Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Vin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Lun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Lun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Joi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Sam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Vin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Mier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Joi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Sam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Sam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Sam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Mier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI

Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Ce este Arta naiva ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ce este Arta naiva ?

Mesaj  GEORGE la data de Mier Dec 29, 2010 9:17 pm

Artă naivă
De la Wikipedia, enciclopedia liberă

Artă naivă. Sub această denumire se descrie fenomenul apariției la sfârșitul secolului al XIX-lea și continuând în secolul al XX-lea a unor creații aparținând unor individualități care nu au frecventat școli de artă, ci au ajuns să-și constituie, pe cont propriu, atât viziunea, cât și mijloacele de exprimare plastică. Acești artiști mai sunt încadrați în diverse categorii, ca: "pictori populari", "primitivi moderni", "artă instinctuală". Printre precursori poate fi amintit artistul american Edward Hicks (1780 - 1849).

Niko Pirosmani: Petrecere pe câmp

Edward Hicks: Arca lui Noe

Henri Rousseau: Nuntă la ţară
Primii reprezentanți de seamă ai artei naive sunt francezul Henri Rousseau le Douanier (1844 - 1910) și georgianul Niko Pirosmani (1862 - 1918). Au urmat americana Grandma Moses (1860 - 1961), francezul André Bauchant (1873 - 1958), școala primitivilor croați de la Hlebine cu Ivan Generalic (1914 - 1992), pictorii naivi sârbi Slobodan Zivanovic (* 1943), Miroslav Srekovic, Dejan Zivanovic (* 1967), germanul Max Raffler (1902 - 1988), tânăra pictoriță de origine italiană Claudia Vecchiarelli și alții.

Ivan Generalic: Fată cu cocoş, 1974

Grandma Moses: În aşteptarea Crăciunului

Slobodan Zivanovic: Mănăstire din imaginaţie

În România s-au afirmat pictorii Ion Niță Nicodim, Alexandru Savu, Viorel Cristea, Robert Scripcaru, Aurelia Vintilă, Constantin Scarlat, Valeria Tofan; Mihai Dascalu, Gheorghe Boanca, Costica Onuta, Costel Iftinchi, Calistrat Robu, Costel Bogatu, Ioan Maric, Paula Iacob, Marcela Istrate, Gustav Ioan Hlinka, Doina Marita Hlinka Emil Pavelescu Mircea Cojocaru Aurora Nafornita sculptorii Constantin Vasilescu și Neculai Popa; autorul de reliefuri pictate Stan Pătraș.

Apărută pe fondul civilizației tehnologice, al exceselor uniformizatoare din producția industrială, arta naivă reprezintă în toate momentele sale o formă de afirmație a individualității. Artistul naiv are starea ideală de receptacol și de restituire a realului, lipsindu-i pentru aceasta instrumentele unei instrucții plastice.

E o stare de ingenuitate, o abandonare a oricărui eșafodaj artistic, istoric constituit, și captarea "adevărului prim". Fabulosul acestei arte nu se suprapune celui din viziunea infantilă, unde zonele nedescoperite instaurează forme fantastice, în perimetrul artei naive se comunică o realitate care a trecut prin sensibilitatea artistului, păstrându-și farmecul și prospețimea.

Valeria Tofan: Cununie în natură, 1982

Ivan Generalic: Peisaj, 1939

Claudia Vecchiarelli: Vie în Toscana

Arta naivă este, în același timp, liberă de tutela standardurilor folclorice, este departe de ceea ce numim "artă amatoare", în care funcționează complexul profesionalității și care are ambiții de elaborare. Artistul naiv se comunică pe sine fără prejudecăți de limbaj, se dezvăluie instantaneu într-o imagine totală.

Dejan Zivanovic: Femeie cu pisică

Max Raffler: Cu pluta pe Isar

Henri Rousseau: Masa leului

André Bauchant: Scenă câmpenească

Mile Davidovic: La pescuit

Miroslav Sreckovic: Cel mai bun prieten

http://ro.wikipedia.org/wiki/Art%C4%83_naiv%C4%83

Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Joi Dec 30, 2010 5:57 am, editata de 7 ori

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Re: Ce este Arta naiva ?

Mesaj  Vizitato la data de Mier Dec 29, 2010 9:43 pm

Cimitirul vesel din Sapanta....arta naiva

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  crina la data de Mier Dec 29, 2010 10:14 pm

Cimitirul vesel vizitat de oameni veseli Very Happy Ca sa nu zic "arta naiva" vizionata de naivi tongue
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 56
Localizare : constanta

Sus In jos

Mesaj  GEORGE la data de Mier Dec 29, 2010 11:02 pm

Wikipedia a scris:Artă naivă
Artă naivă. Sub această denumire se descrie fenomenul apariției la sfârșitul secolului al XIX-lea și continuând în secolul al XX-lea a unor creații aparținând unor individualități care nu au frecventat școli de artă, ci au ajuns să-și constituie, pe cont propriu, atât viziunea, cât și mijloacele de exprimare plastică. Acești artiști mai sunt încadrați în diverse categorii, ca: "pictori populari", "primitivi moderni", "artă instinctuală". Printre precursori poate fi amintit artistul american Edward Hicks (1780 - 1849).

Am adus in discutie aceasta arta, deoarece ea exista si trebue sa fie cunoscuta .
Supun atentiei urmatorul paragraf ;
a unor creații aparținând unor individualități care nu au frecventat școli de artă,
Cum comentati ! Very Happy

Admin
Admin

Sus In jos

Din biografia unui pictor naiv .

Mesaj  GEORGE la data de Joi Dec 30, 2010 6:28 am

Am spicuit pentru voi un alt pasaj din biografia unui pictor naiv in viata pentru a explica ,,Pictura naiva"
,,................ este pictor naiv, adica fara studii de specialitate, dar in cazul lui, trecerea printr-o academie ar fi insemnat, probabil, pierderea ingenuitatii care-i individualizeaza creatiile. Pictorul.............. face parte din acea categorie a alesilor, care si-au descoperit vocatia. Pentru .............. ,,pictura este o sansa de a-l arata pe Dumnezeu ”.

Cum comentati !

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Dec 30, 2010 7:08 am

10%poezie,restul fabulatie....publicul dicteaza ,ce place si ce nu....cat despre studii sunt de domeniul trecutului,,pana si un cal stie a picta''....Ma irita accentul esapat pe acest cuvand,,de pictor'';artist;marele creator....poti fi un fenomen al naturi,daca partea de marcketing este zero,daca acesti pictori sunt inchisi in astfel de cercuri comunitare, unde nici musca nu intra ...arta trebuie exprimata vizual ...nu cum se practica cu expo. in subsolul unui imobil,catacomba sau intr-un spatiu aruncat in timp, unde numai prezenta canina isi face veacul...........sistemul este gandit anapoda,artisti gandesc anapoda si se manifesta individul devenind oarecum vanitosi crezand ca ar fi o persoana inzestrata divin,arta fara a fi muncita nu este arta.Doar un simplu artist de duminica,fara mari pretentiii....As fi curios sa aud,citind pe un artist prin care si-a valorificat munca cu valori colosale(sunt doar laude prin care isi pacaleste propriile aspiratii.......am avut astfel de discutii pe acest subiect,observand cat de ,,stravidariu ''era acel artist ridicandu-si valori pe a sa creatiune,darrrr din punct de vedere personal erau simple vanitatii sau respingerea de a accepta cuvantul ,,ne-sansa''........Un exemplu clar in care se exprima o vanitate de 100% o reprezinta chiar aceasta platforma social-artistica .Suntem maleabili doar cativa in rest se consindera invincibili si invizibili fiind suprasaturati de acesti maleabili.Nu formam o echipa prin care sa educam si sa oferim frumusetea artistica,sa atragem spre aceasta disciplina .Sa descopere o legatura emotionala,intre el acel tabloid ,chiar daca tema acelui tablou ar fi reprezentat si de o simpla broasca(sa-i descopere acea aura)

...sincer aceste globulete de pom prezentate pe tabloid vor fi prezente si peste 100 de ani,neschimband nimic ca substanta(nu o zic cu rautate reprezinta pur adevar ) Twisted Evil

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Dec 30, 2010 8:24 am

Vocatia este descoperita, atunci ,cand oferi artei o atentie matura precum in alte domenii ,nu reprezinta o simpla joaca ...Spre exemplu ;nu ma simt satisfacut si exersez continuu la un randament maxim pana la epuizare(atunci cand ma simt stors de actul creativ,consider un timp binemeritat).S-a exprimat o intrebare de genul;Ce preocupari mai aveti ,fratilor, sau stati si creati continuu!?!...Si orb de as fi,arta tot as face...Deci,daca acest subiect,,arta'' este tratat in termeni superficiali atunci este o problema de comportament si de maturitate...comoditatea la talpa gastii...cu siguranta si o vesela va fi spalata anapoda cat si un jobb,tratat superficial,etc......totul depinde de personalitate. Twisted Evil Twisted Evil :twisted

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitato la data de Joi Dec 30, 2010 8:41 am

M-am indepartat de la subiect darrrrrrrrrr a fost un foc mohnit privind in asta lume,am reflect la aceste zile de sarbatoare,parca toti ar fi mai nebuni ca niciodata si aceste lucruri nu sunt puse pe tema bucuriei,sincer daca sondam multi dintre noi habar nu avem ce reprezinta acea bucurie,pentru multi inseamna de a baga pe sub nas si de a se crede invincibili, atunci cand au un suport financiar , in rest nimic ,simpli robotei ai vietii.......de ar trai viata cu intensitate precum o musculita in cele 24ore (din viata) ar fi (un) progres si motivatie ...

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  GEORGE la data de Joi Dec 30, 2010 11:24 am

Marius a scris:M-am indepartat de la subiect darrrrrrrrrr a fost un foc mohnit privind in asta lume,am reflect la aceste zile de sarbatoare,parca toti ar fi mai nebuni ca niciodata si aceste lucruri nu sunt puse pe tema bucuriei,sincer daca sondam multi dintre noi habar nu avem ce reprezinta acea bucurie,pentru multi inseamna de a baga pe sub nas si de a se crede invincibili, atunci cand au un suport financiar , in rest nimic ,simpli robotei ai vietii.......

Stiu si inteleg ce simti acum la sfarsitul anului . ,,Sa traesti pentru Arta" , ,,sa traesti prin Arta" sau ,,sa traesti din Arta" sunt trei concepte total diferite . Tu ai ales prima varianta si din acest motiv cred ca esti nemultumit . Pentru ceea ce faci ar trebui sa fi bogat, dar nici ,,bogatia sufleteasca" vad ca nu o ai . Ne amagim si spunem mereu ,,poate la anul va fi un an mai bun" . Noi stam si asteptam mereu sa se intample o minune pe cand alti fura mereu . Au furat tot ce se putea fura, au furat si sufletele, dar si visele frumoase a milioane de Romani .
Nu vreau ca cineva sa traga concluzii gresite . Am tot ce-mi trebuie de sarbatori, doar un singur lucru imi lipseste ,,fericirea vremurilor de mult apuse" . Unii pot spune ca sunt un nostalgic, dar cei care au trait in alte vremuri poate imi dau dreptate . La fel ca si tine Marius, am devagat de la subiect dar simteam nevoia sa spun ceea ce simt acum la sfarsit de an . Dar sa incheem intr-o nota mai optimista ,,poate la anul ! Twisted Evil "
Sarbatori fericite ! Very Happy

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  GEORGE la data de Joi Dec 30, 2010 1:47 pm

GEORGE a scris:
Am adus in discutie aceasta arta, deoarece ea exista si trebue sa fie cunoscuta .
Supun atentiei urmatorul paragraf ;
a unor creații aparținând unor individualități care nu au frecventat școli de artă,
Cum comentati ! Very Happy

GEORGE a scris:Am spicuit pentru voi un alt pasaj din biografia unui pictor naiv in viata pentru a explica ,,Pictura naiva"
,,................ este pictor naiv, adica fara studii de specialitate, dar in cazul lui, trecerea printr-o academie ar fi insemnat, probabil, pierderea ingenuitatii care-i individualizeaza creatiile. Pictorul.............. face parte din acea categorie a alesilor, care si-au descoperit vocatia. Pentru .............. ,,pictura este o sansa de a-l arata pe Dumnezeu ”.

Cum comentati !

Aceste pasaje concepute de unii ,,naivi" sa nu le spun altfel, cred ca un artist care ,,nu a frecventat scoli de arta" sau este ,,fara studii de specialitate" este un pictor naiv ,,adica prost" in opinia lor .
Din acest motiv as vrea sa va spuneti punctul de vedere .
Acest mesaj este o provocare la discutii ! Twisted Evil

Admin
Admin

Sus In jos

Ce este pictura naiva !

Mesaj  GEORGE la data de Joi Dec 30, 2010 2:11 pm

Pentru a nu fi acuzat de pictorii naivi pe care ii apreciez in ceea ce fac voi da citire unui concept gasit pe net, cu care sunt intrutotul de acord .

,,Multi cred ca arta naiva este o pictura fara valoare . Este total gresit . Pictura naiva este un curent asa cum e cubismul, futurismul ,abstractul si altele . Spunem pictura naiva pentru ca modul de interpretare nu respecta nici o regula . Imaginatia autorului nu are limite, de la utopie pana la realitatea ce ne inconjoara sau o train, putem alege si interpreta cum dorim o anumita tema . Nici in alegerea culorilor nu este vre-o regula . Imaginea taranului roman ,preocuparile lui , visele si frumusetile din jur ,sant subiecte des intalnite in pictura naiva "

Eu as adauga ca pictorii naivi nu au spiritul proportiilor sau realitati si fara sa se supere pe mine ei nu au darul ,,talentului inascut" asa cum se spune adica acel talent de la mama natura, dar au dragostea de arta care ii caracterizeaza .Conceptul ca nu au pregatireaq necesara eu cred ca nu are acoperire . Eu pun pariu ca sunt sute de profesori universitari ,,in arte" care pot intra fara probleme in categoria ,,Pictorilor naivi" . Parerea mea !
Spuneti-va si voi parerea !

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus