ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Picasso:original si replica EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Picasso:original si replica EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Picasso:original si replica EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Picasso:original si replica EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Picasso:original si replica EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Picasso:original si replica EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Picasso:original si replica EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Picasso:original si replica EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Picasso:original si replica EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Picasso:original si replica EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Picasso:original si replica EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Picasso:original si replica EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Picasso:original si replica

2 participanți

In jos

Picasso:original si replica Empty Picasso:original si replica

Mesaj  crina Mar Noi 09, 2010 11:08 pm

Picasso: original şi replică. Întoarcerea unei expoziţii legendare/ de Marc Ulieriu

https://2img.net/r/ihimizer/img139/1659/02eveniment1.jpg

S-a întâmplat în toamna lui 1932. Pablo Picasso avea 50 de ani şi era deja faimos în întreaga lume. Până atunci, însă, nu mai expusese niciodată într-un muzeu şi nici nu mai avusese o expoziţie retrospectivă. Şi-a dorit ceva grandios şi excentric, un eveniment artistic despre care să se povestească peste generaţii. Astfel, a luat naştere Expoziţia Picasso de la prestigiosul Muzeu de Arte Frumoase Kunsthaus din Zürich. A fost un adevărat show şi a marcat un moment crucial în istoria modernă a artelor, stârnind reacţii "tari" şi influenţând dramatic generaţii întregi de tineri artişti.

Cu totul inedit: Picasso însuşi a fost curatorul expoziţiei, organizând-o, pătimaş şi subiectiv, după propriul plac. La mijloc de octombrie 2010, după 78 de ani de la acel moment, fabuloasa expoziţie se întoarce la Kunsthaus Zürich.

De pe 15 octombrie 2010 şi până la 30 ianuarie 2011, prestigiosul Muzeu Kunsthaus din Zürich, Elveţia, găzduieşte ceea ce numeroşi critici de artă deja au catalogat ca fiind cel mai important eveniment cultural al sfârşitului de an 2010 din Europa şi, foarte probabil, din lume. Este vorba despre o inedită şi fascinantă reeditare a primei expoziţii de muzeu pe care faimosul Pablo Picasso a avut-o în acelaşi loc, în 1932. După o muncă asiduă de strângere a operelor din colecţii particulare şi alte mari muzee ale lumii, expoziţia de referinţă s-a întors la Kunsthaus, dezvăluindu-ne un Picasso foarte personal - aşa cum însuşi maestrul spaniol a dorit, în urmă cu o viaţă de om, să se prezinte.
Expoziţia din '32 s-a bucurat de un număr uriaş (pentru acea vreme) de exponate - 240: tablouri, desene şi sculpturi, opere desăvârşite în primele trei decenii de creaţie ale celebrului artist. Lucrările au fost selectate nu de către directorul muzeului, aşa cum era obiceiul vremii, ci de Picasso însuşi. Absolut toate fazele de creaţie prin care a trecut Picasso au primit spaţiul cuvenit (deşi nu suficient, vedeţi îndată de ce) în această bine-meritată celebrare a operei maestrului. Picturile de început, alături de deja apreciatele tablouri din Perioada Albastră sau Roz, au stat alături de fabuloasa etapă Cubistă, dar şi de controversatele (şi extrem de recentele, în 1932) opere care cochetau cu Suprarealismul.
Avangardista retrospectivă a fost întâmpinată cu un interes imens din partea publicului şi a oficialităţilor elveţiene. Presa vremii l-a tratat pe Picasso precum o fac tabloidele cu starurile moderne, urmărindu-i fiecare mişcare în cele 5 zile pe care maestrul le-a petrecut la Zürich, împreună cu soţia sa de atunci, Olga, şi cu fiul lor Paulo, înainte de marea deschidere... la care Picasso, emoţionat, a absentat, ascunzându-se într-un sătuc din valea Engad

http://www.zf.ro/ziarul-de-duminica/picasso-original-si-replica-intoarcerea-unei-expozitii-legendare-de-marc-ulieriu-7692510
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Picasso:original si replica Empty Re: Picasso:original si replica

Mesaj  GEORGE Mier Noi 10, 2010 10:13 am

crina a scris:
S-a întâmplat în toamna lui 1932. Pablo Picasso avea 50 de ani şi era deja faimos în întreaga lume. Până atunci, însă, nu mai expusese niciodată într-un muzeu şi nici nu mai avusese o expoziţie retrospectivă. Şi-a dorit ceva grandios şi excentric, un eveniment artistic despre care să se povestească peste generaţii. Astfel, a luat naştere Expoziţia Picasso de la prestigiosul Muzeu de Arte Frumoase Kunsthaus din Zürich. A fost un adevărat show şi a marcat un moment crucial în istoria modernă a artelor, stârnind reacţii "tari" şi influenţând dramatic generaţii întregi de tineri artişti.

De foarte mult timp incerc sa va sugerez ca toti acei mari creatori ai tuturor timpurilor au avut acelas tel ,,sa sockeze bublicul . Si-au propus si au reuzit sa iasa din anumite tipare si ,,au creat ceva inedit" . ,,Grandoarea si excentricul" sunt cheia succesului ! Twisted Evil
Subiectul ramane deschis !,...comentati-l ! Very Happy
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Picasso:original si replica Empty Re: Picasso:original si replica

Mesaj  crina Mier Noi 10, 2010 10:45 am

Însă nu toată lumea a fost pregătită să recunoască geniul lui Picasso: în periodicul "Neue Zurcher Zeitung", marele psihanalist C.G. Jung, după ce a vizitat expoziţia, a scris o cronică extrem de acidă, spre finalul căreia l-a diagnostic pe Picasso cu... schizofrenie!

Perioada Albastra: după ce Carlos Casagemas, unul dintre cei mai buni prieteni ai săi, se sinucide din dragoste, în toamna lui 1901, Picasso începe să picteze folosind, în special, fundaluri albastru-verzui, în lucrări foarte expresive, de atmosferă, care evocă melancolia şi depresia. Personajele principale ale Perioadei Albastre sunt rataţii societăţii: mame sifilitice, prostituate şi cerşetori

Perioada roz:Această etapă, influenţată de una dintre numeroasele aventuri amoroase pe care pictorul le-a avut la Paris, este caracterizată de o atmosferă mai optimistă - culorile sunt calde, iar personajele au valenţe comice: saltimbanci, acrobaţi şi cântăreţi.


Perioada Africană - criticii din anii '30 au crezut că Picasso a căzut atunci sub influenţa imagisticii tribale africane; cei moderni sunt convinşi că maestrul s-a folosit oportunist de portretele africane mai degrabă ca mijloc facil pentru a experimenta Cubismul.

Poate ca Picasso nu suferea de schizofrenie,desi avea multe "pasarele la colivie",dar,interesant este chestia cu perioadele astea'colorate"(albastru,roz),care exprima starea psihica a artistului in momentul respectiv.Acest lucru imi intareste convingerea ca operele de neinteles pt noi,oamenii de rand,pot fi f bine intelese de psihanalisti.Ar fi o idee pt medicina de astazi de a trata bolile psiho .Intradevar,in momente de extaz sau depresie, anumite persoane inzestrate de la natura cu talent si imaginatie pot crea capodopere care isca admiratie sau 'socuri electrice'.
Treaba cu culorile inteleg,dar ce nu inteleg e,de ce 'pocesc' fetele,corpurile omenesti,ce exprima artistul prin acest lucru:ura,dizgratie,razbunare sau arata fata nevazuta a caracterului omenesc?!
Pe mine nu ma intereseaza ce comenteaza criticul de arta,dupa 100 de ani,ca acela inventeaza,eu vreau sa stiu parerea artistului,ce a gandit in acel moment daca si el stie si nu era in "transa".

crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Picasso:original si replica Empty Re: Picasso:original si replica

Mesaj  crina Mier Noi 10, 2010 10:49 am

Si,domnule George,abtine-te sa imi recomanzi sa il intreb ,direct,pe artist Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Picasso:original si replica Empty Re: Picasso:original si replica

Mesaj  GEORGE Vin Noi 12, 2010 9:28 am

crina a scris:Pe mine nu ma intereseaza ce comenteaza criticul de arta,dupa 100 de ani,ca acela inventeaza,eu vreau sa stiu parerea artistului,ce a gandit in acel moment daca si el stie si nu era in "transa".
crina a scris:Si,domnule George,abtine-te sa imi recomanzi sa il intreb ,direct,pe artist Twisted Evil

Daca analizezi cele doua fraze vei constata ca nu eu iti recomand sa iei contact cu ,,artistul" tu iti propui sa sti parerea acestuia ! Rolling Eyes
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Picasso:original si replica Empty Re: Picasso:original si replica

Mesaj  crina Vin Noi 12, 2010 10:09 am

Twisted Evil asa-i!
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Picasso:original si replica Empty Re: Picasso:original si replica

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum