ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Pictorul "Gradinilor Suspendate" EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Pictorul "Gradinilor Suspendate" EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Pictorul "Gradinilor Suspendate" EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Pictorul "Gradinilor Suspendate" EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Pictorul "Gradinilor Suspendate" EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Pictorul "Gradinilor Suspendate" EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Pictorul "Gradinilor Suspendate" EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Pictorul "Gradinilor Suspendate" EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Pictorul "Gradinilor Suspendate" EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Pictorul "Gradinilor Suspendate" EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Pictorul "Gradinilor Suspendate" EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Pictorul "Gradinilor Suspendate" EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Pictorul "Gradinilor Suspendate"

2 participanți

In jos

Pictorul "Gradinilor Suspendate" Empty Pictorul "Gradinilor Suspendate"

Mesaj  crina Joi Oct 21, 2010 7:15 pm

Pictorul "Gradinilor Suspendate" 294ihz9

ION ALIN GHEORGHIU (1929-2001)

Ion Alin Gheorghiu (n. 29 septembrie 1929, Bucureşti - d. 2001, membru titular (1999) al Academiei Române.
„Aş vrea să pictez cu mine/ Dacă întind mâinile şi picioarele/ ca o cruce greacă/ acopăr pânza./ Întrebarea rămâne:/ Cine mă striveşte şi mai ales cine/ scrie dedesubt, cu litere de tipar/ GHEORGHIU?" - este una dintre cele mai frumoase şi mai dramatice în acelaşi timp mărturisiri de credinţă ale unui artist.
Este dramatică prin ones¬ta şi necontenita căutare a esenţei lumii înconjurătoare, pe care şi-o aproprie, cu care se identifică, opera devenind expresie sublimată a relaţiei intime dintre artist şi univers. Aflată la graniţa dintre figurativ şi abstract, pictura lui Alin Gheorghiu depăşeşte, de fapt, obişnuitele clasificări ale teoreticienilor.
Grădinile lui suspendate sunt grădini, chiar dacă nu recunoaştem nicio plantă, sunt alcătuiri de linii şi culori, chiar dacă nu găsim nicio figură geometrică în ele, sunt decorative fără a fi graţioase, sunt baroce fără a fi declarative, sunt clasice (cum singur afirmă odată), ascunzând ochiului privitorului rigoarea lor compoziţională. Toate acestea dau unicitatea operei lui în pictura românească şi o modernitate indiscutabilă care nu se revendică de la niciun curent sau tendinţă artistică acreditate.
Amelia Pavel vorbea despre "monumentalul" picturilor lui: "Cu operele lui Ion Gheorghiu, monumentalul bine stăpânit în spaţiul tabloului de şevalet devine o categorie estetică aparte.
Cu Gheorghiu descoperim că nu există culori stridente... roşurile cele mai violente, portocaliurile, rozurile aşa-numite «ţigăneşti» care, cândva, ar fi alarmat sensibilitatea cromatică a multora, odată integrate în mediul propice al compoziţiei, construite cu o forţă ordonatoare secretă, ca a naturii înseşi, se transformă în armonie senină. Aş crede că experienţa lui Ion Gheorghiu se cuvine a fi intitulată astfel: un capitol al artei româneşti, cu tot ce decurge de aici: proiectare în viitor, proiectare în trecut..."

Pictorul "Gradinilor Suspendate" 2hdqgdc

Pictorul "Gradinilor Suspendate" 2mxkck

http://www.artindex.ro/blog/Index.aspx?=2010_09_12_ion_alin_gheorghiu_la_muzeul_de_arta_constanta
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Pictorul "Gradinilor Suspendate" Empty Re: Pictorul "Gradinilor Suspendate"

Mesaj  GEORGE Sam Oct 23, 2010 8:10 pm

Felicitari Crina pentru acest gest de a aduce in discutie un pictor roman plecat nu de mult dintre noi . Tare mult mi-as fi dorit daca fiecare membru care a trecut pe acest forum ar fi inteles rolul acestui forum si ar fi prezintat macar un artist, fie el in viata sau nu . Nu doresc sa dojenesc pe nimeni, dar numai asa vom avea posibilitatea sa invatam cate ceva unii de la altii . Forumul nu este proprietatea nimanui, el este al vostru, faceti-l sa functioneze .
Trei zile am avut probleme cu netul si nu am avut posibilitatea sa mai fiu prezent pe forum, dar tare mahnit am fost ca in trei zile nu sau postat decat trei mesaje . De aici mi-am dat seama de fapt de lipsa de interes al unora . Acum involuntar am lipsit trei zile, dar poate ca intr-o zi voi lua hotararea sa pararesc si eu aceasta corabie, care si asa este in deriva .
E usor a face arta, cand nimic nu ai a spune !
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum