ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Dali, Salvador - Pagina 2 EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Dali, Salvador - Pagina 2 EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Dali, Salvador - Pagina 2 EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Dali, Salvador - Pagina 2 EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Dali, Salvador - Pagina 2 EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Dali, Salvador - Pagina 2 EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Dali, Salvador - Pagina 2 EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Dali, Salvador - Pagina 2 EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Dali, Salvador - Pagina 2 EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Dali, Salvador - Pagina 2 EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Dali, Salvador - Pagina 2 EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Dali, Salvador - Pagina 2 EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Dali, Salvador

4 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty Re: Dali, Salvador

Mesaj  Bogdan Mier Ian 13, 2010 1:37 pm

Am vazut cainele andaluz acum ceva timp si pot sa spun ca nu a fost foarte impresionant. Este de vazut pentru cultura generala de cei fara foarte mullte sensibilitati. Am inteles ca Lorca a fost foarte jignit de aparitia filmului si il considera un afront personal (era andaluz) Smile

PS. Cei mai sensibili pot vedea Destino, un proiect Dali-Disney realizat in 2003 cred. E pe YouTube
Bogdan
Bogdan
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 65
Data de inscriere : 28/12/2009
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty Walt Disney & Dali !

Mesaj  GEORGE Mier Ian 13, 2010 8:19 pm

Bogdan a scris: Cei mai sensibili pot vedea Destino, un proiect Dali-Disney realizat in 2003 cred. E pe YouTube

Ma declar sensibil Very Happy !
Multumesc pentru informatie, Bogdan ! . Datorita tie am vazut filmuletul pe YouTube si am selectat alte informatii interesante despre acest filmulet pe care le voi prezinta mai jos .


Dali, Salvador - Pagina 2 Waltdisneydali

Prin 1945, la o petrecere dată de Jack Warner (proprietarul studiourilor Warner Bros), Salvador Dali a făcut cunoştinţă cu Walt Disney. Mustăciosul îşi dorea, de altfel, de mult timp să-i cunoască pe Disney, pe Hitchcock şi pe fraţii Marx, pe care îi considera asemeni lui – suprarealişti. Întâlnirea a fost de bun augur, iar prietenia cu Walt Disney a făcut ca, anul următor, pictorul să înceapă un proiect pentru studiourile Disney Burbank. Proiectul, bazat pe o baladă mexicană compusă de Armando Dominguez, se numea „Destino“, iar Walt Disney l-a descris drept „o simplă poveste de dragoste .
"Destino" este o bijuterie a genului, include multe marci ale discursului artistului, cum sint ceasurile si telefoanele care se scurg, globi oculari si statuete, si nu a fost prezentat decit la citeva festivaluri pina acum. Echipa de animatori francezi care a lucrat la film a decis sa foloseasca soundtrackul realizat in 1946. Filmul este inspirat de o balada mexicana si spune povestea unei frumoase dansatoare ispitite de idoli falsi si salvate de un jucator de baseball de care se indragosteste intr-un final. "Cred ca a iesit ceva destul de apropiat de intentiile lui Dali, desi ne-am descurcat destul de greu cu manuscrisele pe care le schimba incontinuu", a spus Roy Disney.
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty SALVADOR DALI 21 - Viaţa şi opera

Mesaj  GEORGE Joi Ian 14, 2010 7:53 am

Continuare SALVADOR DALI 20 - Viaţa şi operaIntr-una dintre scene Dali si-a dorit sa o acopere pe Ingrid Bergman cu furnici, dar actrita a refuzat experimentul. Alta secventa similara a fost realizata de Dali pentru comedia romantica "Father of the Bride", in 1950, dar nu s-a mai bucurat de acelasi succes.
Nu a avut ezitari sa apara intr-o secventa alaturi Dolly Parton, potrivita temperamentului sau exuberant.

Dali, Salvador - Pagina 2 Dali21

portretul fratelui mort
dimensiuni originale: 69 x 69 cm
anul pictarii: 1963
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty SALVADOR DALI 22 - Viaţa şi opera

Mesaj  GEORGE Vin Ian 15, 2010 8:03 am

Salvador Dali a avut, se pare, o copilarie perfect normala, sau mai exact copilaria perfecta pentru un viitor geniu al artei. Foarte rasfatat si avand adesea crize de personalitate, cu siguranta era inca departe de personajul excentric de mai tarziu.


Dali, Salvador - Pagina 2 Dali22

academia neocubista
dimensiuni originale: 190 x 200 cm
anul pictarii: 1926
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty SALVADOR DALI 23 - Viaţa şi opera

Mesaj  GEORGE Sam Ian 16, 2010 6:17 am

A inceput sa deseneze si sa picteze de la o varsta frageda, si in scurt timp aceasta pasiune l-a acaparat cu totul. Era o perioada in care noii artisti avangardisti spulberau vechile conventii si valori, in favoarea cubismului si suprarealismului .In anii '20 - '30 Dali s-a remarcat in Europa si America, fiind influentat de cubismul lui Picasso si de teoriile psihanalitice freudiene.

Dali, Salvador - Pagina 2 Dali23

halucinatia imaginii astrale
dimensiuni originale: 15,8 x 22,1 cm
anul pictarii: 1934
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty SALVADOR DALI 24 - Viaţa şi opera

Mesaj  GEORGE Dum Ian 17, 2010 8:43 am

Nu doar in plan artistic Dali s-a dovedit o personalitatea controversata. Stilul sau de viata, opiniile, formele si maniera de exprimare l-au facut sa fie mereu in atentia publicului, in pofida alegerilor adesea neferiticite. Una dintre acestea avea sa fie fascinatia pentru Hitler, marturisita fara ezitari, poate si ca o fronda, dar care a starnit un imens scandal mai ales in America, unde se simtea amenintarea izbucnirii unui conflict care avea din 1939 sa se numeasca al doilea razboi mondial.

Dali, Salvador - Pagina 2 Dali24

manechin(barcelonez)
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty Re: Dali, Salvador

Mesaj  Adi Sabau Dum Ian 17, 2010 11:28 pm

Hmmmm .. constat cu stupoare ca, in urma postarilor tale, incepe sa-mi placa de Dali.

Un tip pe care, din ignoranta, l-am ignorat .. !

Pana acum imi placea doar ceasul care se revarsa peste masa ...! .. Dali, Salvador - Pagina 2 Icon_mad
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty SALVADOR DALI 25 - Viaţa şi opera

Mesaj  GEORGE Lun Ian 18, 2010 6:53 am

Adi Sabau a scris:Hmmmm .. constat cu stupoare ca, in urma postarilor tale, incepe sa-mi placa de Dali.
Inseamna ca mi-am atins scopul Very Happy. !

Voi continua sa prezint viata si opera lui Dali !
Pentru Dali existau trei teme artistice principale, care aveau sa constituie esenta artei sale pentru tot restul carierei : enigmele, Gala (sotia sa) si ceasurile care se topesc.
Imaginile erau realizate prin "metodele paranoiei critice", o "metoda spontana a cunoasterii irationale bazata pe obiectivarea critica si sistematica a asociatiilor si interpretarilor delirante". Era o metoda in egala masura simpla si complicata. Artistul trebuia sa se convinga ca innebuneste si sa gaseasca undeva in adancul sau resursele pentru o noua opera de arta.

Dali, Salvador - Pagina 2 Dali25

femeie invizibila dormind,cal si leu
anul pictarii: 1930
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty SALVADOR DALI -

Mesaj  GEORGE Lun Ian 18, 2010 7:12 am

GEORGE a scris: Artistul trebuia sa se convinga ca innebuneste si sa gaseasca undeva in adancul sau resursele pentru o noua opera de arta. [/color]

Sa inteleg ca Dali avea o nebunie controlata, pentru a crea o noua opera de arta ! .
Intrebarea este daca era nebun, sau facea pe nebunul ? Voi ce impresie aveti ! .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty SALVADOR DALI 26 - Viaţa şi opera

Mesaj  GEORGE Mar Ian 19, 2010 7:56 am

Dali a ales, potrivit multora, sa innebuneasca de-a binelea, in loc sa isi provoace crize. . "Nu iau droguri, eu sunt drogul", cum avea sa spuna adesea. Sau, altfel spus "Exista o singura diferenta intre un nebun si mine : eu nu sunt nebun". Era o metoda care oferea un avantaj major : libertatea totala a artistului.
Dar aceasta "metoda" a avut si un pret: de la un artist prolific, ce lucra tot timpul, Dali a devenit o celebritate, o vedeta rasfatata de massmedia, ale carei declaratii erau publicate de ziarele din intreaga lume, dar atunci picta doar ocazional.


Dali, Salvador - Pagina 2 Dali26

William Tell
dimensiuni originale:113 x 87 cm
anul pictarii: 1936
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty Re: Dali, Salvador

Mesaj  GEORGE Mier Ian 20, 2010 9:12 am

Cat era nebunie si cat joaca in acest comportament, este dificil de spus. Oricum, incepand din anii '50 Dali a continuat sa socheze : a participat in concursuri de televiziune, in reclame pentru Alka Seltzer si a creat o serie de palarii in forma de homari. A creat mobilier, a inceput sa sculpteze, a inventat compozitii de parfumuri si a lucrat pentru un timp intr-un coafor. Cand isi gasea timp sa picteze, compozitiile erau extraordinare, un exemplu fiind tabloul din 1954 "The Temptation of St. Anthony."

Dali, Salvador - Pagina 2 Dali12ispitasfantuluian
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty Re: Dali, Salvador

Mesaj  Bogdan Mier Ian 20, 2010 2:28 pm

Cred ca cel mai mare esec al tipului a fost ca nu a reusit sa inebuneasca. Probabil una din frustrari venea din "daca Van Gogh a putut, mie de ce nu-mi iese?". Cred ca banuia de la inceput care sunt limitele originalitatii sale si se gandea ca daca oricum este fals, macar sa fie complet si pan' la capat. Nici una din obsesiile lui nu ma convinge. Nici avida dollars, nici gala, nici macar fronda. Poate va amintiti de episodul in care a vrut sa discute cu Freud pentru a "oficializa" cumva metoda paranoico-critica iar doctoru' nu a vrut sa aiba de-a face cu suprarealistii.
Cred ca are un singur discipol/urmas din punctul asta de vedere. Warhol.
Probabil ii placea sa picteze si era multumit de ce facea dar nu cred ca exista pasiune.
Bogdan
Bogdan
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 65
Data de inscriere : 28/12/2009
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty Re: Dali, Salvador

Mesaj  GEORGE Mier Ian 20, 2010 7:41 pm

Bogdan a scris: Cred ca cel mai mare esec al tipului a fost ca nu a reusit sa inebuneasca.

Interesant punct de vedere ! . Daca mai sunt si alte pareri, as dorii sa le exprimati .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty Parerea mea !

Mesaj  GEORGE Joi Ian 21, 2010 9:34 am

Bogdan a scris:Cred ca cel mai mare esec al tipului a fost ca nu a reusit sa inebuneasca.

Tind sa-i dau dreptate lui Bogdan, justificandu-ma prin doua citate care ii apartin lui Dali .

"Dacă vei juca rolul unui geniu, vei deveni unul".
"Există întotdeauna două feluri de pictori: cei care depăşeşc limita şi cei care ştiu cum să se apropie de aceste graniţe cu respect şi răbdare, fără să le încalce însa".
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty Re: Dali, Salvador

Mesaj  Adi Sabau Joi Ian 21, 2010 11:06 pm

Parerea mea:

Cu tenacitate, migala, talent, conjunctura, vodka si neofiti ... se poate ...!!!

Ceea ce ma nedumireste: efectul, istoria, palmaresul ..

... si reactia oamenilor care pretind ca inteleg arta.

P.S. Aici sunt de partea lui Bogdan care-l compara cu " Bolnavul inchipuit"
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty Re: Dali, Salvador

Mesaj  GEORGE Vin Ian 22, 2010 9:36 am

Adi Sabau a scris:P.S. Aici sunt de partea lui Bogdan care-l compara cu " Bolnavul inchipuit"

Observ ca am starnit interesul, iar subiectul a devenit interesant, dar sa punem altfel problema,...ce sanse ar avea un artist in deplinatatea facultatilor mintale, sa creeze opere de arta si sa devina un geniu ?
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty Parerea mea

Mesaj  Eugen MALIC Vin Ian 22, 2010 1:22 pm

Dali, Salvador - Pagina 2 Cultur10


Din punctul meu de vedere Dali intra in categoria celor pe care eu ii numesc "speciali". Nu trebuie analizat daca a fost sau nu nebun ci doar ca a avut calitati "speciale", de a vedea lucruri imaginare si a le transpune pe panza intr-o combinatie pe care nu multi au putut si chiar nu o mai pot face ci doar prin imitatie. Nu cred ca nebunia iti da ceva in plus, imaginatia da, talentul da. A fost un artist cu o imaginatie cu mult peste limite.

Cam asta e parerea mea in ceea ce-l priveste pe Salvador Dali


Dali, Salvador - Pagina 2 76000310

Dali, Salvador - Pagina 2 Untitl10


Ultima editare efectuata de catre Eugen MALIC in Dum Ian 24, 2010 10:43 am, editata de 1 ori
Eugen MALIC
Eugen MALIC
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 490
Data de inscriere : 14/06/2009
Localizare : MEDGIDIA

http://www.eugenmalic.ro

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty Re: Dali, Salvador

Mesaj  Bogdan Vin Ian 22, 2010 4:51 pm

Sunt de acord cu Eugen, dar nu am aceasi reverenta pentru "calitatile speciale". Poate pentru ca nu cred ca sunt speciale desi, intradevar, sunt accesibile unor oameni cu un intelect peste medie. Probabil avem printre noi oameni care au experimentat jocurile suprarealiste. De aici pana la "genial" e un drum de parcurs. Cand ma refer la nebunie vorbesc despre a fi obsedat de pictura ta.
Bogdan
Bogdan
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 65
Data de inscriere : 28/12/2009
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty Adauga comentariul tau !

Mesaj  GEORGE Dum Ian 24, 2010 9:57 am

Initial am vrut sa inchei acest subiect, dar mi-am dat seama ca informatiile despre viata si opera lui Dali sunt pe departe de a fi epuizate, asa ca acesta sectiune ramane deschisa pentru toti membrii care doresc sa-si exprime parerea pe aceasta tema .
Exprimati-va parerea, pentru ca si parerea voastra conteaza ! .
Nu pot sa inchei fara a aprecia interventia lui Adi, Bogdan, dar si a lui Eugen . Credeam ca stiu aprope tot despre Dali, dar interventia lui Eugen m-a facut sa inteleg, ca de fapt mai am multe de aflat .
Daca aveti alte informatii si alte lucrari din creatia lui Dali, postati-le aici ! ,


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Lun Ian 25, 2010 7:50 pm, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty Imagini cu Salvador Dali

Mesaj  Eugen MALIC Lun Ian 25, 2010 3:57 pm

Dali, Salvador - Pagina 2 20060211

Dali, Salvador - Pagina 2 Dali2b11

Dali, Salvador - Pagina 2 Dali_p11

Dali, Salvador - Pagina 2 Dali2011

Dali, Salvador - Pagina 2 Dali_r11

Dali, Salvador - Pagina 2 Salvad11

Dali, Salvador - Pagina 2 Untitl12

Dali, Salvador - Pagina 2 V_dali11
Eugen MALIC
Eugen MALIC
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 490
Data de inscriere : 14/06/2009
Localizare : MEDGIDIA

http://www.eugenmalic.ro

Sus In jos

Dali, Salvador - Pagina 2 Empty Re: Dali, Salvador

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum