ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau

5 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau

Mesaj  marinic Joi Ian 27, 2011 11:03 am

super !.. si eu a doua ! Very Happy

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau

Mesaj  Adi Sabau Vin Ian 28, 2011 11:26 pm

Na, am pregatit ceva ..!!!

E o panza care imi da multe batai de cap. Nu prinde culoarea pe ea!!!

(Tra sa va spun tot ..! .. Smile .. ) .. am gasit-o pe strada! Aruncata!
Pe ea era pictata o chestie care aducea cu un vas indian .. sau ceva asa.
Eu incerc acuma sa trag alta pictura peste ea.
S-o fi suparat vechiul artist?

In orice caz, i-an cerut iertare - intr-o seara - si l-am rugat sa ma lase sa pictez altceva peste.

E un celengi ..(!) .. sa vedem daca iese!

Laughing
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau

Mesaj  crina Vin Ian 28, 2011 11:36 pm

ha ha ,haaaa Laughing
S-ar putea sa fi ramas spiritul indian in panza si sa te ajute, iar aceasta lucrare sa fie capodopera vietii tale cu care vei deveni celebru Wink
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau

Mesaj  Adi Sabau Vin Ian 28, 2011 11:48 pm

crina a scris: ..
S-ar putea sa fi ramas spiritul indian in panza si sa te ajute, ...

..hmm, n-ar fi rau!!!

.. dar nu stiu daca se pricepe la chestii transparente Laughing Laughing .. (na, acu' iar simt ca s-a suparat pe mine!) ..! Twisted Evil
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau

Mesaj  GEORGE Vin Ian 28, 2011 11:53 pm

Adi Sabau a scris:S-o fi suparat vechiul artist?

In orice caz, i-an cerut iertare - intr-o seara - si l-am rugat sa ma lase sa pictez altceva peste.


Trebuia sa-i faci o poza s-o vedem si noi cum arata inainte .
Daca este ulei s-ar putea sa ai probleme daca dai cu acrilic . Invers se poate ! Parca asa am citit pe undeva, dar nu am expierimentat . Si eu vreau sa dau cu acrilic peste ulei si chiar ma intereseaza daca are reactii adverse . Daca se exfoliaza sa ma anunti si pe mine! .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau

Mesaj  Adi Sabau Sam Ian 29, 2011 12:09 am

GEORGE a scris: ..
.. Daca este ulei s-ar putea sa ai probleme daca dai cu acrilic . Invers se poate ! Parca asa am citit pe undeva, dar nu am expierimentat . Si eu vreau sa dau cu acrilic peste ulei si chiar ma intereseaza daca are reactii adverse . Daca se exfoliaza sa ma anunti si pe mine! .

Hmm .. interesanta observatie!

Eu am facut deja ambele variante!

Daca se exfoliaza, te anunt (!) .. cand o sa-mi ceara cumparatorul banii inapoi !! Laughing
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau

Mesaj  crina Sam Ian 29, 2011 12:12 am

Eu am patit-o cu tempera, peste care am pus acrilic
Ce a iesit.....belea mare
Dimineata....padurea mea se scorojea intr-o veselie Shocked

crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau

Mesaj  Adi Sabau Sam Ian 29, 2011 12:18 am

Esti fericita !

Padurea ta s-a scorojit la timp ..!!

Very Happy
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau

Mesaj  crina Sam Ian 29, 2011 12:23 am

Uite, am citit pe net ca SIGUR peste acrilic se poate aplica ulei, nu insa si invers.
Daca "ti se scorojeste" si tie.....asta e. Razui panza si o iei d' capo Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau

Mesaj  Adi Sabau Sam Ian 29, 2011 12:33 am

crina a scris:Uite, am citit pe net ca SIGUR peste acrilic se poate aplica ulei, nu insa si invers.
Daca "ti se scorojeste" si tie.....asta e. Razui panza si o iei d' capo Twisted Evil

Multam. Nu stiam.

(Dar George stia ceva atunci cand te-a numit asistenta .. !! Very Happy ..)

.. adevarul e ca am pus mai mult acrilic peste ulei ..!

Of, o sa-mi asum riscurile ..!!!


Ultima editare efectuata de catre Adi Sabau in Sam Ian 29, 2011 9:37 pm, editata de 1 ori
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau

Mesaj  crina Sam Ian 29, 2011 12:48 am

Culorile acrilice se preteaza la majoritatea tehnicilor de pictura si aproape la orice suport
Mare grija la indicatorul puterii de acoperire al culorii respective. Acesta este marcat pe tubul de culoare de obicei cu un patrat. Un patrat plin (insotit eventual de mai multe semne+ ) semnifica un pigment cu putere maxima de acoperire (culoare opaca). Un patrat gol semnifica un pigment transparent. Un patrat barat - pigment semitransparent. in consecinta aveti grija la ordinea aplicarii tonurilor, daca vreti sa va transpara nuante aplicate anterior.
Pensulele, tineti-le tot timpul cat lucrati in borcanul cu apa. Spalati-le cu apa si sapun dupa folosire. Odata acrilicul uscat pe pensule, acestea sunt pierdute. Folositi drept paleta pentru culori o bucata de textolit sau daca nu gasiti, sticla. Dupa ce terminati de pictat lasati paleta sa se usuce pana a doua zi dupa care o udati cu o pensula si o razuiti cu un cutit de paleta. Este mai comod. In general culorile acrilice sunt mate, dar puteti folosi medium (diluant, sa-i spunem asa) lucios (glossy pe eticheta) daca doriti. Ca vernis iarasi puteti folosi aproape orice tip, desi exista atat vernis mat cat si lucios dedicate acrilicului. Incercati pe cat posibil sa nu folositi in acelasi timp marci diferite de acrilic, in special culori de marca, extrafine cu culori ieftine. Desi functioneaza pe acelasi principiu s-ar putea sa aveti surprize. Nu incercati sa pictati cu acrilic peste ulei. Nu tine. Reciproca in schimb este valabila. In concluzie acrilicul este o culoare deosebit de generoasa si versatila, dar trebuie tratata cu oarecare circumspectie, fiindca in punctele esentiale nu se ridica la inaltimea uleiului ."
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau - Pagina 2 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii Pictura" Adi Sabau

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum