ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Concurent George - Lumea Universala EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Concurent George - Lumea Universala EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Concurent George - Lumea Universala EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Concurent George - Lumea Universala EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Concurent George - Lumea Universala EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Concurent George - Lumea Universala EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Concurent George - Lumea Universala EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Concurent George - Lumea Universala EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Concurent George - Lumea Universala EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Concurent George - Lumea Universala EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Concurent George - Lumea Universala EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Concurent George - Lumea Universala EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Concurent George - Lumea Universala

3 participanți

In jos

Concurent George - Lumea Universala Empty Concurent George - Lumea Universala

Mesaj  GEORGE Dum Sept 09, 2012 10:05 am

Din lumea subacvatica am zburat in spatiu pentru a va arata ,,Aurora boreala"

Pamantul le ofera celor prezenti in spatiu un spectacol unic atunci cand aurora boreala se produce. Culorile verde si rosu sunt produse de impactul particulelor solare asupra campului magnetic al Terrei, care ne protejeaza de efectele lor neplacute. De obicei, aurora boreala are culoarea verde, dar particulele incarcate de la Soare interactioneaza cu oxigenul atomic la altitudini mari si produce nuanta de rosu.

Sursa;Ziare.com


Concurent George - Lumea Universala Spectacolulplaneteicare

Vedeti voi ca si Universul ne ofera adevarate creatii artistice de o inestimabila valoare. Twisted Evil Pacat insa ca aceste imagini nu pot fi expuse intr-o ,,Galerie universala" pentru a fi vazute de intreaga omenire. Trebuie sa le multumim acelor oameni care surprind si ne aduc aceste minunate creatii artistice spectaculoase. Voi medita si asupra crearii unei lucrari sau mai multe cu aceasta tema.



GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Concurent George - Lumea Universala Empty Re: Concurent George - Lumea Universala

Mesaj  GEORGE Lun Sept 10, 2012 10:14 am

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Concurent George - Lumea Universala Empty Aurora Polara

Mesaj  GEORGE Mar Sept 11, 2012 12:47 pm

Aurora polară este un fenomen optic ce constă într-o strălucire intensă observată pe cerul nocturn în regiunile din proximitatea zonelor polare, ca rezultat al impactului particulelor de vânt solar în câmpul magnetic terestru. Când apare în emisfera nordică, fenomenul e cunoscut sub numele de aurora boreală, termen folosit inițial de Galileo Galilei, cu referire la zeița romană a zorilor, Aurora, și la titanul care reprezenta vânturile, Boreas. Apare în mod normal în intervalele septembrie-octombrie și martie-aprilie. În emisfera sudică, fenomenul poartă numele de auroră australă, după James Cook, o referință directă la faptul că apare în sud.

Fenomenul nu este exclusiv terestru, fiind observat și pe alte planete din sistemul solar, precum Jupiter, Saturn, Marte și Venus. Totodată, fenomenul este de origine naturală, deși poate fi reprodus artificial prin explozii nucleare sau în laborator.

Concurent George - Lumea Universala 250pxauroraaustralisdis

Cu cat cauti sa inveti mai multe despre lumea in care traim cu atat ne dam seama ca am trait degeaba! Twisted Evil

Daca iti doresti sa cunosti mai multe despre acest subiect intra pe linkul de mai jos:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Auror%C4%83_polar%C4%83
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Concurent George - Lumea Universala Empty Re: Concurent George - Lumea Universala

Mesaj  marinic Mar Sept 11, 2012 6:07 pm

Oare chiar pot fi adeverate asemenea culori??? eu nu am avut niciodata norocul sa vad asa ceva!

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Concurent George - Lumea Universala Empty Re: Concurent George - Lumea Universala

Mesaj  GEORGE Mar Sept 11, 2012 8:19 pm

marinic a scris:Oare chiar pot fi adeverate asemenea culori??? eu nu am avut niciodata norocul sa vad asa ceva!

Noi suntem mici copii pe langa ,,Marele creator" al pamantului! Twisted Evil Atat sub apa cat si in ceruri se petrec fenomene inimaginabile mintii umane. Este o lume mult mai frumoasa si mult mai mirifica decat pe pamant. Seara buna! Very Happy
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Concurent George - Lumea Universala Empty Re: Concurent George - Lumea Universala

Mesaj  crina Mier Sept 12, 2012 1:23 am

GEORGE a scris:

Noi suntem mici copii pe langa ,,Marele creator" al pamantului! Twisted Evil Atat sub apa cat si in ceruri se petrec fenomene inimaginabile mintii umane. Este o lume mult mai frumoasa si mult mai mirifica decat pe pamant. Seara buna! Very Happy

The Great Creator of the Universe. We are cosmic dust Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Concurent George - Lumea Universala Empty Re: Concurent George - Lumea Universala

Mesaj  GEORGE Mier Sept 12, 2012 7:43 am

crina a scris: The Great Creator of the Universe. We are cosmic dust Twisted Evil
Te exprimi bine in limba lui Shakespeare Crina, poti veni la Londra! Twisted Evil



Concurent George - Lumea Universala Auroraborealissm1

Aurora se formeaza in timpul unei eruptii solare. O data la 11 ani, activitatea solara cunoaste un maxim, produs de rotatia inegala a Soarelui. Polii sai nu se invirt cu aceeaşi viteza ca si centrul, fapt care provoaca asa-zisele umbre solare. Rupte din Soare, particulele calatoresc in jur de doua zile inainte de a ajunge in preajma Terrei, care este protejata de centurile magnetice, al caror rol este tocmai acela de a opri respectivele particule. In consecinta, acestea sunt obligate sa ocoleasca aceste centuri magnetice si sa ajunga pe Pamant prin cei doi poli magnetici (nord si sud). Cand moleculele din atmosfera ajung in contact cu o serie de gaze, produc culori diferite. Cele mai multe dintre aurore au o culoare verde, dar in componenta lor intra si rosul si movul, dar extrem de rar.

Sursa : http://www.astronomia.go.ro/Pages/aurorele_boreale.html

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Concurent George - Lumea Universala Empty Re: Concurent George - Lumea Universala

Mesaj  GEORGE Joi Sept 13, 2012 7:10 am

Daca v-am starnit interesul, daca va place aurora boreala si daca vreti sa stiti cum apare, vizionati filmuletul de mai jos:

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Concurent George - Lumea Universala Empty Re: Concurent George - Lumea Universala

Mesaj  crina Joi Sept 13, 2012 10:42 am

Interesant! Smile Si mai interesanta mi se pare acea protectie a pamantului de pericolele iminente ale Cosmosului, centurile van Allen. Cine a facut pamantul? Avand in vedere ca celelalte planete nu au o asa protectie?! Shocked Atunci, s-a ajuns pe Luna, vreodata? Exista Luna, cu adevarat? Intrebari, intrebari... Smile Daca as afla raspunsuri concrete, despre aceste lucruri..., nu m-as mai plange deloc de nimicurile pamantesti, cum ar fi "politica" in Romania tongue , banii putini si...rari Twisted Evil De altfel, nici nu cred ca m-ar mai interesa. Ma hranesc cu protoni si electroni si ma plimb pe o coada de cometa luminoasa Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Concurent George - Lumea Universala Empty Re: Concurent George - Lumea Universala

Mesaj  GEORGE Vin Sept 14, 2012 7:04 am

crina a scris:...Atunci, s-a ajuns pe Luna, vreodata? Exista Luna, cu adevarat? Intrebari, intrebari... Smile

Iti promit ca ma voi ocupa si de luna Crina. Very Happy Luna exista cu adevarat deoarece de-a lungul viacului a fost redata in nenumarate creatii artistice.
Dar sa mai ramanem la aurora boreala. Iata ca baietii destepti stiu sa faca bani si printeaza acest fenomen pe care il comercializeaza ca si opere de arta. Twisted Evil

http://www.art.co.uk/gallery/id--b7091/posters.htm
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Concurent George - Lumea Universala Empty Re: Concurent George - Lumea Universala

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum