ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Nu vad in culori !  EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Nu vad in culori !  EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Nu vad in culori !  EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Nu vad in culori !  EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Nu vad in culori !  EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Nu vad in culori !  EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Nu vad in culori !  EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Nu vad in culori !  EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Nu vad in culori !  EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Nu vad in culori !  EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Nu vad in culori !  EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Nu vad in culori !  EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Nu vad in culori !

3 participanți

In jos

Nu vad in culori !  Empty Nu vad in culori !

Mesaj  CataBla Vin Mar 11, 2011 6:42 pm

Salut, am 19 ani, desenez de o viata intreaga dar am probleme uriase la capitolul culoare. Nu pot sa reproduc ce am in cap in culoare, fie ca e tempera, ulei sau chiar Photoshop. Simt ca mi-e imposibil dar de asemenea simt ca turbez de nervi, pentru ca nimenui nu ii place un desen in creion cum i-ar place unul in culoare. Am fost autodidact toata viata, desi tatal meu e pictor, nu are talent pedagogic. Am furat cat am putut, dar nu prea pot invata multe de la un fost grafician care s-a fortat sa treaca pe pictura bizantina din motive financiare.
Nu am facut cursuri niciodata, am fost 2 ani la un liceu de pictura unde aparent pana si eu stiam mai multe decat profesorii de acolo, deci nu am invatat nimic. Nu imi permit sa fac cursuri speciale si in cateva luni dau bac-ul si vreau sa intru la facultate de arta. Stiu ca nu ma accepta nimeni daca nu stiu sa pictez ceva... Cu atata presiune, am si uitat ce inseamna creatie proprie. Arta, pe care o am in sange si e cea mai masiva forma de exprimare pe care o am la indemana, a devenit un motiv de frustrare. Nu mai fac ce imi place mie, fac ce le place altora si cred ca nu sunt singurul care se confrunta cu ideea asta.
oh si perfectionismul m-a impiedicat sa termin desene. am o mana de desene terminate de care nu sunt deloc multumit... nu sunt niciodata multumit de munca mea.
Daca ati avea vreo idee care m-ar putea ajuta, v-as fi vesnic recunoscator.
Multumesc anticipat.

CataBla

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 11/03/2011
Varsta : 32
Localizare : Grecia, Atena

https://facebook.com/CataNiculescu

Sus In jos

Nu vad in culori !  Empty Re: Nu vad in culori !

Mesaj  GEORGE Sam Mar 12, 2011 10:07 am

CataBla a scris:... Cu atata presiune, am si uitat ce inseamna creatie proprie. Arta, pe care o am in sange si e cea mai masiva forma de exprimare pe care o am la indemana, a devenit un motiv de frustrare. Nu mai fac ce imi place mie, fac ce le place altora si cred ca nu sunt singurul care se confrunta cu ideea asta.

Sinceritatea ta este debordanta si drept sa-ti spun mai lasat fara cuvinte . Initial am crezut ca faci misto de noi, dar s-ar putea sa ne spui adevarul, asa ca o sa fiu si eu sincer cu tine . Dupa cum vezi esti pe un forum cu artisti plastici amator, iar visul tau l-am avut si noi candva . Toti am fi dorit sa facem o facultate de profil dar viata este dura si nu facem ce vrem noi, facem ce ne rezerva destinul . Nu vreau sa te dezamagesc dar,,reteta succesului” nu o vei gasi aici, nu o vei gasi la facultate care iti urez mult succes pentru a o urma, dar si pentru a o termina, pentru ca ai nevoie de ea doar sa intri in UAP.
Daca ai Arta in sange este foarte bine, iar sfatul meu este sa fi tu insuti sa gasesti singur o cale prin care sa te remarci in Arta, dar ce este mai important este sa crezi in ceea ce faci . Sfatul meu mai este sa faci ce-ti place tie si numai daca doresti sa valorifici creatiile tale poti face ce le place si altora .
Pana acum ne-ai prezentat doar teorie dar am dori sa vedem si cum lucrezi, asa ca nu ar fi rau sa postezi si cateva lucrari de-ale tale pentru a ne forma o parere completa despre tine si problemele care te framanta Twisted Evil .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Nu vad in culori !  Empty Re: Nu vad in culori !

Mesaj  crina Sam Mar 12, 2011 12:44 pm

Deschide un portofoliu cu schitele tale, desene, picturi, incercari, nu conteaza ce sunt ele....:)Si retine: " In orice moment, oricat de greu ti s-ar parea, zambeste; nu ai de unde stii cand s-ar putea indragosti cineva de zambetul tau".
Nu ai de unde stii cand te va remarca cineva, vazand lucrarile tale.
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Nu vad in culori !  Empty Re: Nu vad in culori !

Mesaj  CataBla Sam Mar 12, 2011 3:26 pm

Am postat niste schite la Portofolii...

CataBla

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 11/03/2011
Varsta : 32
Localizare : Grecia, Atena

https://facebook.com/CataNiculescu

Sus In jos

Nu vad in culori !  Empty Re: Nu vad in culori !

Mesaj  Vizitato Sam Mar 12, 2011 7:44 pm

incearca sa-ti formezi o viziune artistica cat si un mediu artistic;momentan iti canalizezi energia pe tot ce este fals in constiinta ta.......cat despre mediul coloristic daca se pune accent pe coloristica ca ideologie artistica,,cerul poate fi si verde,zapada poate fi si azurie''.....un fapt legat de mediul creionarii am urmarit cateva expozitii mult mai interesante decat cele in culoare.Ar fi posibilitatii de reconversie spre un mediu al xilogravuri fie ea si necoventionala.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Nu vad in culori !  Empty Re: Nu vad in culori !

Mesaj  Vizitato Sam Mar 12, 2011 7:56 pm

priveste acest artist,pentru mine reprezinta un geniu ,Sofian Albert,dispune de o exprimare artistica la care, tu!?!... ar trebui sa o formezi, mergand pe un concept .....totul duce spre o maturizare artistica, un timp placut de 10...20ani...nu se poate realiza totul peste noapte,incerca sa zambesti asa cum a citat a noastra colega,Crina.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Nu vad in culori !  Empty Re: Nu vad in culori !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum