Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Vin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Lun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Lun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Joi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Sam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Vin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Mier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Joi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Sam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Sam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Sam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Mier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI

Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Arta interpretativa sau interpretarismul

In jos

Mesaj  GEORGE la data de Mar Feb 15, 2011 12:12 pm

Inceput de astazi s-a nascut un nou curent ,,interpretarismul”
Vedeti voi eu ma gandesc la toate Very Happy . Pentru a intra in istoria artelor trebuie sa inventezi ceva nou, asa ca eu impreuna cu voi vom dezvolta aceasta idee . Impreuna cu mine veti intra si voi in istorie deoarece atunci cand se va discuta despre acest curent se va spune ,,Acest curent a fost lansat pe Forumul artistilor plastici amatori pe vremea marelui pictor ,,Adi Sabau Twisted Evil .sau a altora dintre voi . Unii citesc in stele, altii citesc in zatul de la cafea, de ce nu ar citi si in picturile mele abstracte ? Din acest motiv am dat nastere unui nou curent artistic .
Pentru a incepe o discutie pe acesta tema voi lua o creatie lui Jackson Pollock si una de a mea cu ruganintea de a descoperii asemanari sau deosebiri .

Jackson Pollock: Number 8, 1949 - Neuberger Museum, State University of New York

Spuneti-va parerea aici !

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Re: Arta interpretativa sau interpretarismul

Mesaj  GEORGE la data de Mier Feb 16, 2011 9:14 am

GEORGE a scris:Pentru a incepe o discutie pe acesta tema voi lua o creatie lui Jackson Pollock si una de a mea cu ruganintea de a descoperii asemanari sau deosebiri .

Se spune ca cine propune trebue sa si execute, asa ca imi voi da singur raspunsurile Twisted Evil !
Parerea mea este ca Pollock a incercat sa arunce culorile pe suport ,,cu prastia" sa vada ce iese . Asemanarea este ca a folosit toata gama de culori . Unele culori au fost stopite pe suport, iar altele au fost turnate . Deosebirea este ca, creatia lui Pollock este una statica (adica culorile sunt statice, lasate cum a picat!) pe cand la mine tehnica este in continua miscare (migratoare) . Eu conduc culoarea doar cu ochil mintii si o opresc doar cand vreau eu . Singurul lucru pe care nu il pot face este sa-i dau o forma voita de mine . Toate formele care apar sunt pur intamplatoare !
Voi reveni si cu alte observatii !

Daca aveti si alte pareri le puteti exprima aici .

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  marinic la data de Mier Feb 16, 2011 12:08 pm

George, mie sincer nu-mi prea place acest gen de tblouri a lui Pollock, le gasesc prea aglomerate, obositoare. Acesta pe care l-ai postat este placut ochiului prin nuantele calde, majoritatea culorilor au tenta de galben . Folositi tehnici diferite. Cum spui tu, la tine migreaza culorile, dar nu cred chiar la intamplare .Cred ca inclini usor suportul stanga -dreapta ...in ce parte doresti pentru a da miscare acestor culori. Si aici este aportul tau in pictura ...si nu numai,.. culorile pe care le alegi ,...numarul lor ,...acestea au o mare importanta. Daca vrei poti sa stropesti si tu *** sunt convinsa ca te-ai pricepe. Desi cred ca nu ar trebui, *** asa cum procedezi acum da unicitate stilului tau. In picturile tale mai pot citi ceva, dar ale lui Pollock -ba. Smile

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  GEORGE la data de Mier Feb 16, 2011 1:06 pm

marinic a scris:George, mie sincer nu-mi prea place acest gen de tblouri a lui Pollock, le gasesc prea aglomerate, obositoare. .........In picturile tale mai pot citi ceva, dar ale lui Pollock -ba. Smile

Mariana vezi ca l-ai vorbit de rau pe Pollock si s-ar putea sa te bantue si pe tine . Este posibil sa-ti dea si tie o reteta miraculoasa Twisted Evil Multumesc pentru aprecieri! Very Happy

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  GEORGE la data de Vin Feb 18, 2011 7:57 am

GEORGE a scris:Mariana vezi ca l-ai vorbit de rau pe Pollock si s-ar putea sa te bantue si pe tine . Este posibil sa-ti dea si tie o reteta miraculoasa Twisted Evil Multumesc pentru aprecieri! Very Happy

Am gasit o noua explicatie ! Nu Pollock este vinovatul, asa ca sa-l lasam sa se odihneasca in pace . Exploziile solare sunt de vina sunny , mi-au atins neuronii si cred ca de asta imi iese toate bazdaganiile Razz .

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare