ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Expozitie pictura Tudor Francu EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Expozitie pictura Tudor Francu EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Expozitie pictura Tudor Francu EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Expozitie pictura Tudor Francu EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Expozitie pictura Tudor Francu EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Expozitie pictura Tudor Francu EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Expozitie pictura Tudor Francu EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Expozitie pictura Tudor Francu EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Expozitie pictura Tudor Francu EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Expozitie pictura Tudor Francu EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Expozitie pictura Tudor Francu EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Expozitie pictura Tudor Francu EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Expozitie pictura Tudor Francu

In jos

Expozitie pictura Tudor Francu Empty Expozitie pictura Tudor Francu

Mesaj  Eugen MALIC Joi Sept 17, 2009 4:43 pm

În perioada 22 septembrie - 5 octombrie va fi deschisă la Galeria de Arte Vizuale din Oradea expoziţia artistului plastic beiuşean Tudor Frâncu...

Expozitie pictura Tudor Francu Pozatf11

Absolvent al Facultăţii de Arte Vizuale Oradea in 2001, specializarea pictură, artistul este la prima expoziţie personală în Oradea... Expoziţia, cu titlul "Discordia Concors", cuprinde peste 25 de lucrări (ulei pe pânză) realizate de-a lungul ultimilor zece ani, majoritatea prezentate în diverse expoziţii de grup în ţară şi străinătate... De această dată vor putea fi văzute într-o singură expoziţie, grupate în jurul unei idei, ca părţi ale unui întreg, ca o imagine de ansamblu a activităţii artistului, atât lucrări realizate in timpul facultăţii, dar şi tablouri noi care vor fi prezentate publicului pentru prima dată.

Boneta rosie
Expozitie pictura Tudor Francu Boneta10

Lucrările adunate şi grupate sub titlul generic "Discordia Concors" evidenţiază preocupările şi preferinţele artistice ale pictorului: arta văzută ca o lume labirintică în care trecutul şi prezentul, clasicul şi modernul, abstractul şi realul, esteticul şi urâtul pot co-exista fără a se exclude reciproc, fără a se suprima sau anihila... De altfel, însăşi "discordia concors" presupune unirea paradoxală a contrariilor.. Extremele se ating iar această uniune nu le neutralizează, ci devin părţi componente, elemente ale unui întreg... Unificarea ideilor, a lucrurilor şi situaţiilor diametral opuse se poate face atât timp cat imaginaţia (a artistului sau a iubitorului de artă) este liberă si lipsită de reguli stricte sau prejudecăţi... Astfel, întregul concept al expoziţiei este bazat pe această idee a unei "discordia concors", iar artistul ne propune o lume bizară, stranie, in care "convieţuiesc" realul şi imaginarul, ordinea şi întâmplarea, staticul şi dinamicul, măsura şi iregularul, firescul şi absurdul, claritatea şi ambiguitatea, concretul şi alambicatul, raţiunea şi visarea...

Cainii razboiului
Expozitie pictura Tudor Francu Cainii10

"... Am ales, am selecţionat, o parte din lucrările mele realizate de-a lungul timpului, pentru a susţine o idee ce mă preocupa de multă vreme, şi anume, un concept specific perioadei Renaşterii târzii ( Manierismul): "discordia concords"... Am devenit, într-un fel, propriul meu curator şi mi-am adunat lucrările mai vechi pentru a susţine un concept... Trebuie sa recunosc totuşi că sunt 5-6 lucrări, făcute în ultima vreme, realizate special pentru această expoziţie... ", ne spune artistul, cu speranţa ca va reuşi să încânte publicul orădean cu expoziţia sa.

Solitudine ( !?)
Expozitie pictura Tudor Francu Copy_o10

Vernisajul expoziţiei va avea loc marţi, 22 septembrie, ora 18:00, la Galeria de Arte Vizuale din Oradea, Str. Republicii, Nr.15.

Expozitie pictura Tudor Francu Rust10
Eugen MALIC
Eugen MALIC
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 490
Data de inscriere : 14/06/2009
Localizare : MEDGIDIA

http://www.eugenmalic.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum