simt eu compozitional....

Esti modest Marius dar si desenele tale m-au ambitionat sa incerc desenul artistic . Mai am in plan sa incep si desenul tehnic si arhitectural .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  crina Lun Oct 18, 2010 9:43 pm

Uhuuuuu,multi "monstri"l-au mai bantuit si pe maestru Chirnoaga....
Apropape toate desenele lui are cate un "frumusel"din asta.
Da,desene nu.....gluma Smile
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  GEORGE Lun Oct 18, 2010 9:45 pm

crina a scris:Si gura i-ai lungit-o.Revino la dimensiunile initiale Wink

Vezi ce inseamna Crina sa intervi pentru a retusa ceva, mai mult il strici . Asta este razbunarea desenului . Cred ca iti spune ! A nu-ti place cum arat, lasa ca iti arat eu tie ! Razz

Maine voi incerca altul si mai frumos, sa vad ce va iesi ! Very Happy
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  crina Lun Oct 18, 2010 9:46 pm

Apropape toate desenele lui are cate un "frumusel"din asta.
APROAPE toate desenele AU Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  crina Lun Oct 18, 2010 9:49 pm

Ohooooooo,cati" monstruleti "am facut eu pana credeam,in sfarsit ca mi-a iesit ceva bun.....
Si " ceva bun"era numai parerea mea,ca in rest....se abtineau de la comentarii Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  Vizitato Lun Oct 18, 2010 9:51 pm

absolut Crina au o profunzime plastica sincer i-am vazut portofoliu in urma cu 8ani si m-au impresionat este greu de inteles un astfel de timbru artistic dar daca analizam aceste creatii v-om intelege interiorul acestui maestru dar nu numai eu cred ca si viitorul !?!.........

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  GEORGE Lun Oct 18, 2010 10:00 pm

Marius a scris:absolut Crina au o profunzime plastica sincer i-am vazut portofoliu in urma cu 8ani si m-au impresionat este greu de inteles un astfel de timbru artistic dar daca analizam aceste creatii v-om intelege interiorul acestui maestru dar nu numai eu cred ca si viitorul !?!.........

Hai sa vorbim cu probe !
Marius daca mai gasesti acel portofoliu posteaza-l aici pentru al studia si noi !
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  Vizitato Lun Oct 18, 2010 10:16 pm

.............Sincer George in ultima vreme am creionat pentru a nu pierde ritmul ...de ardere nu prea mai am cu ce nici material dar nici instrument de ardere din pacate s-a prajit i-o fi si lui timp de 4 ani sa mearga continuu iar acum ma razbun prin desen prosteste bineanteles Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil ...... ar fi ideal daca ai merge pe pastel iti ofera o alta perspectiva din punct de vedere plastic sau o alta idee incearca sa creionezi pe o hartie colorata de exemplu pe o coala de culoare galbena atunci creionarea v-a fi mai profunda .Chiar daca se creioneaza nu inseamna ca este o tehnica de nimic prin nnnnnnnnnn ....jonglari se poate ajunge la o maestrie care ar bate la fundulet si o galerie de pictura...am vazut o astfel de expo. in creion(grafit,carbune)la care m-a lasat masca :affraid:cu creatii creionate la dimensiuni de peste 1m intr-un stil pictural...

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  Vizitato Lun Oct 18, 2010 10:17 pm

http://www.stdb.ro/~vasile/muzeuc.htm personal imi plac si doar atat de analizat aceste creatii nu voi face nu este genul meu ........... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  crina Lun Oct 18, 2010 10:40 pm

M-am apucat de desenat ! 5y4tip

Marcel Chirnoagă (n. 17 august 1930, Bușteni, județul Prahova - d. 23 aprilie 2008) a fost un artist plastic complet român, absolvent al Facultății de matematică și fizică din București, 1952, urmând simultan și studii liberale de artă, membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România din 1953.

Artistul Marcel Chirnoagă a realizat, de-a lungul vieții sale, peste 3.000 de lucrări, excelând în desene, gravuri, picturi și sculpturi, fiind în același timp și autorul celei mai importante opere românești de la sfârșitul secolului al 20-lea, ciclul de gravuri "Apocalipsa".

Grafician roman. A absolvit, in 1952, Facultatea de matematica si fizica din Bucuresti, facand, in acelasi timp, studii libere de arta.

Din 1953, lucrarile sale sunt prezentate la majoritatea manifestarilor colective din tara si la expozitii personale in Bucuresti (1955, 1958, 1960, 1962, 1966, 1970, 1975, 1978); Cluj- Napoca (1960); Stuttgart (1969); Paris (1975); Florenta (1976).

Distins cu Premiul Uniunii Artistilor Plastici (1965); Medalia de aur "Kathe Kollwitz" la Expozitia "Intergrafik", Berlin (1967); Premiul II ex aequo la Bienala de gravura din Cracovia (1968).

Artistul apeleaza la forta de soc a motivului fantastic rezultat, cel mai des, prin montajul monstruos de elemente apartinand umanului si animalicului, ca si unor organisme mecanice.

Mai multe informatii puteti gasi in muzeul virtual Marcel Chirnoaga.

M-am apucat de desenat ! Ht8w35

www.dailymotion.com/.../xc9vw9_marcel-chirnoaga-un-mare-artist-con_ creation


crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  Vizitato Lun Oct 18, 2010 10:44 pm

M-am apucat de desenat ! Instrumente materialul didactic foarte sumar pe care eu il folosesc bineanteles anexat si un fixativ (fixativ de par) cu care fixez darrrr si jonglez in timpul desenului cu el ajuta foarte mult in aprofunzimea detaliilor cat si in realizarea unui desen adus la un stadiu placut vizual....

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  Adi Sabau Lun Oct 18, 2010 11:56 pm

Marius, te-am prins ..!!! NU ascuti creioanele cu ascutitoarea ..!!!!
Tatal meu facea asa. Le ascutea cu un cutit bine ascutit. O fi un secret ..!?

George, Felicitari!!!
Ai facut un pas important .. iar din prima lucrare se vede ca ai mana ..!!! Twisted Evil
Iti doresc succes!
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

M-am apucat de desenat ! Empty Re: M-am apucat de desenat !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum