ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Ai carte, ai parte! - Pagina 2 EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Ai carte, ai parte! - Pagina 2 EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Ai carte, ai parte! - Pagina 2 EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Ai carte, ai parte! - Pagina 2 EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Ai carte, ai parte! - Pagina 2 EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Ai carte, ai parte! - Pagina 2 EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Ai carte, ai parte! - Pagina 2 EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Ai carte, ai parte! - Pagina 2 EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Ai carte, ai parte! - Pagina 2 EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Ai carte, ai parte! - Pagina 2 EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Ai carte, ai parte! - Pagina 2 EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Ai carte, ai parte! - Pagina 2 EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Ai carte, ai parte!

+7
kizy
crina
Dreamyheart
Daniel
GEORGE
Adi Sabau
Eugen MALIC
11 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  kizy Mar Apr 17, 2012 9:11 pm

Eu citesc in metrou,tot ce-mi pica in mana.Anul acesta am citit Sobolanul, Idila din turn, Ma dau in vant dupa cumparaturi,Cine suntem de Dan Puric, dar cel mai mult mi-a placut romanul lui Tolstoi -Petru I.Acum recitesc romanul meu de suflet,Arta conversatiei de Ileana Vulpescu.
Am citit si din domeniul artei si inca din perioada de liceu , din banii de buzunar, imi cumparam
albume de pictura si carti,apoi am cumparat majoritatea revistelor Mari pictori.
kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  crina Mar Apr 17, 2012 9:31 pm

Frumos! Smile Eu, putin mai smechera, nu mai dau banii pe carti, fiindca nu prea mai sunt bani, dar si cartile au niste preturi.... affraid Mai zic unii ca lumea nu mai citeste, ca e inculta, dar preturile sunt chiar nesimtite, cand intri intr-o librarie iti piere cheful de citit, subit. Evil or Very Mad Asa ca..., descarc carti pe net sau citesc online, Eu am internet, dar cine nu are?! Question Exclamation
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  kizy Mier Apr 18, 2012 6:00 pm

crina a scris:Frumos! Smile Eu, putin mai smechera, nu mai dau banii pe carti, fiindca nu prea mai sunt bani, dar si cartile au niste preturi.... affraid Mai zic unii ca lumea nu mai citeste, ca e inculta, dar preturile sunt chiar nesimtite, cand intri intr-o librarie iti piere cheful de citit, subit. Evil or Very Mad Asa ca..., descarc carti pe net sau citesc online, Eu am internet, dar cine nu are?! Question Exclamation
Merge la biblioteca.
La anticari am vazut multe carti demne de luat in seama si nu la preturi mari.
kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Foarte tare!

Mesaj  Pintilie Ionela Mier Apr 18, 2012 7:14 pm

Preturile sunt ff.bune,se mai gasesc si pe la anticariat,adevarat ,sunt innebunita dupa tot ce inseamna arta.Le citesc de fiecare data cand sunt obsedata de o anumita idee,si nu stiu cum sa o exprim plastic,mai imprumut si de la scoala.De obicei chiar daca merg la pictura si in aceea zi nu am chef de nimic ,citesc ..

Pintilie Ionela

Numarul mesajelor : 122
Data de inscriere : 19/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Piatra Neamt

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  kizy Vin Apr 20, 2012 6:29 pm

Pintilie Ionela a scris:Preturile sunt ff.bune,se mai gasesc si pe la anticariat,adevarat ,sunt innebunita dupa tot ce inseamna arta.Le citesc de fiecare data cand sunt obsedata de o anumita idee,si nu stiu cum sa o exprim plastic,mai imprumut si de la scoala.De obicei chiar daca merg la pictura si in aceea zi nu am chef de nimic ,citesc ..

Mie de mare folos mi-au fost manualele scolare, de Ed. plastica ,de la clasele V-VIII,le-am citit din scoarta in scoarta.Aceste manuale sunt un fel de abecedar.Pentru amatori incepatori sunt foarte folositoare.Eu le-am citit in 2005 si vrau sa spun ca m-am luminat in multe privinte.
kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  crina Vin Apr 20, 2012 8:00 pm

printeaza-le si trimite-le si mie Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  kizy Joi Apr 26, 2012 7:06 pm

crina a scris:printeaza-le si trimite-le si mie Twisted Evil

Chiar nu am cum.
Le poti gasi pe la copiii vecinilor,prietenilor.
kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  crina Joi Apr 26, 2012 10:31 pm

o sa caut copii Smile
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  kizy Vin Apr 27, 2012 6:08 pm

crina a scris:o sa caut copii Smile
Sau prof de Educatie plastica Very Happy
kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  crina Vin Apr 27, 2012 9:45 pm

Si sigur nu gasesc nici de un fel nici de celalalt, asa ca, tot pe internet e baza Smile Dupa ce termina shatra asta, care m-au ingalbenit, ma ocup si de asta. Ce mai pictezi? Cool
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  kizy Sam Apr 28, 2012 5:19 am

crina a scris:Si sigur nu gasesc nici de un fel nici de celalalt, asa ca, tot pe internet e baza Smile Dupa ce termina shatra asta, care m-au ingalbenit, ma ocup si de asta. Ce mai pictezi? Cool

Am incepute opt lucrari, din care doua sunt aproape gata(asteapta de un an sa le termin).
Dar dupa cum am mai spus, dupa ce termin o lucrare,nu-mi mai place asa de mult ca la inceput.Daca s-ar putea sa mi le termine altcineva Smile
Am inceput un portet de femeie, o compozitie,trei naturi statice si trei peisaje-incepute anul trecut,numai unul,anul asta.Sper, zilele acestea sa mai lucrez ceva............
kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  crina Sam Apr 28, 2012 12:49 pm

Pictezi doar in ulei? E mai usor decat in acrilic? Pana acum nu am pictat in ulei, DESI MI-AM CUMPARAT 2 SETURI DE CULORI, am continuat a picta in acrilic, fiindca aveam foarte multe tuburi pe care trebuia sa le termin. Am inteles ca e mai usor a picta in ulei, din mai multe considerente, cu exceptia ca se usuca mai greu si "te gazezi" Very Happy
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  kizy Sam Apr 28, 2012 1:36 pm

crina a scris:Pictezi doar in ulei? E mai usor decat in acrilic? Pana acum nu am pictat in ulei, DESI MI-AM CUMPARAT 2 SETURI DE CULORI, am continuat a picta in acrilic, fiindca aveam foarte multe tuburi pe care trebuia sa le termin. Am inteles ca e mai usor a picta in ulei, din mai multe considerente, cu exceptia ca se usuca mai greu si "te gazezi" Very Happy

De gazat nu m-am gazat dar ma mazgalesc ca cei mici.Mi s-a intamplat sa ies pe strada cu vopsea pe fata si pe maini.
Acum pictez numai in ulei si am mai pictat in acuarela si guasa.Nu pot sa spun care tehnica este mai usoara,fiecare are avantajele si dezavantajele ei.
In acrilic nu am incercat,intentionam sa incerc dar cred ca renunt pentru ca dupa cum spuneai si tu, am deja tuburi de acuarele si uleiuri si nu-mi permit o alta "investitie".


kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  crina Sam Apr 28, 2012 2:05 pm

Am mai pictat, in tempera si mi-a placut f mult, fiindca se aseamana cu cea in ulei, este mai transparenta si lucioasa. La detalii, in mod special, cum ar fi ochii. Acrilicul il alesesem, ca optiune, pt ca se usca repede, nu are miros si are culori vii, care nu se innegresc in timp, pe panza. De exemplu, cand merg la o expozitie, fara a stii tehnica lucrarii, ma atrag tablourile in acrilic, tocmai datorita culorii intense, placute privirii Smile
Dar, fiindca omului ii sta in fire sa experimenteze...., voi trece si la ulei.
Guasa e tempera?!
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  kizy Sam Apr 28, 2012 2:41 pm

crina a scris:Am mai pictat, in tempera si mi-a placut f mult, fiindca se aseamana cu cea in ulei, este mai transparenta si lucioasa. La detalii, in mod special, cum ar fi ochii. Acrilicul il alesesem, ca optiune, pt ca se usca repede, nu are miros si are culori vii, care nu se innegresc in timp, pe panza. De exemplu, cand merg la o expozitie, fara a stii tehnica lucrarii, ma atrag tablourile in acrilic, tocmai datorita culorii intense, placute privirii Smile
Dar, fiindca omului ii sta in fire sa experimenteze...., voi trece si la ulei.
Guasa e tempera?!

Mie imi plac tablourile cu patina si chiar am unul acasa pe care l-am reprodus .

Guasa se dilueaza in apa ca si tempera.















kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  crina Sam Apr 28, 2012 3:12 pm

Mai posteaza niste lucrari sa ne mai delectam Smile
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  kizy Sam Apr 28, 2012 5:32 pm

crina a scris:Mai posteaza niste lucrari sa ne mai delectam Smile
Of,asa rau imi pare ca nu am trecut pe lista mea de prioritati aparatul foto.
Am apelat la baietii mei sa-mi fotografieze lucrarile,dar acum unul este plecat in Siria si celalalt nu prea are timp.
Primul tablou reusit o sa-l vand sa-mi iau un aparat Smile

kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  crina Sam Apr 28, 2012 9:07 pm

Stiu ce inseamna sa te rogi de unul si de altul... Sad
Iti doresc succes sa vinzi o lucrare cat mai repede si sa iti iei cat mai repede, aparatul foto Smile
Daca dau eu de bani, inaintea ta, iti fac cadou, unul Wink
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  kizy Dum Apr 29, 2012 6:04 am

crina a scris:Stiu ce inseamna sa te rogi de unul si de altul... Sad
Iti doresc succes sa vinzi o lucrare cat mai repede si sa iti iei cat mai repede, aparatul foto Smile
Daca dau eu de bani, inaintea ta, iti fac cadou, unul Wink
Multumesc anticipat ! Very Happy
kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  Daniel Dum Apr 29, 2012 8:26 am

Shocked


Ultima editare efectuata de catre Daniel in Dum Apr 29, 2012 7:13 pm, editata de 1 ori

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  kizy Dum Apr 29, 2012 11:02 am

Daniel a scris:
crina a scris:Stiu ce inseamna sa te rogi de unul si de altul... Sad
Iti doresc succes sa vinzi o lucrare cat mai repede si sa iti iei cat mai repede, aparatul foto Smile
Daca dau eu de bani, inaintea ta, iti fac cadou, unul Wink

...visuri...iluzii...alti invart banii cu lopata din nimicuri iar noi ne dorim profesionalism...sperante ...prostii intr-un cuvant, incercand sa ne ridicam prin arta!

Daca altceva nu putem face sa schimbam ceva, macar sa visam, ca visurile nu ni le ia nimeni(ca pe pensii,salarii si dreptul la munca) si nici taxa nu platim pe ele Sad
Ei,hai ca am devenit patetice :cry
kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  crina Dum Apr 29, 2012 1:22 pm

"Fericit e cel care poate trai din hobby-ul sau"- George Bernard Shaw
In primul rand, inainte de bani si faima, pe mine ma delecteaza ceea ce fac. Smile Ba mai mult de atat, pictand, trec intr-o lume paralela, o lume feerica, unde timpul nu exista si nimic din grijile si stresul cotidian nu patrunde. Artistii plastici au marele noroc si avantaj, fata de oamenii obisnuiti, ca se pot rupe de realitate, traiesc doua vieti intr-una si, de obicei, sunt longevivi si isi pastreaza tineretea pana tarziu. Smile
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  kizy Dum Apr 29, 2012 1:39 pm

crina a scris:"Fericit e cel care poate trai din hobby-ul sau"- George Bernard Shaw
In primul rand, inainte de bani si faima, pe mine ma delecteaza ceea ce fac. Smile Ba mai mult de atat, pictand, trec intr-o lume paralela, o lume feerica, unde timpul nu exista si nimic din grijile si stresul cotidian nu patrunde. Artistii plastici au marele noroc si avantaj, fata de oamenii obisnuiti, ca se pot rupe de realitate, traiesc doua vieti intr-una si, de obicei, sunt longevivi si isi pastreaza tineretea pana tarziu. Smile

Sunt de acord cu tine si sunt fericita ca am acest hobby. Very Happy
kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  greekman Lun Apr 30, 2012 10:11 am

kizy a scris:
crina a scris:"Fericit e cel care poate trai din hobby-ul sau"- George Bernard Shaw
In primul rand, inainte de bani si faima, pe mine ma delecteaza ceea ce fac. Smile Ba mai mult de atat, pictand, trec intr-o lume paralela, o lume feerica, unde timpul nu exista si nimic din grijile si stresul cotidian nu patrunde. Artistii plastici au marele noroc si avantaj, fata de oamenii obisnuiti, ca se pot rupe de realitate, traiesc doua vieti intr-una si, de obicei, sunt longevivi si isi pastreaza tineretea pana tarziu. Smile

Sunt de acord cu tine si sunt fericita ca am acest hobby. Very Happy

Foarte frumoase cuvinte Crina ! Ai perfecta dreptate !
greekman
greekman

Numarul mesajelor : 76
Data de inscriere : 14/07/2010
Varsta : 50

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  Daniel Lun Apr 30, 2012 10:23 am

crina a scris:"Fericit e cel care poate trai din hobby-ul sau"- George Bernard Shaw
In primul rand, inainte de bani si faima, pe mine ma delecteaza ceea ce fac. Smile Ba mai mult de atat, pictand, trec intr-o lume paralela, o lume feerica, unde timpul nu exista si nimic din grijile si stresul cotidian nu patrunde. Artistii plastici au marele noroc si avantaj, fata de oamenii obisnuiti, ca se pot rupe de realitate, traiesc doua vieti intr-una si, de obicei, sunt longevivi si isi pastreaza tineretea pana tarziu. Smile


....teoretic!?! Twisted Evil

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Ai carte, ai parte! - Pagina 2 Empty Re: Ai carte, ai parte!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum