ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Van Gogh, Vincent EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Van Gogh, Vincent EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Van Gogh, Vincent EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Van Gogh, Vincent EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Van Gogh, Vincent EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Van Gogh, Vincent EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Van Gogh, Vincent EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Van Gogh, Vincent EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Van Gogh, Vincent EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Van Gogh, Vincent EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Van Gogh, Vincent EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Van Gogh, Vincent EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Van Gogh, Vincent

5 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Van Gogh, Vincent Empty Van Gogh, Vincent

Mesaj  Eugen MALIC Dum Iun 14, 2009 3:11 pm

Pictor olandez - 1853-1890

Vincent van Gogh (pronunţat în neerlandeză [vɪnˈsɛnt vɑnˈxɔx], n. 30 martie 1853, Groot Zundert, Ţările de Jos, d. 29 iulie 1890, Auvers, Franţa) a fost un pictor olandez.

Autoportret - 1887
Van Gogh, Vincent 2ih5xg8

Tatăl lui era pastor protestant, iar mama provenea dintr-o familie de pictori şi negustori de artă.

La vârsta de 16 ani, mama lui i-a găsit primul loc de muncă, în Haga, la un unchi care era negustor de artă. Părea că viaţa lui a intrat pe un făgaş normal, dar în 1874 este transferat la Londra, unde se îndrăgosteşte de fiica gazdei şi îşi neglijează munca. A fost concediat şi trimis acasă. În 1876 se întoarce în Anglia şi lucrează ca colector de impozite într-o şcoală londoneză. Mizeria oraşului îl afectează atât de puternic încât refuză colectarea impozitelor, motiv pentru care se trezeşte iar pe străzi.

The Caravans
Van Gogh, Vincent 25smp3m

Se întoarce acasă şi de decide, urmându-şi tatăl, să devină preot, dar studiile teologice i se par prea dificile şi se dedică activităţilor caritabile. Aşa ajunge în 1878 în Belgia, în zona minieră Borinage. Sărăcia regiunii este impresionantă chiar şi faţă de mizeria cartierelor londoneze; îşi vinde lucrurile şi se mută într-o colibă sărăcăcioasă, aproape de "ai săi". Patronii, uimiţi, îl concediază în 1880.

Imperial Crown Fritillaria
Van Gogh, Vincent Swd3q0

În 1881 Van Gogh îşi împarte timpul între Haga şi Anvers hotărăt să devină pictor. În 1885 pleacă la Paris. Cu ocazia primului sejur în acest oraş, înainte cu 11 ani, fusese fascinat de prima şi unica expoziţie impresionistă, iar acum îşi dorea să fie aproape de artiştii săi idolarizaţi. Van Gogh era îndeosebi ataşat de Gauguin, având în vedere că ambii artişti considerau că picturile trebuie să reflecte trăirile interioare. În următorii ani, Van Gogh are accese de furie la beţie şi se ceartă din ce în ce mai des cu Gauguin. În urma unei certe aprige între cei doi, Van Gogh îl atacă pe Gauguin cu briciul. Gauguin fuge speriat, iar Van Gogh îşi taie o bucată din urechea dreaptă. Cu această ocazie realizează cât de aproape este de demenţă. În 1889 se internează voluntar în ospiciul din Saint-Rémy. În perioadele de calm este lăsat acasă să picteze. În decurs de mai puţin un an pictează 200 de tablouri.

În 1890 se stabileşte în Auvers, la nord-vest de Paris, un orăşel foarte popular în rândul artiştilor. Se refugiază într-o cămăruţă deasupra unei cafenele şi se dedică exclusiv picturii. Pictează 70 tablouri în tot atâtea zile. Însă nu a rezistat mult timp în acest ritm fanatic. La 27 iulie 1890 iese din orăşel şi se împuşcă în piept, după care se retrage în camera lui, unde îşi petrece noaptea fumându-şi pipa. Marţi, la ora unu noaptea, Van Gogh în vârstă de 37 ani, moare din cauza rănii.
Eugen MALIC
Eugen MALIC
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 490
Data de inscriere : 14/06/2009
Localizare : MEDGIDIA

http://www.eugenmalic.ro

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Stiati ca !

Mesaj  GEORGE Vin Feb 26, 2010 8:28 am

Vincent van Gogh si-a pictat capodoperele in ultimii cinci ani de viata . Lucra ca un fanatic, pana cand i s-a intunecat mintea si s-a sinucis. Astazi este considerat unul dintre cei mai de seama artisti ai tuturor timpurilor . Picturile lui Vincent van Gogh sunt vandute pentru averi in zilele noastre; artistul insusi si-a vandut doar un tablou reprezentand o vie din Aries cu 400 de franci, cu putin inainte de a muri in 1890. Fusese exasperant de sarac . Venitul lui consta doar din ajutorul oferit de fratele sau mai mic, Theo . Insa pictura il facea fericit, sufletul i se revarsa pe panze .

Cum comentati ! .

Nu intamplator, incepand de astazi m-am decis sa-l studiez pe acest mare pictor si drama vietii sale . Motivul il voi dezvalui in viitoarele mesaje ! .
Daca aveti mai multe informatii pe aceasta tema, sunteti rugati sa le postati aici !


Van Gogh, Vincent 16895858


floarea soarelui
Twelve Sunflowers in a Vase
dimensiuni originale:73 x 93 cm
anul pictarii :August 1888


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Sam Feb 27, 2010 8:24 am, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Stiati ca !

Mesaj  GEORGE Sam Feb 27, 2010 7:09 am

Activitatea lui VVG a fost puternic influentata de cercul de pictori format de Eduard Manet, Auguste Renoir si Camille Pisarro: acestia nu urmau moda picturii contemporane, nu doreau sa reproduca imagini fixate in ateliere, ieseau in aer liber si pictau peisaje adevarate. Contemporanii ii numeau ironic "impresionisti", deoarece adesea reproduceau doar anumite impresii dintr-o imagine.

Daca doriti sa aflati mai multe despre Vincent van Gogh, urmariti mesajele urmatoare !

Van Gogh, Vincent 83081662


patru floarea soarelui taiate
Four Cut Sunflowers
dimensiuni originale:100 x 60 cm
anul pictarii:august 1887
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Re: Van Gogh, Vincent

Mesaj  Vizitato Sam Feb 27, 2010 8:50 am


Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Van Gogh si Japonismul

Mesaj  GEORGE Dum Feb 28, 2010 9:29 am


Multumindu-i lui Catalin pentru sursa , am sintetizat pentru voi doar cateva idei care mi s-au parut mai interesante si pe care le voi prezenta un material de mai jos . Trebuie sa recunosc ca legatura lui VVG cu ,,japonismul" nu il cunosteam . Din pacate am dat cautare despre lucrarea ,,pod in ploaie" si nu am gasit nimic ! Dar aceasta informatie imi este cat se poate de utila deoarece peste foarte putin timp voi avea privilegiul sa vizitez o expozitie Van Gogh aici la Londra si poate am norocul sa o gasesc acolo . Acesta este si notivul pentru care il studiez pe Van Gogh Very Happy !

Van Gogh si Japonismul

Termenul de “japonism” a apărut în Franţa, în anii ’70 ai secolului al XIV şi descria adoraţia pentru cultura şi arta japoneză. Van Gogh, ca mulţi alţi artişti impresionişti şi postimpresionişti, a fost unul dintre admiratorii artei japoneze. Influenţa japoneză este evidentă în creaţiile sale.
Termenul de “Japonism” a fost creat de ziaristul şi criticul de artă francez Philippe Burty într-un articol publicat în 1876, pentru a descrie admiraţia pentru toate lucrurile japoneze.
Van Gogh a văzut stampe japoneze pentru prima data în 1885, în Antwerp, şi a cumpărat cateva. În anii următori, el cumpără şi mai multe. Stampele japoneze erau ieftine în vremea aceea, multe fiind reproduceri făcute doar pentru a fi exportate în ţările vestice.
În 1886, Van Gogh se mută la Paris. Fratele lui, Theo, avea o galerie de artă în Montmartre. Tot el a fost cel care l-a pus pe Vincent în contact cu ukiyo-e. În Montmartre, exista un mic magazin cu stampe japoneze numit “Galeria Bing”, dupa numele proprietarului ei, Samuel Bing. Domnul Bing avea în depozit mii de stampe japoneze. Galeria Bing era langă apartamentul lui Van Gogh şi acesta petrecea zile întregi în magazin, devenind un colecţionar avid de ukiyo-e.
Reproduceri ale stampelor japoneze
În 1887, admiraţia lui Van Gogh pentru arta japoneză l-a determinat sa facă copii după două tablouri ale lui Hiroshige, cunoscutul peisagist japonez. Unul dintre aceste tablouri este “Pod în ploaie” şi celalalt infăţişează un prun în floare.
Cele două copii ale lui Van Gogh după Hiroshige sunt mai mult transcripţii şi le-a decorat cu ce considera el a fi “caractere japoneze”. Culorile folosite de către Van Gogh erau diferite de cele originale. În schimb, el a folosit conceptul lui de culori complementare, cum ar fi verdele si roşul.
“Îi invidiez pe artiştii japonezi pentru incredibila claritate pe care o au toate lucrările lor. Nu este niciodată plictisitoare şi niciodată nu ai impresia că lucrează în grabă. Este la fel de simplu ca şi cum ai resprira; ei desenează o silueta din câteva mişcări, şi cu o uşurinţă uimitoare, ca şi cum ar fi la fel de uşor ca atunci când te închizi la haină.”
(Van Gogh – Arles)
În 1888, Vincent Van Gogh se mută in Arles, în sudul Franţei. Ajunge acolo în timpul primăverii, iar culorile puternice şi lumina peisajului îi dau noi puteri. Pictează neîntrerupt – peisaje, natură moartă şi portrete ale oamenilor obişnuiţi. Influenţa artei japoneze este evidentă în tablourile lui. Folosirea contururilor negre este un element tipic al stampelor japoneze.
Sănătatea şi stabilitatea mentală i se deteriorează pe zi ce trece. S-a ras in cap, ca să arate precum un calugar japonez. În Arles, se simţea ca şi cum ar fi fost în Japonia. Îi scria surorii lui:
“ Aici nu am nevoie de stampe japoneze deoarece eu sunt aici, în Japonia. De aceea, tot ce trebuie să fac este să deschid ochii şi să pictez impresiile pe care le primesc.”


Van Gogh, Vincent 56064072

noapte instelata
starry night
dimensiuni originale:92 x 70 cm
anul pictarii:iunie 1889
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty POD IN PLOAIE

Mesaj  GEORGE Dum Feb 28, 2010 1:25 pm

Datorita unui colaborator foarte apropiat, caruia ii si multumesc pe aceasta cale, am intrat in posesia tabloului ,,POD IN PLOAIE" pe care v-il prezint si voua ! . Sper cat de curand sa-l vad si in original !

Van Gogh, Vincent F0372101
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Re: Van Gogh, Vincent

Mesaj  Vizitato Dum Feb 28, 2010 3:42 pm

salut george!am inteles ca locuiesti in londra,sunt foarte curios[si cred ca nu numai eu]galeriile de arta de acolo,ce fel de pictura promoveaza?ce artisti contemporani sunt apreciati?ce se vinde cel mai bine?.....etc.ar fi interesanta o discutie si pe tema asta!

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Expozitii de pictura la Londra

Mesaj  GEORGE Lun Mar 01, 2010 7:20 am

alphabal a scris:salut george!am inteles ca locuiesti in londra,sunt foarte curios[si cred ca nu numai eu]galeriile de arta de acolo,ce fel de pictura promoveaza?ce artisti contemporani sunt apreciati?ce se vinde cel mai bine?.....etc.ar fi interesanta o discutie si pe tema asta!

Pentru a discuta pe aceasta tema iti sugerez sa vizitezi subiectul ,,Expozitii de pictura" din sectiunea ,,Corespondenta speciala de la Londra" . Amintesc cu aceasta ocazie ca aceasta sectiune poate fi urmarita numai de membrii care sunt logati .

https://artisti-plastici.forumgratuit.ro/totul-despre-arta-corespondenta-speciala-de-la-londra-f4/expozitii-de-pictura-t259-45.htm?sid=0965e5128415e463b9522a8b01285d7c

Subiectul ramane deschis !
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty ....mai stiati ca !

Mesaj  GEORGE Lun Mar 01, 2010 7:38 am

Picturile lui Van Gogh sunt compuse din pete de culori vii care pareau ca prinde viata pe panza si se impregnau cu un dinamism aparte, ceea ce lipsea din operele contemporanilor. Van Gogh s-a dus si mai departe. In locul copierii formelor exacte, se straduia sa exprime senzatii si sentimente. Cu mult timp dupa moartea lui a fost catalogat drept "postimpresionist", deoarece a creat dupa impresionisti.

Van Gogh, Vincent 78112924


via rosie din arles
Red Vineyards of Arles
dimensiuni originale: 93 x 75 cm
anul pictarii: 1888
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Re: Van Gogh, Vincent

Mesaj  Bogdan Lun Mar 01, 2010 6:33 pm

Conform clasificarii citate putem spune ca toti cei care au pictat dupa impresionisti sunt postimpresionisti. Daca il pui langa Derain sau Vlamink o sa vezi ca este fauve.
Bogdan
Bogdan
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 65
Data de inscriere : 28/12/2009
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Re: Van Gogh, Vincent

Mesaj  Adi Sabau Lun Mar 01, 2010 11:55 pm

Pfffffff .. cat de bine imi pare ca sunt ignorant si nu pot intra in polemica asta ...!!!!!!
Smile Mad Very Happy
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Re: Van Gogh, Vincent

Mesaj  Bogdan Mar Mar 02, 2010 6:08 am

Pffffff....Maestre, mai aproape sau mai departe, toti avem limitarile noastre. Noi te apreciem oricum.
Ar fi interesant de vazut cum s-au schimbat panzele lui in functie de mediu, de lumina specifica unui loc.... Olanda vs Belgia vs Paris vs Arles.

PS. Ma gandeam la asta cand am vazut panzele spaniole ale lui alphabal.
Bogdan
Bogdan
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 65
Data de inscriere : 28/12/2009
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Re: Van Gogh, Vincent

Mesaj  GEORGE Mar Mar 02, 2010 7:13 am

Bogdan a scris:
Ar fi interesant de vazut cum s-au schimbat panzele lui in functie de mediu, de lumina specifica unui loc.... Olanda vs Belgia vs Paris vs Arles.

PS. Ma gandeam la asta cand am vazut panzele spaniole ale lui alphabal.

Foarte interesanta informatie si observatie in acelas timp ! .
Bogdane, nu ar fi rau daca ai dezvolta subiectul si ai face un referat pe aceasta tema .
Cu multumiri anticipate ! .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Viata si opera lui Van Gogh

Mesaj  GEORGE Mier Mar 03, 2010 10:00 am

Despre van Gogh circula trei povesti, inspirate din realitate, care i-au construit o imagine stranie si excentrica, fie si pentru un artist genial : ca si-a taiat urechea intr-un acces de furie (de fapt doar lobul acesteia), ca s-a sinucis pentru ca nimeni nu ii aprecia lucrarile (in realitate in ultimele sase luni ale vietii a beneficiat de aprecierile publicului si criticilor, ceea ce de fapt l-a deprimat), si ca a pictat in acest stil suferind de o boala psihica (lucrarile sale erau realizate doar in perioadele de luciditate).

Van Gogh, Vincent 81704070

privitor la apusul soarelui
Sower with Setting Sun
anul pictarii:1888
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Viata si opera lui Van Gogh 2

Mesaj  GEORGE Joi Mar 04, 2010 6:40 am

La inceputul anului 1890 se stabileste in Auvers, la nord-vest de Paris, un orasel foarte popular in randul artistilor. Se refugiaza intr-o camaruta deasupra unei cafenele si se dedica exclusiv picturii. Picteaza 70 tablouri in tot atatea zile. Insa nu rezista mult timp in acest ritm fanatic.Vincent van Gogh a realizat aproximativ 900 lucrari de pictura si 1100 de desene, o opera impresionanta si cantitativ, in doar un deceniu. Multe dintre cele mai cunoscute dintre lucrarile sale au fost create in ultimii doi ani ai vietii. Paradoxal chiar inainte de sinucidere s-a dovedit un artist deosebit de prolific : in ultimele doua luni de viata a pictat peste 90 de lucrari.


Van Gogh, Vincent 97232326

terasa cafenelei noaptea
cafe terrace at night
dimensiuni originale:65 x 81 cm
anul pictarii:septembrie 1888
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Viata si opera lui Van Gogh 3

Mesaj  GEORGE Vin Mar 05, 2010 7:05 am

In octombrie 1888 prietenul sau Gauguin soseste la Aries, insa in scurt timp apar dispute intre cei doi. Gauguin il considera dezordonat si badaran pe Van Gogh, iar acesta ii reproseaza lui Gauguin ca este increzut. Cu putin timp inainte de Craciun are loc o cearta apriga intre cei doi: Van Gogh ii arunca bautura in fata lui Gauguin, dupa care il ataca cu briciul. Terifiat, Gauguin o ia la fuga, iar Van Gogh, nebun de furie, isi taie o bucata din urechea dreapta. Cu aceasta ocazie realizeaza cat de aproape este de dementa. In mai 1889 se interneaza voluntar in ospiciul din St. Remy. In perioadele de calm este lasat acasa sa picteze. In decurs de mai putin de un an picteaza doua sute de tablouri. Localnicii il cunosc doar ca "nebunul" si il iau in deradere fara jena. La un moment dat aceasta atitudine i se pare insuportabila si se muta din sudul Frantei.

Van Gogh, Vincent 98641130

camp cu chiparosi
wheat field with cypresses
dimensiuni originale: 96 x 73 cm
anul pictarii : 1888
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty In numele prieteniei !

Mesaj  GEORGE Sam Mar 06, 2010 9:32 am

La 119 ani dupa moartea lui Vincent van Gogh, urechea taiata a pictorului starneste noi controverse, dupa ce doi istorici au afirmat ca artistul nu si-a taiat singur lobul, ci a fost atacat de prietenul sau Paul Gauguin. Potrivit variantei oficiale, artistul si-a taiat urechea dupa o cearta cu Gauguin, Doi istorici germani au petrecut zece ani analizand investigatiile politistilor si a martorilor. Potrivit acestora, Gauguin i-a taiat urechea amicului sau, dar impreuna au musamalizat adevarul. Prietenia problematica a celor doi fiind legendara.

Van Gogh, Vincent 19763768

irisi
irises
dimensiuni originale: 93 x 71 cm
anul pictarii: mai 1889
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Urmasii lui Van Gogh

Mesaj  Pintilie Ionela Sam Mar 06, 2010 12:31 pm

Lectiile picturii sale vor fi cultivate de avangardistii sec.xx,dincolo de ideile sale se afla modul de a crea si atitudinea expresionistilor si a fovistilor fata de pictura.In 1890 ,criticul Albert Aurier scrie despre Vincent"intreaga sa creatie este excesiva.exces de forta,nevroza,violenta expresiva"sunt intocmai trasaturi care pot fi recunoscute intr-un tipar definit in sens expresionist,intr-un mediu creativ din care fac parte Edvard Munch/Noapte instelata,fuavisti ca Andre Derain/Muntii din Colioure,Henri Matisse,membri ai grupului berlinez Die Brucke si Blau Reiter,Ernest Ludwig,Kirchner,Max Pechstein/Inainte de furtuna.

Pintilie Ionela

Numarul mesajelor : 122
Data de inscriere : 19/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Piatra Neamt

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Colectia de scrisori Van Gogh

Mesaj  GEORGE Dum Mar 07, 2010 7:59 am

Pintilie Ionela a scris:Lectiile picturii sale vor fi cultivate de avangardistii sec.xx,dincolo de ideile sale se afla modul de a crea si atitudinea expresionistilor si a fovistilor fata de pictura.


Interesanta interventie, Ionela ! . Ii astept si pe ceilalti membrii activi sa ni se alature pentru a aduce pe acest forum cat mai multa informatie despre arta .
Da-mi voie cu aceasta ocazie sa te anunt ca ieri am vizitat expozitia marelui pictor olandez Vincent van Gogh .

Afisul spune totul !
Van Gogh, Vincent Dsc07677

Mai multe informatii in episoadele urmatoare !
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Re: Van Gogh, Vincent

Mesaj  GEORGE Lun Mar 08, 2010 9:35 am

Acum va rog ca impreuna cu mine sa intrati in curtea interioara a Royal Academy of Arts care si gazdueste aceasta expozitie de arta Van Gogh . Precizez ca aceasta cladire se afla foarte aproape de Picadilly Circus .

Van Gogh, Vincent Dsc07679h
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Royal Academy of Arts

Mesaj  GEORGE Mar Mar 09, 2010 6:57 am

Van Gogh, Vincent Dsc07681

Van Gogh, Vincent Dsc07690n

Royal Academy of Arts ,curtea interioara .


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Mier Mar 10, 2010 9:31 am, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Interior Royal Academy of Arts

Mesaj  GEORGE Mier Mar 10, 2010 9:28 am

Fresca pe perete .

Van Gogh, Vincent Dsc07694nl

Fosti discipoli ai Royal Academy of Arts

Van Gogh, Vincent Dsc07696t

Fresca pe tavan .

Van Gogh, Vincent Dsc07700
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Expozitie Van Gogh

Mesaj  GEORGE Joi Mar 11, 2010 7:43 am

Intrare in expozitie

Van Gogh, Vincent Dsc07691ny

Sunt convins ca foarte multi dintre voi se astepta sa vada imagini din interiorul expozitiei . Din pacate nu am reusit sa fac nici o poza deoarece in ciuda faptului ca sunt sapte saloane, exponatele sunt luminate numai pe anumite zone, iar in rest numai obscuritate . Exponatele fiind foarte valoroase unele dintre ele provenind din colectii particulare, securitatea este pe masura . Daca as fi incercat sa fac o fotografie, lumina blitului ar fi fost sesizata imediat de oamenii de ordine .
Dar impresii despre expozitie si mai multe informatii le voi dezvalui in mesajele ce vor urma .
Daca aveti intrebari nu ezitati sa le puneti, deoarece cu siguranta veti primii un raspuns !
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Iesirea din expozitie .

Mesaj  GEORGE Vin Mar 12, 2010 8:02 am

Iesirea din expozitie se face printr-o alta incapere care este de fapt un salon de suveniruri, printre care si mici amintiri cu tema, Van Gogh .

Van Gogh, Vincent Dsc07692m

Van Gogh, Vincent Dsc07693e
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Scrisorile lui Van Gogh

Mesaj  GEORGE Dum Mar 14, 2010 9:24 am

Foarte multe scrisori apartin colectiilor particulare, muzeelor din intreaga lume dar majoritatea apartin muzeului din Amsterdam .Printre ele se afla si scrisorile care au fost trimise de pictorul olandez Vincent van Gogh, poetului francez Emile Bernard.

Scrisorile dateaza din perioada 1887-1889. Intr-una dintre scrisori, pictorul opineaza ca pentru a produce creatii de buna calitate "trebuie sa mananci bine, sa ai o casa confortabila, sa te culci din cand in cand cu o femeie, sa-ti fumezi pipa si sa-ti bei cafeaua in liniste".

"Arta dureaza, iar viata este scurta si trebuie sa asteptam rabdatori in timp ce incercam sa ne vindem pielea cat mai scump", mai scrie Van Gogh.In aceste scrisori Van Gogh pomeneste si de problemele sale de sanatate de care suferea dupa ce a fost internat intr-un ospiciu din Saint-Remy, Franta.

Van Gogh, Vincent Hospitalgardenm
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Van Gogh, Vincent Empty Re: Van Gogh, Vincent

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum