ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

+7
euuuuu
andmar
crina
AncaManuela
Adi Sabau
marinic
GEORGE
11 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Felicitari!

Mesaj  euuuuu Vin Oct 14, 2011 5:24 pm

Ultimul tablou postat este cu adevarat sortit celebritatii.
E fantastic de expresiv si are multe de spus.
Succes in continuare! Like a Star @ heaven
euuuuu
euuuuu

Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 05/08/2009
Varsta : 47
Localizare : Romania

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  GEORGE Sam Oct 15, 2011 7:29 am

euuuuu a scris: E fantastic de expresiv si are multe de spus.

Multumesc Mihaela . Intradevar tabloul mai are foarte mult de spus! De exemplu acea aura portocalie spe roscat simbolizeaza ,,o explozie solara" sunny atat de discutata in ultima vreme bom.

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 39051536

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  Daniel Mier Ian 04, 2012 11:06 pm

Felicitari,George!...ambitia mai presus de orice si multa bunavointa.In orice caz nu esti singur.

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  marinic Joi Ian 05, 2012 9:11 am

Sunt frumoase, incearca si cu culori mai vii, sau vrei sa aiba tonul acela de invechit Question

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  GEORGE Joi Ian 05, 2012 5:57 pm

marinic a scris:Sunt frumoase, incearca si cu culori mai vii, sau vrei sa aiba tonul acela de invechit Question

Iti promit ca voi incerca Mariana, poate ca in urmatoarele zile,... cine stie Question Nu vreau sa-mi gasesc o scuza dar unele lucrari postate au fost pe jumatate gata si vor suferii cat de curand unele modificari sau adaugiri. Le-am postat pentru ca batea vantul pe forum si am vrut sa mai umplu golurile. Tonul invechit l-am invatat de la Crina pe care am incercat sa o copi, dar vad ca m-ati prins asa ca in cateva zile voi veni cu un nou stil,... Twisted Evil
Deocamdata va pot spune ca am pus la pct. un alt material de pictura care se numeste ,,Geoplastart 4" intr-o alta tehnica,...sper sa va placa! Razz
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  marinic Mar Ian 17, 2012 12:37 pm

...sa incerc sa ghicesc ce vei face ...un buchet de flori, trandafiri Question

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  GEORGE Mar Ian 17, 2012 7:04 pm

marinic a scris:...sa incerc sa ghicesc ce vei face ...un buchet de flori, trandafiri Question

Ai ghicit Mariana! Trandafirul este o provocare pentru incepatori, numai ca trandafirii mei vor fi in relief. Twisted Evil Voi posta segvential, trandafir dupa trandafir. Initial am vrut sa postez petala cu petala, dar ar fi durat foarte mult! Razz
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  Daniel Mier Ian 18, 2012 1:44 pm

Din experienta practica de 18ani in domeniul fabricarii hartiei prin omogenizarea culorii cu masa de material, timpul garantat s-a marit de la 1an la 3ani!

Trebuie evitat pe cat posibil panotarea creatiilor in spatiile cu ventilare artificiala(aer conditionat) pentru a nu compromite in timp lucrarea(mucegai).

Aracetul fragmenteaza hartia in timp!
Renunta la aracet si prepara masa de material cu amidon!Fragmentarea hartiei v-a fi evitata in timpul uscarii artificiale100-150'C.Amidonul detine mai bune caracteristici din punct de vederea a rezistentei, se v-a evita ingalbenirea hartiei ,mentine culoarea din masa materialului,etc.

Prepararea amidonului este esentiala,se va evita formarea de aglomerari .Temperatura apei sa fie mare atunci cand omogenizarea v-a avea loc!






Ultima editare efectuata de catre Daniel in Mier Ian 18, 2012 8:35 pm, editata de 1 ori

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  GEORGE Mier Ian 18, 2012 3:23 pm

Daniel a scris:Din experienta practica de 18ani in domeniul fabricarii hartiei prin omogenizarea culorii cu masa de material, timpul garantat s-a marit de la 1an la 3ani!

Trebuie evitat pe cat posibil panotarea creatiilor in spatiile cu ventilare artificiala(aer conditionat) pentru a nu compromite in timp lucrarea(mucegai).

Aracetul fragmenteaza hartia in timp!
Renunta la aracet si prepara masa de material cu amidon!Fragmentarea hartiei v-a fi evitata in timpul uscarii artificiale100-150'C.Amidonul detine mai bune caracteristici din punct de vederea a rezistentei, se v-a evita ingalbenirea hartiei ,mentine culoarea din masa materialului,etc.

Prepararea amidonului este esentiala,se va evita formarea de aglomerari .Temperatura apei sa fie mare atunci cand omogenizarea v-a avea loc!

Nu stiu despre ce hartie vorbesti pentru ca nu am mai folosit asa ceva in ultimul si penultimul material conceput de mine. Evil or Very Mad
S-ar putea sa ai dreptate Marius si mi-as bate capul sa inlocuesc aracetul cu amidonul in cazul in care studii de specialitate ar confirma cele spuse de tine, Pe de alta parte dupa cum am mai spus eu studiez propietatile materialelor facute si concepute de mine in timp si nu le iau gata facute din magazinele de specialitate. Dar daca ma vei intreba peste o suta, doua de ani iti pot infirma sau confirma ipoteza ridicata de tine. Twisted Evil


GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  crina Mier Ian 18, 2012 3:47 pm

Gherghinele alea imi plac la nebunie, cu vaza si fara vaza tongue Cred ca gherghine sunt sau crizanteme... scratch
Trandafirii vor fi intre sapte si noua bucati cu bobocii lor Smile
Bafta la ...creatii, observ ca esti f inspirat in ultima vreme Wink
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  Daniel Mier Ian 18, 2012 4:14 pm

Imi cer scuze George ca am adus in discutie si acel mic istoric enciclopedic ,,stiati ca! dar am trecut prin ele,m-am identificat cu ele.

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  Daniel Mier Ian 18, 2012 4:20 pm

Asa si cu tratarea panzei cu lavabil,multi o practica dar chimia invinge in timp,in 2ani intreaga compozitie o v-a gasi inafara ramei precum in bancul artistic ,, vaca la pascut'' Twisted Evil

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  GEORGE Mier Ian 18, 2012 4:57 pm

Daniel a scris:Asa si cu tratarea panzei cu lavabil,multi o practica dar chimia invinge in timp,in 2ani intreaga compozitie o v-a gasi inafara ramei precum in bancul artistic ,, vaca la pascut'' Twisted Evil

Mai Marius, nu stiu de ce te preocupa asa de tare rezistenta in timp a unui tablou atata timp cat piata artistica este plina cu falsuri, printuri, etc. iar cota de piata a unui tablou original este foarte scazuta spre nimic. Razz Dupa mine un tablou trebuie sa tina cat tine valoarea banului castigat prin vanzarea lui. Very Happy
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  marinic Mier Ian 18, 2012 7:42 pm

GEORGE a scris:
Daniel a scris:Asa si cu tratarea panzei cu lavabil,multi o practica dar chimia invinge in timp,in 2ani intreaga compozitie o v-a gasi inafara ramei precum in bancul artistic ,, vaca la pascut'' Twisted Evil

Mai Marius, nu stiu de ce te preocupa asa de tare rezistenta in timp a unui tablou atata timp cat piata artistica este plina cu falsuri, printuri, etc. iar cota de piata a unui tablou original este foarte scazuta spre nimic. Razz Dupa mine un tablou trebuie sa tina cat tine valoarea banului castigat prin vanzarea lui. Very Happy

Bravo, bravo, super tare, ce bine ai zis Evil or Very Mad

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  Daniel Mier Ian 18, 2012 7:55 pm

OK...va acord dreptate absoluta!

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  marinic Mar Ian 24, 2012 9:57 am

Parerea mea este sa mai introduci pe undeva inca un trandafir sau boboc sa fie un numar impar de flori...astept cu nerabdare sa vad cum ii vei colora, probabil se va apropiea de pictura in cutit pe care eu o ador.

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  GEORGE Mar Ian 24, 2012 10:19 am

marinic a scris:Parerea mea este sa mai introduci pe undeva inca un trandafir sau boboc sa fie un numar impar de flori...astept cu nerabdare sa vad cum ii vei colora, probabil se va apropiea de pictura in cutit pe care eu o ador.

Eu nu stiu cine a spus sau de unde ai tras tu concluzia ca vor fi un numar par sau impar de trandafiri. La inceput chiar am lansat o provocare si am intrebat,... chiti trandafiri vor fi in final?
Apropo! Nici eu nu stiam pana acum daca numarul este par sau impar! Razz Acum stiu! Twisted Evil
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  crina Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

crina a scris:Gherghinele alea imi plac la nebunie, cu vaza si fara vaza tongue Cred ca gherghine sunt sau crizanteme... scratch
Trandafirii vor fi intre sapte si noua bucati cu bobocii lor Smile
Bafta la ...creatii, observ ca esti f inspirat in ultima vreme Wink

Dupa cum vezi, eu am si raspuns la provocare, inca de acum cateva zile Smile
De ce numar impar de flori? Florile se ofera in mod traditional femeilor, iar numarul este impar pentru ca persoana care le primeste este considerata si ea o floare si intregeste buchetul. Este un compliment. La noi, acest obicei a cam dat-o in superstitie. Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  GEORGE Mar Ian 24, 2012 1:35 pm

crina a scris:

Trandafirii vor fi intre sapte si noua bucati cu bobocii lor Smile
...Dupa cum vezi, eu am si raspuns la provocare, inca de acum cateva zile Smile
De ce numar impar de flori? Florile se ofera in mod traditional femeilor, iar numarul este impar pentru ca persoana care le primeste este considerata si ea o floare si intregeste buchetul. Este un compliment. La noi, acest obicei a cam dat-o in superstitie. Twisted Evil

Mai asteapta cateva zile si vei afla daca ai dreptate sau nu! Ai putea totusi sa te hotarasti, ...sapte ori noua Question
Chestia cu numarul impar de flori il stiam doar atunci cand se daruiesc, dar nu si intr-un tablou. Culmea este ca nu am tinut cont de asa ceva, dar se pare ca s-a nimerit! Razz
Ok, pentru a fi cavaler voi oferii cate un trandafir tuturor membrelor active de pe acest forum. Embarassed
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  crina Mar Ian 24, 2012 1:51 pm

Oooo. ce gentleman....!!! Razz Multumim. Eu zic sapte trandafiri, 2 boboci si o caruta de frunze Smile
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  crina Sam Ian 28, 2012 3:31 pm

Ha, ha...,am ghicit.9 trandafiri, cu boboci, fara, dar sunt 9 si caruta de frunze:cheers:
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  greekman Dum Ian 29, 2012 5:05 pm

Foarte interesante lucrarile ! Felicitari !! Cat despre numarul de trandafiri, impar in primul rand restul tine de artistul din tine !! Wink
greekman
greekman

Numarul mesajelor : 76
Data de inscriere : 14/07/2010
Varsta : 50

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  GEORGE Lun Ian 30, 2012 12:44 pm

greekman a scris:Foarte interesante lucrarile ! Felicitari !! Cat despre numarul de trandafiri, impar in primul rand restul tine de artistul din tine !! Wink

Multumesc Greekman, m-ai atins la coarda sensibila! Razz Artistul din mine este cu totul altul decat personajul ,,George" de zi ci zi! Twisted Evil Datorita prejudecatilor nu pot sa dau frau liber imaginatiei,...motivul l-am mai discutat! Twisted Evil
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  crina Lun Ian 30, 2012 11:01 pm

Eeee, asta voiam sa spun si eu intr-o zi, dar nu e bine Evil or Very Mad Un artist nu trebuie sa aiba prejudecati, mai ales atunci cand creaza. Si un artist nu trebuie niciodata judecat. Se critica lucrarea tehnic, dar niciodata artistic. Asa ma gandesc eu ca ar trebuie sa fie tongue
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  GEORGE Mar Ian 31, 2012 9:27 am

crina a scris:Eeee, asta voiam sa spun si eu intr-o zi, dar nu e bine Evil or Very Mad Un artist nu trebuie sa aiba prejudecati, mai ales atunci cand creaza. Si un artist nu trebuie niciodata judecat. Se critica lucrarea tehnic, dar niciodata artistic. Asa ma gandesc eu ca ar trebuie sa fie tongue

Vezi tu Crina un cuvant nu poate exprima o stare, de foarte multe ori observ ca sunt unii care iti arunca cuvinte fara acoperire, iar acest lucru este nociv pentru elanul nostru artistic. Embarassed Din acest motiv cred ca ai observat ca eu imi infiintez cate o sectiune, imi expun cate un proiect si nimeni si nimic nu ma face sa renunt sau sa-l abandonez pana nu-l duc la bun sfarsit! Twisted Evil Un artist se exprima prin ceea ce creaza nu prin cuvinte, din acest motiv sunt de acord cu tine sa nu mai comentam lucrarile expuse.Twisted Evil
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 3 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum