ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Ion Irimescu EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Ion Irimescu EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Ion Irimescu EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Ion Irimescu EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Ion Irimescu EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Ion Irimescu EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Ion Irimescu EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Ion Irimescu EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Ion Irimescu EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Ion Irimescu EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Ion Irimescu EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Ion Irimescu EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Ion Irimescu

In jos

Ion Irimescu Empty Ion Irimescu

Mesaj  adelinad Dum Mai 01, 2011 5:45 pm

Acum douazeci si ceva de ani (ma aflam la un concurs la Suceava),am avut norocul sa vizitez muzeul "Ion Irimescu" si sa-l cunosc pe marele sculptor Ion Irimescu,am ramas puternic impresionata de lucrarile dumnealui.Vreau sa supun atentiei pe acest mare sculptor roman.Ion Irimescu 20upis0 Considerat cel mai important sculptor roman al ultimei jumatati de secol,Ion Irimescu este unul dintre acei artisti cu opera spectaculoasa si biografie lipsita de evenimente schimbatoare ca destin.In multii ani pe care i-a trait incepand cu 27 feb 1903(data nasterii sale),a traversat mai multe epoci si regimuri,a calatorit,a studiat si a expus in multe tari,fara sa oboseasca vreodata."Sculptura nu mi-a cerut eforturi",rememora la sfarsitul vietii,mi-a fost data ca un dar de la Dumnezeu."Ion Irimescu 24v6teu In cautarea frumosului ,artistului s-a alaturat scepticilor:"Frumosul absolut ,spre care de fapt ravnim,nu ne apartine noua,oamenilor.Daca ,prin absurd,am putea ajunge la el,l-am respinge,fiindca ne-ar incomoda,nepotrivindu-se cu limitele noastre pamantesti.El ramane un vis,un ideal,care nu poate fi niciodata concretizat in fapt" Posteritatea ii stie valoarea,necontestata de vreun critic de arta.Contemporanii l-au pretuit.Ion Irimescu s-a impus fara greutate in peisajul artei romanesti.A fost un artist al epocii sale,dar nu un spirit mimetic.A pastrat distanta intre arta sa si formele-reteta.Experimentul nu l-a dus pe teritorii excentrice,ci l-a adus la un stil fluent,fara inegalitati.A folosit linia ondulata din Art Nouveau si spiritul creator al Art Deco-ului,dar astfel incat sa creeze un stil propriu sa fuga de imitatie.Ion Irimescu 282ku9xFata cu pasare.(va urma) Sursa:Ion Irimescu,"sculptorul gratiei"-Dana Ionescu
adelinad
adelinad

Numarul mesajelor : 57
Data de inscriere : 30/03/2011
Varsta : 54
Localizare : tg.jiu

Sus In jos

Ion Irimescu Empty Re: Ion Irimescu

Mesaj  adelinad Lun Mai 02, 2011 8:26 pm

1924,anul cand s-a inscris la clasa de sculptura,condusa de nimeni altul decat Dimitrie Paciurea,a Scolii de Belle Arte din Bucuresti,este chiar anul unor schimbari cruciale in arta europeana,cand apare primul manifest suprarealist al lui Andre Breton.Este anul unei promisiuni care se va indeplini neincetat,cu fiecare sculptura semnata de Ion Irimescu. Ion Irimescu A1615sClepsidra1 I-a placut sa modeleze materia pana ce lua forma visata:un portret sau o figura inclasabila,un obiect usor de recunoscut sau unul al imaginatiei personale.A lucrat in lemn,piatra,marmura,dar materialul cel mai potrivit pentru crezul sau artistic a fost bronzul,preferinta pe care o explica astfel:"Bronzul parca mai pastreaza ceva din caldura focului ce le-a preschimbat,intr-o forma vie,cu o alta existenta,cu o alta traire si respiratie,innobilat cu o fascinanta insusire de a comunica o idee,un sentiment sau o stare emotionala"Ion Irimescu 2upbfhuClepsidra31 Dupa absolvirea Scolii de Belle Arte,in 1928,an in care debuteaza la Expozitia de Pictura si Sculptura in Bucuresti,a lucrat ani multi ca profesor de desen in diverse scoli si licee.Iar in 1930,plecarea la o bursa de studii la Scoala Romana de la Fontenay-aux-Roses,condusa de Nicolae Iorga,il apropie pentru totdeauna de spatiul francez si de Paris,unde studiaza la Academie de la Grande Chaumiere,cu prof.Joseph Bernard.In 1932 ,obtine mentiunea de onoare a Societatii Artistilor Francezi pentru sculptura "Autoportret",expusa la Salonul de Primavara tot la Paris in 1932.Ion Irimescu 11ay3ptClepsidra41Ion Irimescu M7w9hv
adelinad
adelinad

Numarul mesajelor : 57
Data de inscriere : 30/03/2011
Varsta : 54
Localizare : tg.jiu

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum