ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Culorile şi semnele zodiacale (referat) EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Culorile şi semnele zodiacale (referat) EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Culorile şi semnele zodiacale (referat) EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Culorile şi semnele zodiacale (referat) EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Culorile şi semnele zodiacale (referat) EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Culorile şi semnele zodiacale (referat) EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Culorile şi semnele zodiacale (referat) EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Culorile şi semnele zodiacale (referat) EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Culorile şi semnele zodiacale (referat) EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Culorile şi semnele zodiacale (referat) EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Culorile şi semnele zodiacale (referat) EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Culorile şi semnele zodiacale (referat) EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Culorile şi semnele zodiacale (referat)

4 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Culorile şi semnele zodiacale (referat)

Mesaj  GEORGE Dum Sept 18, 2011 8:58 am

Pentru ca aceasta sectiune sta de foarte mult timp nefolosita m-am gandit sa sparg gheata si sa incerc sa fac un referat cu tema ,,Culorile şi semnele zodiacale"

Tradiţia esoterică afirmă că orice lucru, pentru a se manifesta, trebuie să aibă culoare şi formă. Fiecare dintre noi are o culoare preferată şi probabil fiecare dintre noi a observat că îmbrăcând haine de o anumită culoare sau pur şi simplu admirând o anumită culoare, starea psihică i se poate modifica. Cromoterapia, aşa cum se deduce chiar din numele său, este o ştiinţă ce are la bază studiul culorilor, şi urmăreşte să valorifice virtuţile terapeutice pe care unele dintre acestea le posedă. De asemenea, în astrologie, fapt cunoscut poate pentru mulţi dintre cititori, există o strânsă legătură între fiecare zodie şi anumite culori sau nuanţe de culori. Această corespondenţă nu este deloc întâmplătoare, ci urmăreşte să evidenţieze anumite trăsături specifice ale zodiilor prin intermediul culorilor care le sunt asociate. Cele mai multe astrologii asociaza o culoare (uneori doua) semnelor zodiacului, si fiecare culoare are sensul sau specific, legat de personalitatea fiecareia dintre zodii. Culorile ajuta la definirea si derularea destinelor noastre, obiceiurilor, valorilor si sentimentelor noastre. Mai mult, culorile ne pot ofer indicii subtile pentru a identifica sentimentele si emotiile noastre interioare. Nuantele sunt un limbaj mut si a cunoaste sensul culorii asociate cu semnul nostru zodiacal, ne poate ajuta sa intelegem mai bine multe dintre lucrurile care ni se intampla si reactiile noastre cu privire la acestea. Dar hai sa vedem ce culoare este caracteristica fiecarei zodii in parte si ce semnifica ea.
Fiecare zodie are o culoare care îl ajută pe nativ să emane putere, carismă, frumuseţe şi încredere.

Va urma !

Sursa ;http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=4805&lang=RO
[justify]
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Re: Culorile şi semnele zodiacale (referat)

Mesaj  GEORGE Dum Sept 18, 2011 9:12 am

Trebuie sa recunosc ca nu intamplator am inceput sa studiez influenta culorilor asupra starii noastre de spirit .
Intrebarea mea la care incerc sa aflu un raspuns este daca o lucrare artistica (un tablou pictat ) atarnat pe un perete ne infuenteaza viata si in ce masura . Deasemeni doresc sa aflu daca culoarea sau asocierea culorilor ne linistesc sau enerveaza si in ce masura .
Daca ai un raspuns pe acesta tema va invit la discutii ! Very Happy


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Joi Oct 06, 2011 9:11 am, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty ZODIA BERBECULUI

Mesaj  GEORGE Mar Sept 20, 2011 8:29 am

Prezentăm în continuare câteva date despre corespondenţele dintre zodii şi culori, aşa cum sunt ele cunoscute în astrologie şi, succinct, semnificaţia acestor culori în cromoterapie.

ZODIA BERBECULUI are ca şi culoare corespondentă culoarea roşu aprins, o culoare a focului, a marilor pasiuni, a luptei, a curajului şi a actiunii. Ea este o culoare ce indică setea de viaţă şi voinţa de a obţine victoria în toate situaţiile. Despre această culoare se spune că întăreşte puterea voinţei şi măreşte curajul.

Un alt site spune ca ;

Berbec - Culoarea nativului născut în zodia berbec este roşu. Culoarea dragostei, a pasiunii. Berbecul este pasional şi îi plac aventurile şi încercările.Se potriveşte cu verdele deschis al fecioarei dar îl respinge movul albăstrui al capricornului.

si un altul spune ;

Berbec: Galbenul este aducator de fericire si este culoarea care te caracterizeaza pe tine,
nativa a Berbecului. Culoarea este luminosa, vesela si simbolizeaza luxul. Aceasta este asociata cu partea intelectuala a mintii si a exprimarii gandurilor noastre.
Galbenul este, in consecinta, puterea de a discerne corect situatiile, da forta memoriei si gandirii limpezime. Toate nuantele de galben te vor ajuta sa fii organizata, sa asimilezi idei noi si iti ofera abilitatea de a vedea si de a intelege puncte de vedere diferite. Culoarea galben mai este asociata cu semnele Gemeni, Leu (de culoare galben
închis), Taur (galben si maro).
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Culorile berbecului

Mesaj  GEORGE Mar Sept 20, 2011 8:41 am

Sa recapitulam ;
Berbecul are corespondenta culoarea,
- rosu aprins
- rosu care este compatibil cu verde deschis si incompatibil cu movul albastrui
- galben asociat cu galben inchis si maro .



Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Sam Sept 24, 2011 10:07 am, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty ZODIA TAURULUI

Mesaj  GEORGE Mier Sept 21, 2011 7:25 pm

ZODIA TAURULUI are ca şi culoare corespondentă culoarea verde, în nuanţa specifică primăverii, o culoare a mulţumirii, a concilierii şi a acceptării. Această culoare aduce liniştea, relaxează şi facilitează deconectarea nervoasă.

Un alt site spune ca ;

Taurul are o culoare caldă, portocaliu închis. Această culoare se aseamănă cu focul şi semnifică gelozia. Această zodie este dominantă, dar şi sensibilă, în schimb îşi răsplăteşte partenerul cu fidelitate şi răbdare. Se potriveşte cu movul albăstrui al capricornului şi îl respinge albastrul scorpionului.

si un altul spune ;

Taur: Verdele are o afinitate mai puternica cu natura si se conecteaza cu noi, ne determina sa empatizam cu cei din jur prin gesturi firesti si prin folosirea cuvintelor potrivite, in cel mai natural mod. Nativa Taur va cauta nuantele de verde instinctiv, in special atunci cand este deprimata sau s-a confruntat cu o trauma. Verdele ii va crea un sentiment de confort si relaxare, de calm si pace interioară care o va echilibra in forul ei intern. Verdele inchis simbolizeaza inceputul vietii de dincolo si este de nedescris. Reprezinta negarea vietii si a bucuriei. Verde lime sau olive poate avea un efect negativ, atat fizic, cat si emotional. Cand combini verdele cu galbenul, poti starni sentimente de invidie si posesivitate. Culoarea verde mai este asociata si cu semnele cu semnele Balantei, Fecioarei, Capricornului (verde inchis), Varsatorului si Pestilor (Green Sea).


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Mier Sept 21, 2011 8:23 pm, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Culorile taurului

Mesaj  GEORGE Mier Sept 21, 2011 8:22 pm

Sa recapitulam ;
Taurul are corespondenta culoarea,
- verde
- portocaliu inchis care este compatibil cu movul albastrui si incompatibil cu albastrul .
- verdele, verdele inchis .
- verde lime sau olive - efect negativ


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Sam Sept 24, 2011 10:08 am, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty ZODIA GEMENILOR

Mesaj  GEORGE Vin Sept 23, 2011 8:06 am

ZODIA GEMENILOR(adica zodia mea Twisted Evil ) are ca şi culoare corespondentă culoarea bleu, o culoare a creativităţii, a deschiderii mentale şi a spontaneităţii. În cromoterapie această culoare este folosită pentru a amplifica inspiraţiile artistice şi mentale benefice şi armonioase.(aici a nimerit-o Razz )

Un alt site spune ca ;

Gemeni - Această zodie este bine să poarte mult portocaliu pentru că îi oferă multă energie. De ce se prinde se transformă în aur. În schimb gemenilor nu le plac legăturile strânse şi sentimentele profunde. Se potriveşte cu verdele închis al balanţei dar nu îi place movul roşiatic al peştilor.

si un altul spune ;

Gemeni: nu le place nici culorile aprinse, care li se par prea tipatoare, nici cele inchise
care ii intristeaza. Nuantele nud i se vor potrivi de minune, dandu-i o aliura sofisticata si plina de senzualitate. Culoarea este crem (aici nu a potrivit-o Evil or Very Mad ). Aceasta nuanta este asociata cu abundenta (bogatie) si cu puterea. De asemenea, cu idealurile marete, cu intelepciune si cunostinte. Cremul este o nuanta care revitalizeaza mintea, ii confera energie si inspiratie, alungand totodata temerile de prisos.



Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Vin Sept 23, 2011 8:16 am, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Culorile Geamanului

Mesaj  GEORGE Vin Sept 23, 2011 8:11 am

Sa recapitulam ;
Geamanul are corespondenta culoarea,
- bleo
- portocaliu care este compatibil cu verdele inchis si incompatibil cu movul rosiatic .
- cremul ??? Evil or Very Mad


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Sam Sept 24, 2011 10:08 am, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty ZODIA RACULUI

Mesaj  GEORGE Sam Sept 24, 2011 10:01 am

ZODIA RACULUI are ca şi culoare corespondentă culoarea argintiu sau culoarea albă, ambele indicând receptivitatea, sensibilitatea şi rafinamentul care apar, de altfel, ca elemente definitorii pentru nativii rac. Culoarea alb indică aspiraţia spre puritate.

Un alt site spune ca ;

Rac - Galbenul închis este culoarea gândirii şi a protecţiei. Exact ce îi trebuie racului. Nativul acestei zodii este o persoană foarte introvertită, îi place să se închida de lumea exterioară. Movul roşiatic al peştilor este foarte atractiv pentru el dar albastul săgetătorului îl respinge.

...si un altul spune ;

Rac: Culoarea care caracterizeaza este cea a puritatii absolute si anume, culoarea alba. Albul protejeaza , un Rac sensibil si speriat de lumea inconjuratoare, aducandu-ti pacea si confortul de care ai atata nevoie. Amelioreaza sentimental de disperare si de soc emotional, ajuta la limpezirea emotiilor care te inunda mai tot timpul, calmeaza gandul si spiritul. Daca ai nevoie de timp si spatiu in viata ta pentru ca te simti coplesita, albul este culoarea care te ajuta sa te simti libera si sa uiti de opresiune. Prea mult alb iti poate induce totusi o stare de singuratate.

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Culorile Racului

Mesaj  GEORGE Sam Sept 24, 2011 10:05 am

Sa recapitulam ;
Racul are corespondenta culoarea,
- argintiu sau culoarea alba
- galbenul inchis care este compatibil cu movul rosiatic si incompatibil cu albastrul .
- albul ???
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Re: Culorile şi semnele zodiacale (referat)

Mesaj  crina Sam Sept 24, 2011 2:31 pm

nu poti sa iei zodiile si pe sarite?! scratch E musai la rand? Nu de alta, dar de-abia astept "sagetatorul" tongue Ca sa confirm sau sa infirm veridicitatea informatiilor Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Re: Culorile şi semnele zodiacale (referat)

Mesaj  GEORGE Sam Sept 24, 2011 5:23 pm

crina a scris:nu poti sa iei zodiile si pe sarite?! scratch E musai la rand? Nu de alta, dar de-abia astept "sagetatorul" tongue Ca sa confirm sau sa infirm veridicitatea informatiilor Twisted Evil

Nu, nu pot Crina, trebuie sa urmez anumiti pasi! Evil or Very Mad dar ai putintica rabdare voi ajunge si la sagetator Twisted Evil .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty ZODIA LEULUI

Mesaj  GEORGE Dum Sept 25, 2011 7:33 am

ZODIA LEULUI are ca şi culoare corespondentă culoarea galben aprins sau chiar auriul, în corespondenţă cu Soarele, care este patronul acestei zodii. Culoarea galben este o culoare a aspiraţiilor înalte, a umorului rafinat, a tendinţelor de autorealizare şi autodepăşire constantă. Această culoare măreşte bucuria şi puterea de concentrare.

Un alt site spune ca ;

Leul se inspiră din culoarea soarelui şi a bucuriei de viaţă. Această culoare este galbenul. Leul este atât de atrăgător că toată lumea sare la primul lui cuvânt. Îi este plăcut albastrul săgetătorului dar fuge de movul albăstrui al capricornului.

...si un altul spune ;

Leu: Orange este o culoare vesela, extravaganta si se muleaza exact pe personalitatea leului. Aceasta culoare te face sa te simti stapan pe situatie si te ajuta sa fii mai tolerant in ceea ce privesc greselile celorlalti, fiind capabil sa ierti cu usurinta.Orange-ul stimuleaza mintea, improspateaza iluzia vietii si este unul dintre antidepresivele cele mai eficiente.
Nuantele caisei si ale piersicii sunt ideale pentru calmarea nervilor.


GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Culorile Leului

Mesaj  GEORGE Dum Sept 25, 2011 7:39 am

Sa recapitulam ;
Leul are corespondenta culoarea,
- galben aprins sau culoarea aurului sau soarelui .
- galbenul care este compatibil cu albastrul si incompatibil cu movul albastrui .
- orange, culoarea caisei si a piersici .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty ZODIA FECIOAREI

Mesaj  GEORGE Lun Sept 26, 2011 7:28 am

ZODIA FECIOAREI are ca şi culoare corespondentă culoarea albastru închis, care indică fidelitatea, echilibrul, stabilitatea. De asemenea, această culoare indică profunzimea în concentrare şi analiza.

Un alt site spune ca ;

Fecioară - Culoarea cea mai potrivită pentru fecioară este verdele deschis. Aceasta este culoarea ***ăţeniei şi a moravurilor bune. Fecioara umblă cu picioarele pe pământ nu cu capul în nori. Din acest motiv îl atrage mai degrabă movul albăstrui al capricornului decât movul roşiatic al peştilor.

...si un altul spune ;

Fecioara: Nuanta este griul. Aceasta nuanta este asociata cu independenta, cu auto-suficienta, cu auto-controlul, pentru ca este o culoare care actioneaza ca un scut in fata influentei externe. Cu toate acestea, sentimentele negative pot duce la gri dens,
la nuantele cetei si ale fumului. Griul inchis este culoarea evaziunii, a complicatiilor de ordin fiscal. In mod inevitabil, aceasta culoare te va determina sa fii prea critic fata de ceilalti, intoleranta si capricioasa.


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Lun Sept 26, 2011 7:36 am, editata de 3 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Culorile fecioarei

Mesaj  GEORGE Lun Sept 26, 2011 7:32 am

Sa recapitulam ;
Fecioara are corespondenta culoarea,
- albastru inchis
- verde deschis care este compatibil cu movul albastrui si incompatibil cu movul rosiatic .
- griul
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty ZODIA BALANŢEI

Mesaj  GEORGE Mar Sept 27, 2011 8:49 am

ZODIA BALANŢEI are ca şi culori corespondente culoarea albastru deschis şi culoarea roz. Rozul este o culoare a optimismului şi a bucuriei de a trăi, indicând sociabilitate şi putere de adaptare.

Un alt site spune ca ;

Balanţa Culoarea balanţei este verdele închis. Ea semnifică frumuseţea pădurii şi liniştea. Se potriveşte de minune acestei zodii care păşeşte cu paşi lenţi în viaţă. Balanţa nu ştie de ceartă, de urlete este o persoană armonică. Movul vărsătorului o linişteşte, dar roşul berbecului o irită.

...si un altul spune ;

Balanta: Culoarea roz te relaxeaza si are influente pozitive asupra sentimentelor, te face blanda si profunda.Daca vei purta accesorii vestimentare in nuante de roz, te vei simti plina de afectiune si protejata de energii negative. Vei fi mai dinamica si vei indeparta
starile de singuratate.La fel cum rosul reflecta pasiunea, dorinta arzatoare de sex, in aceeasi masura, rozul este asociat cu altruismul si dragostea adevarata. Cuvintele-cheie: inocenta, iubire, daruire totala.

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Culorile Balantei

Mesaj  GEORGE Mar Sept 27, 2011 9:01 am

Sa recapitulam ;
Balanta are corespondenta culoarea,
- albastru deschis si culoarea roz
- culoarea verde inchis care este compatibil cu movul si incompatibil cu rosul .
- rozul
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty ZODIA SCORPIONULUI

Mesaj  GEORGE Joi Sept 29, 2011 7:28 am

ZODIA SCORPIONULUI are ca şi culori corespondente culoarea roşie şi culoarea neagră. Ambele culori caracterizează foarte bine natura zodiei, indicând erosul şi moartea. Totuşi, culoarea roşie ce apare în zodia scorpionului este roşu vişiniu, iar nuanţa pură a roşului vişiniu indică puterea de transformare rapidă şi forţa de transfigurare.

Un alt site spune ca ;

Scorpion - Culoarea veselului şi energicului scorpion se potriveşte albastrul deschis. Un om foarte atractiv care este un partener pasional dar îşi doreşte o înţelegere deplină. Îi place galbenul închis al racului şi îl respinge portocaliul închis al taurului.

...si un altul spune ;

Scorpion: Culoarea care este asociata nativei din zodia Scorpionului este rosu aprins. Rosu simbolizeaza putere, este asociat cu vitalitatea si cu ambitia. Aceasta culoare aduce, de asemenea, incredere in sine, curaj si o atitudine optimista in fata vietii. Dar ea are si conotatii negative si iti poate accentua furia, exprimarea ranchiunii si a judecatilor eronate. Daca esti inconjurata de prea mult rosu, contextul general poate avea un impact negativ si vei deveni iritabila, nerabdatoare si nonconformista.

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Culorile Scorpionului

Mesaj  GEORGE Joi Sept 29, 2011 7:35 am

Sa recapitulam ;
Scorpionul are corespondenta culoarea,
- rosie si culoarea neagra
- albastru deschis care este compatibil cu galbenul inchis si incompatibil cu portocaliul inchis .
- rosul aprins
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty ZODIA SĂGETĂTORULUI

Mesaj  GEORGE Sam Oct 01, 2011 11:25 am

ZODIA SĂGETĂTORULUI are ca şi culori corespondente culoarea purpuriu şi culoarea turcoaz. Culoarea turcoaz este euforică şi liniştitoare, iar culoarea purpurie este o culoare ce contribuie la depăşirea complexelor de inferioritate.

Un alt site spune ca ;

Săgetător Albastrul este culoarea curiozităţii şi a curajului. Se potriveşte perfect săgetătorului care ajunge în orice loc îşi doreşte şi este gata pentru orice încercare. Roşul berbecului este potrivit pentru el în schimb albastrul deschis al scorpionului îl supără.

...si un altul spune ;

Sagetator: semn de foc, datorita influentei pe care o are Jupiter , va iesi putin din registrul comun si va fi asociata cu indigoul. Ca si nuantele de violet sau purpuriu, indigoul are un efect profund asupra mintii si este folosit de psihiatri pentru a ajuta la calmarea pacientilor care sufera de afectiuni psihice. Culoarea indigo este foarte puternica in stabilizarea psihicului si este asociata cu functia creierului, fiind un stimulent pentru imaginati si intuitie.


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Mar Oct 04, 2011 8:40 am, editata de 2 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Culorile sagetatorului

Mesaj  GEORGE Sam Oct 01, 2011 11:31 am

Sa recapitulam ;
Sagetatorul are corespondenta culoarea,
- culoarea purpuriu şi culoarea turcoaz.
- albastru care este compatibil cu rosul si incompatibil cu albastru deschis .
- indigo
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Re: Culorile şi semnele zodiacale (referat)

Mesaj  GEORGE Sam Oct 01, 2011 11:33 am

crina a scris:nu poti sa iei zodiile si pe sarite?! scratch E musai la rand? Nu de alta, dar de-abia astept "sagetatorul" tongue Ca sa confirm sau sa infirm veridicitatea informatiilor Twisted Evil

Crina, acum a venit si randul Sagetatorului pe care il poti comenta ! Twisted Evil
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Re: Culorile şi semnele zodiacale (referat)

Mesaj  crina Sam Oct 01, 2011 12:05 pm

Hmmm..., nu prea inteleg eu termenul de culoare corespondenta, dar nu cred ca le stiu si ei pe toate Twisted Evil , pentru ca, pt mine, toate culorile sunt placute, dar ma misca doar unele si printre acelea nu este turcoaz Smile Si nici in rosu nu m-as imbraca, doar rosu in alte combinatii. Verdele naturii ma copleseste si albastru, nu orice fel, imi place, iar indigoul, au dreptate astia ma fascineaza. Dar, in mod special, am observat ca ma atrage auriul, galbenul auriu, poate pt ca, am ascendent in Leu.Iti dai seama ce a iesit "acolo"? Sagetator, in zodie de foc, cu ascendent in zodie de foc. Ma si mir ca nu sunt scrum, desi m-am cam ars de multe ori in viata.Eh, ce sa-i faci, omul din greseli invata Crying or Very sad Rosu imi place, dar nu rosu viu, niciodata ruj rosu pe buze Twisted Evil Mai degraba, ma atrage aramiul. Mi-am facut proiectul viitoarei mele case (la propriu), in mintea mea" s-au asezat" toate, in casa va predomina lemnul, nu va fi pic de inox si sticla f putin, ca metale, vor fi fier forjat, arama, bronz, culori... se subintelege Smile Culori naturale, maro, crem, galben, culorile pamantului.....Cand o termin, va invit la mine, in vizita, deja sa luati invitatia in serios Smile Asa ca rugati-va cu totii sa o termin mai repede, ca sa va gazduiesc GRATIS, la mare Twisted Evil Acum ma grabesc, trebuie sa inchei, altfel :va faceam capul mare" cu casuta mea, subiect inepuizabil pt mine Very Happy Weekend placut tuturor, eu il am deja, am o nunta prin vecini, de azi dimineata "tzopai" prin casa in ritm de geampara, asa de frumos canta acordeonistul si "babele" chiuie, zici ca-s gatuite, oparite, deci... distractie la MAXIM cheers
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Re: Culorile şi semnele zodiacale (referat)

Mesaj  GEORGE Mar Oct 04, 2011 8:19 am

crina a scris: ....Cand o termin, va invit la mine, in vizita, deja sa luati invitatia in serios Smile Asa ca rugati-va cu totii sa o termin mai repede, ca sa va gazduiesc GRATIS, la mare Twisted Evil

Ce generoasa esti Crina ! Daca este gratis voi veni sa stau toata vara anului 2012. Twisted Evil Pentru membri activi, poate organizezi si o tabara de creatie la mare. Razz
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Culorile şi semnele zodiacale (referat) Empty Re: Culorile şi semnele zodiacale (referat)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum