ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Despre portelan? EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Despre portelan? EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Despre portelan? EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Despre portelan? EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Despre portelan? EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Despre portelan? EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Despre portelan? EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Despre portelan? EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Despre portelan? EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Despre portelan? EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Despre portelan? EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Despre portelan? EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Despre portelan?

4 participanți

In jos

Despre portelan? Empty Despre portelan?

Mesaj  BabaLaFurat Dum Oct 16, 2011 11:52 am

Bonjour, tuturor!
Stati, stati, nu va incruntati citind titlul subiectului si nu ma "blagostoviti". Putem construi un subiect frumos si incitant pe aceasta tema, de ce nu? Sunt doar o incepatoare si o infocata iubitoare a artei. De aceea, fac apel la voi, in ochii mei somitati, sa va dezlegati "limba" tastaturii si sa faceti o luminita-n intuneric cautand in cotloanele sistemului vostru artistic si sa ne spuneti si noua: ce este portelanul, ce materiale si instrumente putem folosi pentru a lucra cu acest fel de ceramica, unde putem gasi materialele respective, tipuri/tipsuri si vise de portelan. M-am trezit azi cu o pofta nebuna de a afla despre asta, in ideea mareata ca voi ajunge sa-mi fac propriile papusi de portelean si nu numai (pe langa micuta mea colectie.... Smile Si lasati zambetu' de sub mustata, e visu' meu si il impartasesc cu voi, ar trebui sa insemne ceva. Pana la un raspuns, eu stau cu borcanu' de dulceata de agrise-n mana si cu lingurita-n gura si ma gandesc la ce mare minus exista pe forum pentru ca nu aveti o sectiune pentru artele decorative, nu una inchegata.

Curaj, ca va dau si voua dulceata si bile colorate!Smile

BabaLaFurat

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 16/10/2011

Sus In jos

Despre portelan? Empty Re: Despre portelan?

Mesaj  crina Dum Oct 16, 2011 12:08 pm

Buna si tie! In primul rand , mai lasa borcanul ala,, din mana, ca faci diabet si in alta doilea rand, o sa te ia "in primire" dmn' administrator, ca sa treci pe la rubrica de prezentare...etc. etc. Smile
In alta ordine de idei, unde-ti este micuta colectie de papusi? Dupa cum vezi, asa ceva nu exista pe forum, deci trebuia sa fie, de aceea ai aparut tu, un om foarte spiritual Wink deci, bine ai venit! Smile
Asadar..., ne vom intalni destul de des, pe forum, bineinteles, daca vei fi activa si sper sa fii. In rest, mai vorbim...O duminica placuta!
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Despre portelan? Empty Re: Despre portelan?

Mesaj  crina Dum Oct 16, 2011 12:11 pm

BabaLaFurat?! Laughing Laughing Laughing Interesant....,poate ne spui si povestea acestu id, daca exista. Cine e baba?!
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Despre portelan? Empty Re: Despre portelan?

Mesaj  BabaLaFurat Dum Oct 16, 2011 12:35 pm

crina a scris:Buna si tie! In primul rand , mai lasa borcanul ala,, din mana, ca faci diabet si in alta doilea rand, o sa te ia "in primire" dmn' administrator, ca sa treci pe la rubrica de prezentare...etc. etc. Smile
In alta ordine de idei, unde-ti este micuta colectie de papusi? Dupa cum vezi, asa ceva nu exista pe forum, deci trebuia sa fie, de aceea ai aparut tu, un om foarte spiritual Wink deci, bine ai venit! Smile
Asadar..., ne vom intalni destul de des, pe forum, bineinteles, daca vei fi activa si sper sa fii. In rest, mai vorbim...O duminica placuta!


Ah! Daca-i asa, o sa-i trimit 10 borcane, sa-mi fie cu iertare. Si dom' administrator sa nu precupeteasca gandu' de a muta subiectul in sectiunea corecto-artistic.
Crina, babuta e cea care se crede matura in trup de juna si cea mai mare si cea mai tare din parcare, si parcarea era goala. Twisted Evil Si fura doar ganduri din devla-i, sa fiti pe pace! Puteti sa apareti cu portofelu' la vedere.
Serios vorbind, sper ca acesta tema sa fie premergatoarea discutiilor pe tema artelor decorative, in special portelanul.
Chiar nimeni nu se incumeta?Sad

BabaLaFurat

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 16/10/2011

Sus In jos

Despre portelan? Empty Re: Despre portelan?

Mesaj  crina Dum Oct 16, 2011 12:53 pm

Ai rabdare, BabaLaFurat, nu te grabi ca fata mare la maritat Twisted Evil Oamenii nu's online, dar, in curand, te vor bombarda cu intrebari sau informatii. Eu nu am ce zice despre acest subiect fiindca sunt o umila pictorita amatoare si as avea si eu , la randul meu, nevoie de sfaturi, meditatii gratuite Twisted Evil Eu te-as sfatui sa iti deschizi un portofoliu, la sectiunea respectiva si, sigur, se vor deschide discutii pe tema solicitata de tine.
Apropo de agrisele alea..., nu vrei, mai bine, sa-ti trimit adresa mea? Macar pentru 2-3 borcane, acolo tongue De unde le-ai cules, de pe munte? Locuiesti prin zona?
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Despre portelan? Empty Re: Despre portelan?

Mesaj  BabaLaFurat Dum Oct 16, 2011 1:32 pm

Nt, nt! Asa, pe ochi frumosi si "caprioristici"? Mai ales ca nu l-am facut eu si nici nu locuiesc la poalele muntilor ca sa-mi fi facut provizii pantagruelice Twisted Evil Crina, intai ma vad cu malaiu' pe masa si apoi fac mamaliga.

In alta ordine de idei, toata aprecierea mea pentru munca si pasiunea pe care o depui in pictura, numai un suflet nobil de artist iarta ignoranta "babutei" si suporta cu stoicism aceeasi placa.

Portofoliu? Nu am cu ce! Da, da, ma puteti acuza ca sunt superficiala si vin cu pretentia sa aflu toate chichitele "aurului alb", da' stiti ca meseria e bratara de aur ce se fura. As putea sa debitez cu onorabilitate despre portelanul Ludwigsburg, Gustavsberg, Ana Wagner, etc., da' imi da ghes inima sa forez dincolo de matrita istoriei si sa intru in tainele atelerelor. Si tot nu m-as satura!

BabaLaFurat

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 16/10/2011

Sus In jos

Despre portelan? Empty Re: Despre portelan?

Mesaj  GEORGE Dum Oct 16, 2011 6:52 pm

BabaLaFurat a scris: As putea sa debitez cu onorabilitate despre portelanul Ludwigsburg, Gustavsberg, Ana Wagner, etc., da' imi da ghes inima sa forez dincolo de matrita istoriei si sa intru in tainele atelerelor. Si tot nu m-as satura!

,...si mie imi da ghes inima sa forez dincolo de tainele unei ,,babute nevinovate" care pare novice in arta portelanului si care intra pe usa din spate in cuibul acestei comunitati in speranta unei aparente informatii despre portelan . Cu riscul sa gresesc eu banuiesc ca esti chiar Ana Wagner Twisted Evil.
Astept sa fiu contrazis! Razz
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Despre portelan? Empty Re: Despre portelan?

Mesaj  BabaLaFurat Dum Oct 16, 2011 9:55 pm

GEORGE a scris:
BabaLaFurat a scris: As putea sa debitez cu onorabilitate despre portelanul Ludwigsburg, Gustavsberg, Ana Wagner, etc., da' imi da ghes inima sa forez dincolo de matrita istoriei si sa intru in tainele atelerelor. Si tot nu m-as satura!

,...si mie imi da ghes inima sa forez dincolo de tainele unei ,,babute nevinovate" care pare novice in arta portelanului si care intra pe usa din spate in cuibul acestei comunitati in speranta unei aparente informatii despre portelan . Cu riscul sa gresesc eu banuiesc ca esti chiar Ana Wagner Twisted Evil.
Astept sa fiu contrazis! Razz

Si eu care incercam sa ma dau rotunda pe la colturi si sa impresionez cu ale mele cunostinte "cariate" Sad

Te contrazice buletinu'! Si mama! Si... si...
Bun, las la o parte stilu' pamfletic si de azi inainte sunt sobra!
Numele meu este Barbu Alexandra, am 24 de ierni iernatice si locuiesc undeva la sud de paralele 45 (si am incercat sa ma indepartez de stil... macar e o incercare! Very Happy ) Si, da! Chiar sunt habarnista in asa ceva. Smile Da' daca nu exista marinimosi... imi iau gemu' si capa! Spada o las in semn de protest!

BabaLaFurat

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 16/10/2011

Sus In jos

Despre portelan? Empty Re: Despre portelan?

Mesaj  andmar Dum Oct 16, 2011 10:05 pm

Eu,,piticul din gradina'' ofer la vizitare ,,babutei '' un interesant artist prin acest link www.chihuly.com (o paralela in domeniul artelor decorative) Twisted Evil

andmar

Numarul mesajelor : 31
Data de inscriere : 16/09/2011

Sus In jos

Despre portelan? Empty Re: Despre portelan?

Mesaj  crina Dum Oct 16, 2011 11:04 pm

scratch Hm... n-as fi zis ca Baba noastra ar avea numai 24 de ierni... Dar veri cate o avea? Tot atatea?! confused Foare matura in exprimare, foarte logica, foarte spirituala si , daca se poate spune..."foarte pamfletista". Deci, numai la superlativ in domeniul literar. Cool Sa vedem si in domeniul artistic. Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Despre portelan? Empty Re: Despre portelan?

Mesaj  crina Dum Oct 16, 2011 11:06 pm

A..., ar mai fi ceva. Puteam sa jur ca e barbat Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Despre portelan? Empty Bun vevit Alexandra !

Mesaj  GEORGE Dum Oct 16, 2011 11:29 pm

BabaLaFurat a scris: Numele meu este Barbu Alexandra, am 24 de ierni iernatice si locuiesc undeva la sud de paralele 45 (si am incercat sa ma indepartez de stil... macar e o incercare! Very Happy ) Si, da! Chiar sunt habarnista in asa ceva. Smile Da' daca nu exista marinimosi... imi iau gemu' si capa! Spada o las in semn de protest!

Stai! stai! nici n-ai venit bine si dai bir cu fugiti . Acum pentru ca te-ai prezentat, am deschis o sectiune de ,,Arta decorativa" unde te invit alaturi de ceilalti membri sa dezvoltam acest domeniu modernist, actual, foarte apreciat si chiar cautat dupa parerea mea .
Iti urez mult succes ! Twisted Evil
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Despre portelan? Empty Re: Despre portelan?

Mesaj  BabaLaFurat Lun Oct 17, 2011 8:40 am

Hai sa dam mana cu mana, cei cu inima... decorativa! Mii de multumiri, don administrator, sper sa nu dezamagesc si sa-mi aduc si eu aportu' la sectiunea respectiva! Am sa ma straduiesc, jur pe culoarea gemului meu! Iar daca pic in balta... sa ma scoateti de acolo.

Singuru' domeniu "artistic" cu care am avut de-a face, pe viu, a fost experienta mea in cadrul unei agentii de publicitate. Da' stiu ca nu se pune asta! Pur si simplu, imi place arta si inca-mi slefuiesc cunostintele. Si nu vreau sa incerc sa trasez niste limite si caracteristici ale artei, *** e o blasfemie in mainile si gandurile mele neavizate si neantrenate. O las in seama temerarilor.
Ma bucur doar ca v-am descoperit, pe voi, cei ce inca stati cu spatele la lumea grabita, care a uitat de comuniunea cu natura si istoria, si zambiti gales in fata unei picturi/statui, orice inseamna in viziunea individuala arta, indiferent de gand si gust si indiferent de ce cautati in arta: armonia formelor si culorilor, simtul estetic, filosofie existentialista. Si aveti pentru un moment impresia ca v-ati intalnit la un colt de suflet cu artistu'.
Multam, andmar, de link. Foarte impresionant jocul culorilor si formelor lu' Dale. Poate amu trec de la portelan la sticla! Twisted Evil
Crina! Datorita impresiei tale, o sa verific, in fiece zi, la trezire, in fata oglinzii, daca mai am cheptu' daruit de mama natura! Razz Si am sa te anunt daca mi-a fost cruda inselarea si toti din jurul meu mi-au manipulat perceptia.

BabaLaFurat

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 16/10/2011

Sus In jos

Despre portelan? Empty Re: Despre portelan?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum