ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte

2 participanți

In jos

Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte Empty Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte

Mesaj  Mihai4 Vin Iun 11, 2010 1:22 pm

Salut,
Sunt nou pe acest forum si sper ca prima interventie (probabil din multele viitoare participari) sa nu fie nepotrivita. In orice caz bine v-am gasit si spor la ceea ce doriti.

De unde pot face rost de piatra pentru sculptura si confectionarea de unelte?

Tinand cont ca va fi o experienta noua si ca nu se poate spune ca am practicat sculptura in piatra pana acum as fi foarte curios sa probez/experimentez cu cat mai multe sortimente, duritati structuri etc.

Pe de o parte: m-ar interesa destul de mult: Silex(cremene), Obsidiana, Cuartit sau/si orice alta piatra relativ usor de prelucrat in vederea obtinerii unor unelte de piatra.
Pe de alta parte: as vrea sa gasesc calcar, granit etc.

De asemenea neavand inca experienta, nu cunosc foarte multe tipuri de piatra sau proprietatile acestora (dar cunostintele acestea vor veni in timp), momentan as avea mare nevoie sa obtin materialul pe care sa pot sa incep sa exersez, sa ma familiarizez cu materialul si prin care sa am primele contacte practice cu domeniul.

As dori daca se poate locatii cat mai exacte (locatii pe teren sau in comert local sau international) ce sa fie rezonabil de accesibile (voi explica "accesibil" si voi face alte completari/detalieri pe masura ce eventual se dezvolta subiectul). De asemenea recomandari pentru alte materiale, unelte, locatii unde acestea pot fi gasite ar fi de mare ajutor.

Multumesc si spor.

Mihai4

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 11/06/2010

Sus In jos

Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte Empty Re: Caut piatra ca materie prima pentru sculptura si confectionarea de unelte

Mesaj  Bogdan Vin Iun 11, 2010 7:05 pm

Obsidian probabil nu o sa gasesti in romania. Imi pare rau ca nu iti pot raspunde la intrebari, dar am cateva sugestii. Poti lua legatura cu cineva de la catedra de sculptura de la arte plastice si aici iti pot recomanda un profesor( dupa ce aflu cine esti si ce vrei) sau poti contacta pe cineva de la facultatea de geologie sau muzeul de geologie, pentru a afla in ce zona gasesti materialele pe care le cauti.
Pana atunci iti recomand sa incepi cu modelaj in lut si mici lucrari in materiale neconventionale(gen caramida).
Bogdan
Bogdan
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 65
Data de inscriere : 28/12/2009
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum