ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Pensulele pentru desen / pictura EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Pensulele pentru desen / pictura EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Pensulele pentru desen / pictura EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Pensulele pentru desen / pictura EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Pensulele pentru desen / pictura EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Pensulele pentru desen / pictura EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Pensulele pentru desen / pictura EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Pensulele pentru desen / pictura EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Pensulele pentru desen / pictura EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Pensulele pentru desen / pictura EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Pensulele pentru desen / pictura EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Pensulele pentru desen / pictura EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Pensulele pentru desen / pictura

3 participanți

In jos

Pensulele pentru desen / pictura Empty Pensulele pentru desen / pictura

Mesaj  Eugen MALIC Dum Iul 05, 2009 8:31 pm

Pensulele sunt folosite pentru aplicarea cernelii sau vopselii pe o suprafaţă. Acestea sunt de obicei făcute din păr strâns într-un mănunchi astfel încât pensula să poată fi manevrată cu uşurinţă.

Materialele din care sunt fabricate pensulele sunt diverse, cum ar fi:
- păr de porc - pentru ulei, acrilice;
- păr de zibelina, ponei sau veverita - pentru guaşe, acuarele, tempera;
- păr sintetic - pot fi utilizate in majoritatea tehnicilor de pictura, de la culorile de ulei si acrilice, pana la acuarele;
- păr de vită - Sunt folosite în tehnicile de pictură în ulei, acrilice sau pentru frescă.


Tipuri

Pensulele scurte sunt folosite pentru aplicarea de acuarelă sau de cerneală pe hârtie, pe când cele mai lungi pot fi folosite pentru aplicarea de ulei sau acrilice. Există mai multe tipuri de vârfuri de pensulă, dar cele mai folosite sunt:
Pensulele pentru desen / pictura Brusht10
* rotund: părul este lung şi strâns pentru desenarea detaliilor
* plat: pentru răspândirea vopselei rapid şi uniform pe o suprafaţă
* scurt: păr drept, scurt şi rigid, folosit pentru desenarea în cadrului unui model de ţesătură din pânză subţire
* 'Filbert: perii plate care se termină cu o semisferă, folosită de asemenea pentru desenarea detaliilor
* vârtej: pentru amestecarea de mari cantităţi de vopsea
* unghi: pentru aplicare atât în general cât şi pentru detalii
* ghemotoc: format rotunjit, cu o perie pe margine pentru aplicarea largă dar fină de vopsea, conferind astfel o uscare rapidă.
* Rigger: fire de păr lungi, dispuse rotund, folosite tradiţional pentru pictarea navelor maritime; sunt bune atât pentru uleiuri cât şi pentru acuarelă.

Îngrijirea pensulelor

O perie/pensulă folosită într-un anumit mediu (vopsea în ulei, acrilice, acuarelă, etc.) nu ar trebui folosită în alt mediu întrucât ar putea face rău obiectelor pe care este aplicată sau le-ar putea grăbi învechirea.

Reziduurile de vopsea sau de solvent ar trebui eliminate de pe perii după folosire. După eliminarea vopselei, detergentul şi apa pot fi folosite pentru menţinerea curată a periei.

O metodă ecologică de curăţare a periilor pe care este aplicată vopsea pe bază de ulei este cufundarea periei în ulei vegetal. Uleiul vegetal curăţă în mod natural vopseaua pe bază de ulei.



Dimensiuni şi materiale

Perii de decorare

Dimensiunile periilor pentru desenare şi decorare sunt de obicei date în milimetri sau în ţoli. Iată câteva dimensiuni des întâlnite:

* ⅛ ţol, ¼ ţol, ⅜ ţol, ½ ţol, ⅝ ţol, ¾ ţol, ⅞ ţol, 1 ţol, 1¼ ţol, 1½ ţol, 2 ţoli, 2½ ţoli, 3 ţoli, 3½ ţoli, 4 ţoli
* 10 mm, 20 mm, 30 mm, 40 mm, 50 mm, 60 mm, 70 mm, 80 mm, 90 mm, 100 mm

Filamentele sunt fie naturale sau sintetice. Pensulele cu filamente naturale sunt preferate pentru vopselurile pe bază de ulei pe când cele cu filamente sintetice sunt preferate pentru vopselurile pe bază de apă.

Mânerele sunt de obicei din lemn sau din plastic.

Perii pentru pictură (Pensulele)

Pensulele primesc de obicei numere chiar dacă nu există vreun standard cu privire la dimensiuni. De la cele mai fine la cele mai groase, mărimile sunt după cum urmează:

* 10/0, 7/0, 6/0, 5/0, 4/0, 000, 00, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 25, 26, 28, 30. Există pensule mai fine de 10/0 dar acestea sunt neobişnuite.


Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Perie
Eugen MALIC
Eugen MALIC
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 490
Data de inscriere : 14/06/2009
Localizare : MEDGIDIA

http://www.eugenmalic.ro

Sus In jos

Pensulele pentru desen / pictura Empty Re: Pensulele pentru desen / pictura

Mesaj  Vizitato Dum Iul 26, 2009 8:44 pm



O metodă ecologică de curăţare a periilor pe care este aplicată vopsea pe bază de ulei este cufundarea periei în ulei vegetal. Uleiul vegetal curăţă în mod natural vopseaua pe bază de ulei.


Foarte util sfat si adevarat. Eu am reusit sa curat chiar si niste pensule foarte nefericite uitate cu vopsea pe ele. Ma pregateam sa le arunc dar m-am gandit sa le mai dau o sansa. Asa ca mai intai le-am tinut in ulei de floarea soarelui dupa care le-am tinut intr-o solutie de apa calda cu mult axion pasta si le-am tot frecat perii cu degetele atunci cand au devenit moi. Am continuat operatiunea pana am fost multumita de rezultat.

Normal, la final le-am clatit foarte bine pana nu am mai simtit solutia de detergent pe ele.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Pensulele pentru desen / pictura Empty Re: Pensulele pentru desen / pictura

Mesaj  Vizitato Mar Mar 23, 2010 5:43 pm

Buna,eu sunt nou pe acest forum,,,sunt un pictor amator si lucrez la niste icoane ,am niste pensule care atunci cand le bag in ulei si lucrez cu ele infloreste parul,si asa ma enerveaza ca nu pot sa trag o linie,stie cineva care sa fie cauza?Folosesc ulei de in sicativat

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Pensulele pentru desen / pictura Empty Re: Pensulele pentru desen / pictura

Mesaj  GEORGE Mier Mar 24, 2010 9:57 am

nicu38 a scris:Buna,eu sunt nou pe acest forum,,,sunt un pictor amator si lucrez la niste icoane ,am niste pensule care atunci cand le bag in ulei si lucrez cu ele infloreste parul,si asa ma enerveaza ca nu pot sa trag o linie,stie cineva care sa fie cauza?Folosesc ulei de in sicativat

Pensula este foarte importanta pentru un pictor, fie el si amator . Dupa parerea mea pensula este o prelungire a maini, a mintii si a sufletului unui pictor . Eu nu pot sa-ti spun de ce infloreste, dar pot sa-ti spun ca poti intra pe ,http://www.colorit.ro/ unde iti poti alege un set de pensule de firma, care chiar daca sunt mai scumpe sunt si foarte performante . Iti spun asta din propia expierenta deoarece si eu sunt incepator si am folosit pensule ieftine, de proasta calitate crezand ca pot sa pacalesc culorile, dar m-am inselat ! .
Am dorii sa aflam mai multe despre tine si sa te prezinti in sectiunea cu acelasi nume, am dorii sa inbunatatesti sectiunea ,,Iconografie" si am dorii sa-ti postezi lucrarile in sectiunea de ,,Portofolii iconografie". Asta daca nu iti cerem prea mult ! Very Happy
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Pensulele pentru desen / pictura Empty Re: Pensulele pentru desen / pictura

Mesaj  Bogdan Joi Mar 25, 2010 1:30 am

@nicu38
Singurul motiv care imi vine in minte este faptul ca pensula este incarcata insuficient sau neuniform.
Bogdan
Bogdan
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 65
Data de inscriere : 28/12/2009
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Pensulele pentru desen / pictura Empty Re: Pensulele pentru desen / pictura

Mesaj  Vizitato Mier Mar 31, 2010 8:08 pm

GEORGE a scris:
nicu38 a scris:Buna,eu sunt nou pe acest forum,,,sunt un pictor amator si lucrez la niste icoane ,am niste pensule care atunci cand le bag in ulei si lucrez cu ele infloreste parul,si asa ma enerveaza ca nu pot sa trag o linie,stie cineva care sa fie cauza?Folosesc ulei de in sicativat

Pensula este foarte importanta pentru un pictor, fie el si amator . Dupa parerea mea pensula este o prelungire a maini, a mintii si a sufletului unui pictor . Eu nu pot sa-ti spun de ce infloreste, dar pot sa-ti spun ca poti intra pe ,http://www.colorit.ro/ unde iti poti alege un set de pensule de firma, care chiar daca sunt mai scumpe sunt si foarte performante . Iti spun asta din propia expierenta deoarece si eu sunt incepator si am folosit pensule ieftine, de proasta calitate crezand ca pot sa pacalesc culorile, dar m-am inselat ! .
Am dorii sa aflam mai multe despre tine si sa te prezinti in sectiunea cu acelasi nume, am dorii sa inbunatatesti sectiunea ,,Iconografie" si am dorii sa-ti postezi lucrarile in sectiunea de ,,Portofolii iconografie". Asta daca nu iti cerem prea mult ! Very Happy

Am pensule de foarte buna calitate ,leam cumparat de la magazinele de pe hanul manuc [lipscani,],acolo se gasesc de toate calitatile,,

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Pensulele pentru desen / pictura Empty Re: Pensulele pentru desen / pictura

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum