ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Arta - de la pasiune ...la afacere

+6
marinic
Daniel
Dreamyheart
GEORGE
crina
greekman
10 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Tot un fel de arta

Mesaj  crina Lun Apr 16, 2012 9:35 pm

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 5yz4p3

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Fbjguw
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty arta culinara

Mesaj  Dreamyheart Mar Apr 17, 2012 5:20 am

crina a scris:Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 5yz4p3

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Fbjguw
DEsigur:arta culinara.....care este si gustoasa!mmmmmm
Dreamyheart
Dreamyheart

Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 13/12/2011
Varsta : 57
Localizare : Radauti

http://www.artwanted.com/Dreamyheart

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Interesant..

Mesaj  Pintilie Ionela Joi Apr 19, 2012 12:38 pm

Lasati-ma sa mai sper totusi,ca poate reusesc sa traiesc din arta,daca nu postum ,copii mei...daca voi reusi sa numesc macar doua ,trei,lucrari ,opera de arta,care sa ma scoata din necunoscut. Sabin Balasa,w.Turner,erau apreciati din timpul vietii isi vindeau lucrarile foarte bine.Desi iubesc uleiul ,am realizat cateva lucrari abstracte,decorativa cu tema -flori,pe sticla,am avut de curand o expozitie...Aceste bucati de sticla pictata pot substitui vitraliul ca si sticla sablata,poate deveni un produs vandabil.Dar pana acolo trebuie sa ma gandesc la promovare serioasa si o strategie de marketing.Acum apar sacalii din randul celor care profita ca esti no name...investitia este serioasa,iar piedicile pe care le intalnesti sa-ti dea curaj sa mergi mai departe.Asa le doresc tuturor care au incercat si vor sa continue sa lupte.

Pintilie Ionela

Numarul mesajelor : 122
Data de inscriere : 19/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Piatra Neamt

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Re: Arta - de la pasiune ...la afacere

Mesaj  Daniel Joi Apr 19, 2012 1:08 pm

Pintilie Ionela a scris:Lasati-ma sa mai sper totusi,ca poate reusesc sa traiesc din arta,daca nu postum ,copii mei...daca voi reusi sa numesc macar doua ,trei,lucrari ,opera de arta,care sa ma scoata din necunoscut. Sabin Balasa,w.Turner,erau apreciati din timpul vietii isi vindeau lucrarile foarte bine.Desi iubesc uleiul ,am realizat cateva lucrari abstracte,decorativa cu tema -flori,pe sticla,am avut de curand o expozitie...Aceste bucati de sticla pictata pot substitui vitraliul ca si sticla sablata,poate deveni un produs vandabil.Dar pana acolo trebuie sa ma gandesc la promovare serioasa si o strategie de marketing.Acum apar sacalii din randul celor care profita ca esti no name...investitia este serioasa,iar piedicile pe care le intalnesti sa-ti dea curaj sa mergi mai departe.Asa le doresc tuturor care au incercat si vor sa continue sa lupte.


...Succes,Ionela!.....adevarata arta este caracterizata printr-un indemn irezistibil in artistul creator.

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Multumesc din suflet!

Mesaj  Pintilie Ionela Vin Apr 20, 2012 6:46 pm

Si-i rog pe ceilalti sa-mi suporte indrazneala de a vorbi astfel,sunt cuvinte mari dar nu imposibile.

Pintilie Ionela

Numarul mesajelor : 122
Data de inscriere : 19/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Piatra Neamt

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Re: Arta - de la pasiune ...la afacere

Mesaj  Ivanciu Ionut Dum Iul 15, 2012 3:50 pm

vad ca ati deviat de la subiect
cautand pe internet am inteles ca pentru a expune si vinde un tablou trebuie sa fii membru unei asociatii de artisti plastici amatori si dreptul de autor este reprezentat de semnatura dar valoarea lucrarii cum se face ?
Ivanciu Ionut
Ivanciu Ionut

Numarul mesajelor : 126
Data de inscriere : 20/11/2011

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Re: Arta - de la pasiune ...la afacere

Mesaj  GEORGE Lun Iul 16, 2012 11:43 am

Ivanciu Ionut a scris:vad ca ati deviat de la subiect
cautand pe internet am inteles ca pentru a expune si vinde un tablou trebuie sa fii membru unei asociatii de artisti plastici amatori si dreptul de autor este reprezentat de semnatura dar valoarea lucrarii cum se face ?

Sunt foarte multe forme de a trece de la pasiune la o afacere.
In primul rand trebuie sa ai instinctul de afacerist. Apoi trebuie sa identifici o afacere care poate fi profitabila, dar cu o investitie minima. Pe urma urmeaza testarea pietii artistice. Aici intervine o problema trebuie sa faci niste compromisuri si sa faci ce ti se cere nu ce-ti place tie sa faci. Apoi cu banii rezultati, fie ei putini urmeaza reinvestirea. Iar dupa cateva sute de ani dupa ce vei ajuge celebru, vei ajunge si in marile galerii ale lumii.
Simplu, nu-i asa? Razz
Astept si interpretarile voastre mai ales ale lui Ionut! Twisted Evil
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Re: Arta - de la pasiune ...la afacere

Mesaj  crina Lun Iul 16, 2012 1:12 pm

Mai depinde si de noroc (cine te descopera) si de recomandari. Nu intotdeauna sau mai deloc, un artist talentat este si promovat.
Da, trebuie sa fii membru al unei asociatii de artisti plastici, ca sa poti expune, valoarea financiara a unui tablou, dupa parerea mea, o pune artistul la intelegere cu organizatorul, curatorul galeriei. Caaaaa, nu esti de capul tau, din moment ce te-ai prins in hora Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Re: Arta - de la pasiune ...la afacere

Mesaj  Ivanciu Ionut Lun Iul 16, 2012 8:02 pm

Cursul valoric al unui artist este evaluat pe baza unei serii de factori (aşa-numitele art-indici), cum ar fi:
preţul mediu al lucrărilor artistului (media aritmetică al preţurilor pe un interval de timp),
preţul mediu pe centimetru pătrat al lucrărilor artistului (media aritmetică pe centimetru pătrat pe un anumit interval de timp),
preţul curent al unui anumit an (inflaţia inclusă),
indicatorii prezenţelor la licitaţii al artistului, creşterea indexului de licitaţie al artistului pe o anumită perioadă,
preţ-index al lucrărilor vândute,
preţul estimat al lucrărilor încă nevândute,
randamentul de rambursare al investiţiei, precum şi alţi indici de difuzare şi de risc.
Cu aceşti indicatori birourile de consultanţă pot aprecia valoarea unei picturi, respectiv rata cursului de valoare al unui artist pe o anumită perioadă.
Sursa http://www.class.ro/2011/08/22/cat-valoreaza-un-tablou/
Ivanciu Ionut
Ivanciu Ionut

Numarul mesajelor : 126
Data de inscriere : 20/11/2011

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Re: Arta - de la pasiune ...la afacere

Mesaj  crina Lun Iul 16, 2012 11:39 pm

Tocmai ma pregateam sa te intreb ce limba vorbesti si ce ai cu noi, frate?! Shocked Dar am intrat pe site-ul recomandat de tine, am citit si am vazut ca ai citat.
Dupa care..., am meditat scratch Ca sa vezi, valoarea unei lucrari o dau niste indivizi care se pricep mai mult la bani si la afaceri decat la arta Evil or Very Mad Dar de MAFIA din afacerile cu opere de arta, oare de ce nu se vorbeste? Si aranjamentele licitatiilor?!
Van Gogh e un pictor vechi, vechi rau, cu barba alba si lunga ca a lui Mos Timp, dar de ce oare irisii aia sunt cei mai valorosi din lume? scratch Ca nici nu sunt prea frumosi. Poate fiindca, "taticul" lor era cam intr-o ureche si s-a pagubit de ea?! In afara de asta, saracu' van Gogh era sarac lipit pamantului si a murit asa, nebun si sarac, iar after e nr one. Suspect
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Re: Arta - de la pasiune ...la afacere

Mesaj  GEORGE Mar Iul 17, 2012 1:12 pm

crina a scris: Ca sa vezi, valoarea unei lucrari o dau niste indivizi care se pricep mai mult la bani si la afaceri decat la arta Evil or Very Mad Dar de MAFIA din afacerile cu opere de arta, oare de ce nu se vorbeste? Si aranjamentele licitatiilor?!

Cata dreptate ai Crina piata artistica si a operelor de arta este umflata cu pompa de asa zisi ,,Critici de Arta" care percep comisioane grase pentru a actualiuza valoarea unei asa zise ,,opere de arta" . Se spune ca ,,nu este fraier cine cere, este fraier cine da". Dar oricand aceasta bursa a licitatiilor se poate prabusi aidoma castelelor de nisip iar asa zisi ,,iubitori de arta"(colectionari) care da sute sau milioane de Euro sau Dolari pot constata ca intr-o zi are in Galeria personala un banal tablou fara nici o valoare sau foarte mult devalorizat. Dar sa nu-i plangem noi pe ei. Sad
Zi buna! Razz
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Re: Arta - de la pasiune ...la afacere

Mesaj  Ivanciu Ionut Mar Iul 17, 2012 5:33 pm

Deci artistul munceste din greu si asteapta sa ii fie criticate lucrarile si crtiticul e de fapt afaceristul ......
Deci arta este o afacere pentru artist ? Ca si in cazul producatorului de castraveti el trebuie sa il vanda la un pret care sa ii acopere cheltuielile sau chiar mai putin ca sa nu ramana cu tabloul acasa atarnat intr-un cui sau lasat intr-un colt , ca apoi sa fie uitat si apoi apreciat de un intermediar Smile
Asta e parerea mea


Ultima editare efectuata de catre Ivanciu Ionut in Mier Ian 10, 2024 5:10 pm, editata de 1 ori (Motiv : link)
Ivanciu Ionut
Ivanciu Ionut

Numarul mesajelor : 126
Data de inscriere : 20/11/2011

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Re: Arta - de la pasiune ...la afacere

Mesaj  GEORGE Mier Iul 18, 2012 9:48 am

Ivanciu Ionut a scris:Deci artistul munceste din greu si asteapta sa ii fie criticate lucrarile si crtiticul e de fapt afaceristul ......
Deci arta este o afacere pentru artist ? Ca si in cazul producatorului de castraveti el trebuie sa il vanda la un pret care sa ii acopere cheltuielile sau chiar mai putin ca sa nu ramana cu tabloul acasa atarnat intr-un cui sau lasat intr-un colt , ca apoi sa fie uitat si apoi apreciat de un intermediar Smile
Asta e parerea mea

Din punctul meu de vedere cel care creaza ar trebui sa expuna si tot el sa-si valorifice munca. In acest fel lucrarea artistica ar fi pusa direct in fata iubitorului de arta iar numai acesta ar fi liberul arbitru care ar aprecia creatia respectiva si ar decide sa-l cumpere sau nu. In realitate insa trebuie sa te supui altor reguli si asta-i trist! Sad
Zi buna tuturor! Razz
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty foarte foarte tare !

Mesaj  PANTIRU GABRIELA Sam Ian 25, 2014 5:38 pm

crina a scris:Daca pictezi de cel putin 10 ani si ai vandut doar atat...., nu imi mai fac, deloc, griji ca nu reusesc sa imi castig existenta din pictura si desen Twisted Evil
Eu m-am apucat de pictat si desenat in 2008 si, in afara de cadouri si obligatii, ca deh..., nu s-ar fi putut altfel, am vandut, din cate imi mai amintesc, cel putin 5 picturi si cateva portrete in creion pentru care am castigat in jur de 7oo ron. In 3 ani....e bine ,nu? Cam 230 ron/an, cam 20ron/luna. Daca imi fac o coliba de stuf, in padure, langa un rau, fara electricitate si ies la pascut, s-ar putea sa pun si bani deoparte, nu-i asa? Twisted Evil



dap....cred ca ce ai spus tu bate orice imaginatie asi avea Smile))) oricum , prea tare ai spus-o!
si culmea ....este si adevarat!
PANTIRU GABRIELA
PANTIRU GABRIELA

Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 23/01/2014
Varsta : 36
Localizare : CONSTANTA

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Re: Arta - de la pasiune ...la afacere

Mesaj  Daniel Sam Ian 25, 2014 9:02 pm

GEORGE a scris:
Ivanciu Ionut a scris:Deci artistul munceste din greu si asteapta sa ii fie criticate lucrarile si crtiticul e de fapt afaceristul ......
Deci arta este o afacere pentru artist ? Ca si in cazul producatorului de castraveti el trebuie sa il vanda la un pret care sa ii acopere cheltuielile sau chiar mai putin ca sa nu ramana cu tabloul acasa atarnat intr-un cui sau lasat intr-un colt , ca apoi sa fie uitat si apoi apreciat de un intermediar Smile
Asta e parerea mea

Din punctul meu de vedere cel care creaza ar trebui sa expuna si tot el sa-si valorifice munca. In acest fel lucrarea artistica ar fi pusa direct in fata iubitorului de arta iar numai acesta ar fi liberul arbitru care ar aprecia creatia respectiva si ar decide sa-l cumpere sau nu. In realitate insa trebuie sa te supui altor reguli si asta-i trist! Sad
Zi buna tuturor! Razz


....regulile sunt bune;problema este a artistului ;grabit;suparat;imbufnat ...dar exista un adevar la mijloc(...un mic exemplu:...imi aleg o cale prin care partea launtrica se muleaza cu creatia;nu m-ar interesa in ruptul capului sa ma promovez,slugarnic din dorinta de a expune intr-o galerie,batuta de vant)............stau si privesc si chiar ma privesc! ... cum ne grabim sa mazgalim intr-o infinire de timp artefacte de parca ar fi langa noi.

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Re: Arta - de la pasiune ...la afacere

Mesaj  marinic Dum Ian 26, 2014 10:23 am

Iata-ne la taclale ca-n vremurile bune!!!
Daca am avea bani ne-am deschide singuri portile, eu sunt convinsa de asta. Cu bani as face nista cursuri, cu bani as merge in tabere de creatie, cu bani mi-as face o expozitie personala si nu de grup, cu bani mi-as inchiria un spatiu si mi-as deschide propria galerie cu vanzare....

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Re: Arta - de la pasiune ...la afacere

Mesaj  Daniel Dum Ian 26, 2014 1:44 pm




...c-am asa vad eu o arta!?!....
...wow-ul c-am lipseste prin arta romanesca;totul este fugitiv si ne mai intrebam de ce nu se cumpara.

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Re: Arta - de la pasiune ...la afacere

Mesaj  lily ursu Dum Ian 26, 2014 2:41 pm

Superb .exploziv,dinamic !Si...uneori ,da,e bine sa trecem peste reguli.Multumim Daniel !
lily ursu
lily ursu

Numarul mesajelor : 150
Data de inscriere : 27/08/2009
Varsta : 55
Localizare : iasi

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Re: Arta - de la pasiune ...la afacere

Mesaj  PANTIRU GABRIELA Mar Ian 28, 2014 11:33 am

marinic a scris:Iata-ne la taclale ca-n vremurile bune!!!
Daca am avea bani ne-am deschide singuri portile, eu sunt convinsa de asta. Cu bani as face nista cursuri, cu bani as merge in tabere de creatie, cu bani mi-as face o expozitie personala si nu de grup, cu bani mi-as inchiria un spatiu si mi-as deschide propria galerie cu vanzare....






Smile))) daca asi avea bani m-asi lasa de servici sa am timp mai mult pentru creatie Smile))
PANTIRU GABRIELA
PANTIRU GABRIELA

Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 23/01/2014
Varsta : 36
Localizare : CONSTANTA

Sus In jos

Arta - de la pasiune ...la afacere - Pagina 2 Empty Re: Arta - de la pasiune ...la afacere

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum