ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Esti incepator şi nu ştii de unde să începi ? EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Esti incepator şi nu ştii de unde să începi ? EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Esti incepator şi nu ştii de unde să începi ? EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Esti incepator şi nu ştii de unde să începi ? EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Esti incepator şi nu ştii de unde să începi ? EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Esti incepator şi nu ştii de unde să începi ? EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Esti incepator şi nu ştii de unde să începi ? EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Esti incepator şi nu ştii de unde să începi ? EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Esti incepator şi nu ştii de unde să începi ? EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Esti incepator şi nu ştii de unde să începi ? EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Esti incepator şi nu ştii de unde să începi ? EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Esti incepator şi nu ştii de unde să începi ? EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Esti incepator şi nu ştii de unde să începi ?

2 participanți

In jos

Esti incepator şi nu ştii de unde să începi ? Empty Esti incepator şi nu ştii de unde să începi ?

Mesaj  Eugen MALIC Dum Iun 21, 2009 7:00 am

Pentru un începător este foarte grea "plecarea" şi asta o ştim toţi şi am simţit fiecare ceaţa în care eram atunci când am vrut să realizăm prima lucrare.

În primul rând recomad să urmeze nişte cursuri de desen/pictură, şcoală de artă etc.

Dacă timpul nu permite ori în localitatea de reşedinţă nu dispun de asemenea facilităţi nu ramâne decât să devină autodidact. Recomand procurarea unor cărţi care mie personal îmi sunt foarte utile, colecţia "Lecţia de desen" care dezbat cu lux de amănunte tainele desenului şi picturii de la A la Z. Le puteţi procura online de la http://www.librarie.net/cautare-carti-rezultate.php?pg=&t=&au=&e=ALL&co=SERIA%20LECTIA%20DE%20DESEN&c=&oa=0&a=&op=0&p=&noi=2&oc=1

Pentru început nu trebuie să irosim banii pe materiale scumpe (culori de marcă, pânze scumpe etc.) pentru ca primele încercări vor ramâne la stadiul de schiţe.

După ce am desluşit prin exerciţiu şi studiu anumite noţiuni putem face şi lucrări cu materiale bune.

Cea mai bună şcoală de pictură / desen este lucrul efectiv.

Materiale neconvenţionale să zic aşa se gasesc oriunde, cum ar fi anumite cartoane, placaje, hărtii cu suprafeţe bune şi putem exersa în voie.

Primele mele lucrări le-am facut pe coli de bloc de desen obişnuit şi am folosit guaşe. Ulei am folosit pentru prima dată pe carton preşpan (carton pentru izolaţii electrice) care mi-a placut foarte mult cum s-a comportat. Am încercat şi am câteva lucrări realizate pe panouri de afişaj din plută.
Materialele pe care pictăm şi le alege fiecare funcţie de buget, asta în faza de început iar după ce lucrările noastre încep să fie plăcute trebuie să fie pe suporţi stas, rezistenţi în timp.

Nicio lucrare indiferent cum arată ea nu trebuie distrusă pentru ca acestea reprezintă începutul şi doar aşa putem vedea progresul.
Eugen MALIC
Eugen MALIC
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 490
Data de inscriere : 14/06/2009
Localizare : MEDGIDIA

http://www.eugenmalic.ro

Sus In jos

Esti incepator şi nu ştii de unde să începi ? Empty Mercie pt.sfat

Mesaj  Pintilie Ionela Joi Noi 05, 2009 3:05 pm

M-am inscris la Scoala Populara de Arta Neamt,sectia pictura prof.Arcadie Raileanu ,am achizitionai 4 din cartile colectiei pe care ai mentionat-o,iar una din ele respectiv Desenul-Ghid practic,autor Rose Marie de Premont,mi-a fost recomandata si de prof.As adauga la acestea Tehnica picturii in ulei,autor Liviu Lazarescu*/Colectia de Arta,Edit.Polirom.In ce priveste materialele am vizitat magazinele d-lui Nicolae Sonea,pe care il salut si-i multumesc pt. aprecierile sale,si mi-am facut o lista astept sa vad in ce masura se potiveste cu cerintele prof.indrumator.Iti multumesc inca o data pt sfaturile tale.

Pintilie Ionela

Numarul mesajelor : 122
Data de inscriere : 19/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Piatra Neamt

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum