ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

TATE MODERN COLLECTION

+4
Eugen MALIC
Aconti
Adi Sabau
GEORGE
8 participanți

Pagina 8 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  Vizitato Dum Oct 31, 2010 5:42 am

George and Crina sincer as achizitiona un Gerard .De ce!?! Pentru ca as fi nebun odata cu artistul si operele sale un strop de autenticitate. O mica paranteza << De ce nu am intrat pe aceasta tema incercand sa(nu) inteleg operele acestor artisti >>. Sunt prea mic pentru a avea aceasta putere de a critica negativ sau chiar pozitiv aceste creatii. Atat acesti artistii cat si noi de acum suntem la fel darrr singura diferenta e acest decalaj al perioadei de creatie artistica.Asa si noi v-om fi analizati atunci de o breasla viitoare.Atat noi cat si un Dali,Da vinci sau Gerard nu exista diferente doar ca dedicarea artistica scartie la noi cei de acum si am devenit mai filosofi.In momentul actual perceptia artistica majoritara este comparativ artistic cu prima zi de curs la o scoala auto in care ne fortam si reusim doar sa privim cu un metru mai mult decat capota masinii...Poate in timp dupa mai multe lectii de dedicare artistica v-om ajunge si la o a 10 zi de curs auto unde v-om incepe sa ne marim sfera vizuala mai mult decat in prima zi.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  Vizitato Dum Oct 31, 2010 6:05 am

De exemplu :George! ai un timbru darrr artistic este pur comercial mental .Eu nu pot sa intru in posesia acestui timbru creat si elaborat personal dar pot sa iti cumpar creatia ta artistica in timp .Sunt placute si ofera acea latura boemic-artistic.,,,m-am facut rau Twisted Evil ,,,

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Dialog cu vizibilul,Rene Huyghe

Mesaj  Pintilie Ionela Dum Oct 31, 2010 8:27 am

"Se poate vorbi de o dubla lectura in fata unui tablou-exista o lectura superficiala care nu desluseste in el decat reproducerea a ceea ce vedem in natura,dar exista o lectura interna care prin aceasta reproducere si fara sa se opreasca la ea,cauta sa vada cu ce corespunde in sufletul artistului si ce ne dezvaluie din el. Ceea ce a fost expesiv pt. artist este mai mult sau mai putin si pt. noi.Noua ne revine sarcina sa percepem ceea ce a schitat si sa intregim,*** aici se afla nevoia la care ea raspunde.Nu e pictorul fratele compozitorului,ce cautasa transpuna pe note muzica interioara?Astfel artistul ajunge sa ne facasa descifram ceea ce s-ar fi putut crede ca va resimti doar el uneori confuz in forul sau interior.Dar spune mai mult decat ar fi izbutit exprima prin cuvinte."

Pintilie Ionela

Numarul mesajelor : 122
Data de inscriere : 19/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Piatra Neamt

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Gerhard Richter Partea II- a

Mesaj  GEORGE Dum Oct 31, 2010 10:50 am

Ii multumesc lui Marius si Ionelei pentru comentarii . Incet, incet, cred ca voi pricepe si eu cate ceva si atunci cand voi intra in Expozitie voi privi din alt unghi creatiile marilor artisti ai lumii . Dar nu va ascund temerea ca am posibilitatea sa intru de tot in ceata ! scratch
Dar iata si a doua parte al lui Gerhard Richter .

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Dsc01205n

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Dsc01206b

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Dsc01207p

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Dsc01208o

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Dsc01210u


GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  GEORGE Dum Oct 31, 2010 11:07 am

Marius a scris: O mica paranteza << De ce nu am intrat pe aceasta tema incercand sa(nu) inteleg operele acestor artisti >>. Sunt prea mic pentru a avea aceasta putere de a critica negativ sau chiar pozitiv aceste creatii . Atat acesti artistii cat si noi de acum suntem la fel darrr singura diferenta e acest decalaj al perioadei de creatie artistica . Asa si noi vom fi analizati atunci de o breasla viitoare . Atat noi cat si un Dali,Da vinci sau Gerard nu exista diferente doar ca dedicarea artistica scartie la noi cei de acum si am devenit mai filosofi .

Am mai spus si o repet, eu nu critic negativ sau pozitiv, dar nici nu vreau sa filozofez acele creatii, ci singurul lucru pe care mi-l doresc este sa ajung sa inteleg filozofia marilor inaintasi si sa intru in mintea lor . Ei, asta nu reusesc ! scratch
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Psihanaliza artei-Dialog cu vizibilul

Mesaj  Pintilie Ionela Dum Oct 31, 2010 3:38 pm

"Cautati cu orice pret o intelegere..se va obiecta,in timp ce rezultatul final al operei de arta este o implinire,o delectare asa cum spunea Poussin?Nu trebuie mai degraba simtita decat inteleasa ?Aceasta libertate de exprimare artistica dispare,libertate care ar trebui sa fie supremul refugiu al creatiei artistice".

Pintilie Ionela

Numarul mesajelor : 122
Data de inscriere : 19/10/2009
Varsta : 43
Localizare : Piatra Neamt

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  GEORGE Mar Noi 02, 2010 1:13 pm

Pintilie Ionela a scris:
"Cautati cu orice pret o intelegere...
Nu trebuie mai degraba simtita, decat inteleasa ?

Ionela te rog sa ma crezi ca m-am asezat si eu pe o banca si m-am uitat zeci de minute la aceste panze si am incercat sa simt si eu ceva, dar nu am simtit nimic ! Evil or Very Mad (Cine a spus ca sunt, nesimtit Question Very Happy ) Dar asta nu inseamna ca nu ai si tu dreptate Exclamation Very Happy


GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Clyfford Still 1904 - 1980

Mesaj  GEORGE Mar Noi 02, 2010 3:17 pm



Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Joi Noi 04, 2010 8:37 am, editata de 2 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Lee Krasner 1908 - 1984

Mesaj  GEORGE Joi Noi 04, 2010 8:09 am

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  crina Vin Noi 05, 2010 1:05 am

Daca a fost casatorita cu Pollok....ce mai!!! No coment!
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Jackcon Pollock 1912 - 1956

Mesaj  GEORGE Sam Noi 06, 2010 10:56 am

crina a scris:Daca a fost casatorita cu Pollok....ce mai!!! No coment!

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Dsc01218i

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Dsc01219xn

No comment ! Twisted Evil
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  crina Sam Noi 06, 2010 11:20 am

tocmai ce ziceam..... Laughing
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  GEORGE Lun Noi 08, 2010 8:59 pm

crina a scris:tocmai ce ziceam..... Laughing

Spuneam eu ca esti ,,mama omida" ! Very Happy
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Ellsworth Kelly 1923

Mesaj  GEORGE Lun Noi 08, 2010 9:04 pm



Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Lun Noi 08, 2010 9:21 pm, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  crina Lun Noi 08, 2010 9:10 pm

GEORGE a scris:
crina a scris:tocmai ce ziceam..... Laughing

Spuneam eu ca esti ,,mama omida" ! Very Happy

Mi-ar fi placut sa ai dreptate,numai ca,de data asta,am citit in biografia artistei Krasner,postate de tine,aici Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  GEORGE Lun Noi 08, 2010 9:31 pm

crina a scris:
Mi-ar fi placut sa ai dreptate,numai ca,de data asta,am citit in biografia artistei Krasner,postate de tine, aici Twisted Evil

Vezi ce inseamna Crina sa citesti si sa-ti insusesti cunostiintele acumulate de pe forum ! Twisted Evil

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  Adi Sabau Lun Noi 08, 2010 10:50 pm

George, eu unul nu stiu ce sa mai cred.!!!!

Pai daca asta de la T.M.C. e arta adevarata, atunci eu ma las de pictat!!

Pot sa inteleg ca daca vrei neaparat, poti interpreta in fel si chip oricare din lucrarile pe care ni le-ai aratat. Dar nu cred ca vreau sa ajung vreodata la "performanta" distinsilor artisti in discutie .. Smile
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  crina Lun Noi 08, 2010 11:09 pm

Ufff...,George,ce greu ii mai raspunzi lui Adi Rolling Eyes
Eram curioasa sa iti aflu parerea.
Apropo ,la admitere la scoala de arta,nu putem copia? Twisted Evil Si nu mai invatam despre Kelly,Krasner,Pollak etc
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  GEORGE Mar Noi 09, 2010 8:16 am

Adi Sabau a scris: Pot sa inteleg ca daca vrei neaparat, poti interpreta in fel si chip oricare din lucrarile pe care ni le-ai aratat. Dar nu cred ca vreau sa ajung vreodata la "performanta" distinsilor artisti in discutie .. Smile

Vezi tu Adi, cel mai mare handicap al fiintei umane este ca nu gandim intr-un mod unitar . La o gandire diferita, corespund interpretari diferite . Pictura realista este usor de digerat, inteles si nu necesita un intelect peste medie pentru privitor .
Dar sa va spun o mica povestioara ! .
Ieri am fost din nou in acea sala a expozitie, m-am asezat pe o banca si am privit mai multe minute o panza din cele sase . Am cautat sa ma identific cu autorul, am incercat sa intru in mintea lui, am incercat sa trec peste limitele intelegerii si cunoasterii, am incercat ,,sa intru in transa", cum se spune . Rezultatul a fost zero . Nu am simtit nimic ! ,...sau ma rog, aproape nimic ! Very Happy . Eu raman la concluzia mea, ori ,,creatorul" ori cei care decid ca aceste capodopere sa fie expuse isi bat joc de mine, cu alte cuvinte aceste creatii sunt executate din start cu un singur scop ,,sa-i prostim pe prosti" . Parerea mea ! Twisted Evil
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  AncaManuela Mar Noi 09, 2010 10:24 am

GEORGE a scris:
Eu raman la concluzia mea, ori ,,creatorul" ori cei care decid ca aceste capodopere sa fie expuse isi bat joc de mine, cu alte cuvinte aceste creatii sunt executate din start cu un singur scop ,,sa-i prostim pe prosti" . Parerea mea ! Twisted Evil
Asta este si parerea mea. Eu n-as incadra aceste lucrari in conceptul de arta, ci mai degraba o ''forma de exprimare plastica'', a unui univers ingust. Din contra, eu cred ca acesti creatori, sau cei care ii interpreteaza ca arta sunt posesorii unui orizont limitat de cunoastere, ''arta'' pe care o promoveaza fiind scuza perfecta pentru lipsa de talent, dar dorinta de afirmare a unora. Realismul arata in schimb imensitatea capacitatilor celor care il practica sau il apreciaza.
AncaManuela
AncaManuela

Numarul mesajelor : 172
Data de inscriere : 11/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Vaslui

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  Adi Sabau Mar Noi 09, 2010 10:44 am

GEORGE a scris: ... ori ,,creatorul" ori cei care decid ca aceste capodopere sa fie expuse isi bat joc de mine, cu alte cuvinte aceste creatii sunt executate din start cu un singur scop ,,sa-i prostim pe prosti" . Parerea mea ! Twisted Evil

Ei da, mi-a mai venit inima la loc !!!! Laughing Laughing
Acum ma simt mai bine .. ca nu ma las prostit!!!

... si vorba Ancai:
.. ''arta'' pe care o promoveaza fiind scuza perfecta pentru lipsa de talent ...
Cam asa mi se pare si mie ..!!!

Dar totusi!
Care e explicatia ca sunt expuse intr-un mare muzeu din Londra!?
Asta nu pricep. Rolling Eyes
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  crina Mar Noi 09, 2010 11:11 am

Dar,de Brancusi nu ai dat,George? Pe la etajul 4,pe acolo.....,vreo 10 sali cu lucrarile lui?! Suspect Sa ne laudam si noi cu unul de-al nostru Smile
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  GEORGE Mar Noi 09, 2010 11:59 am

Adi Sabau a scris:
Dar totusi!
Care e explicatia ca sunt expuse intr-un mare muzeu din Londra!?
Asta nu pricep. Rolling Eyes

O sa incerc tot eu sa-ti explic . Tot ieri am gasit un grup de turisti printre care doi vorbeau romaneste . Am intrat in discutie cu unul dintre ei care avea aliura de ,,Artist" . Spre surprinderea mea nu desenase si nici nu pictase in viata lui, dar pretindea ca este un foarte bun cunoscator de Arta . Nu intru in amanunte, dar banuiti ca mi-am exprimat dorinta de a ma face sa inteleg,... de ce nu inteleg nimic . Printre altele m-a intrebat daca am mai vazut vre-o expozitie, ce meserie am, ca sa vada cu cine sta de vorba . I-am spus sunt ospatar si ca da, am vazut o expozitie realista pe care am inteles-o ! Pai vezi, spune el . Aici vin doar oameni cu un grad ridicat de cunoastere (adica m-a facut prost pe fata ! Very Happy ) . Bine zic eu sunt mai nepriceput in ale artei, dar milioanele de oameni care trec pragul acestei mari ,,galerii de arta" a Londrei , sunt toti priceputi ! Nu ! spune el multi dintre ei sunt ,,snobi" si restul...! Dupa care imi spune ca i-a trebuit zeci de ani sa simta vibratia artistului . Bine zic eu ",...sa mergem in fata unei creatii si sa-mi spuneti ce simtiti . Nu pot, raspunde sec . Nu pot in cinci minute sa te fac sa intelegi ce simt eu ! . Eu trec prin acea panza, ma identific cu ea si sufletul artistului si am iluzia ca vad .....Mi-am adus aminte de Crina care a spus odata ca o bantue nu stiu cine, si l-am intrebat . Bine dar noaptea nu aveti cosmaruri nu va bantue acei artisti . Ba da, imi raspunde, dar ma trezesc si am o editie speciala despre marii creatori, ma uit pe ele si dupa cateva ore adorm din nou .
V-am spus aceasta poveste deoarece din punctul meu de vedere vreau sa dorm linistit si nu stiu de ce dar cu cat invat mai mult cu atat ma tampesc mai mult . Voi ce spuneti, sa ma opresc aici sau sa continui sa studiez operele si viata acestor mari creatori si sa ma tampesc de tot ! Aceasta-i intrebarea care ma framanta ! Twisted Evil


Imi cer scuze nu sunt nici narator si nici scriitor, sunt un biet om care incearca sa inteleaga anumite lucruri si daca nu am pus bine in pagina, vorba unui ziarist, este ca nu am cunostintele necesare, din acest motiv daca s-au strecurat greseli de redactare, dati-le pe seama grabei, neatentiei si chiar a necunoasterii Very Happy . Va multumesc pentru atentia acordata ! Twisted Evil
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  GEORGE Mar Noi 09, 2010 12:09 pm

crina a scris:Dar,de Brancusi nu ai dat,George? Pe la etajul 4,pe acolo.....,vreo 10 sali cu lucrarile lui?! Suspect Sa ne laudam si noi cu unul de-al nostru Smile

Nu Crina, n-am dat de Brancusi, dar am dat de creatiile lui George ! Twisted Evil
M-am asezat in fata unui perete gol si mi-am vazut lucrarile mele atanate pe perete .
Vedeti voi unii se duc acolo sa inteleaga trecutul, iar eu ma duc sa vad viitorul . Vad milioane de oameni care se inghesuie sa-mi vada bas-reliefurile si creatiile mele artistice care vor valora sute sau milioane de ,,fifirigi" si va imbogatii multa lume, dar eu voi parasi aceasta lume sarac, fara a vinde macar o lucrare . Dar ce sa faci ,,Asta-i viata de Artist ! Very Happy ) .

Na ca acum chiar m-am tampit de tot ! Twisted Evil
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  crina Mar Noi 09, 2010 12:45 pm

Ce m-a amuzat povestioara ta,George;sinceritatea ta e debordanta lol!
Am citit si eu,pe internet, cate ceva despre conditiile pe care trebuie sa le indeplinesti pt a-ti putea expune niste lucrari intr-un muzeu de arta .Voiam sa vad daca ,vreodata,in aceasta viata,voi avea sansa sa imi expun si eu micul meu pastoras,tigancusa sau micuta cersetoare(teme specifice gliei stramosesti) geek ,dar.....slabe sperante. Crying or Very sad
In afara de faptul ca,imi trebuie o patalama la mana,pe care nu o am,neurmand nici-un curs in domeniu(sunt autodidact),recomandari din partea cuiva cu influenta,nu ma incadrez in nici o tema cu....picturile mele pe care le consideram cele mai reusite.
Iata ce am spicuit:
-un curator culege selectioneaza si prezinta lucrarile urmarind o anumita tema,dupa o anumita idee sau un sir de idei(de obicei trasnite Twisted Evil
-gruparea lor,a lucrarilor
-adaptarea la spatiul existent,ele trebuie sa imbrace frumos spatiul de expunere
-se tine cont de impresia generala de ordin vizual si,parerea mea proprie este ca,are ,cumva dreptate interlocutorul lui George,expozitia se adreseaza ,in mod special,celor "desurubati"de cateva piulite la creier;dar ambele categorii de privitori si cei desurubati si cei mai insurubati,ca noi,raman in expectativa,la contactul cu lucrarea.Primii sunt in transa,de placere si comuniune cu artistul,iar celorlalti li se holbeaza ochii de uimire la ororile contra naturii ce le este dat sa vada tongue
Efectul e acelasi si muzeograful e multumit.Si apoi....si snobismul e in floare...Adica ai calatorit la Londra sau Paris si nu ai vizitat Tate Modern sau Luvru???Idiotule! Nici la opera sau la Catedrala Notre-Damme? Ce daca nu intelegeai nimic?Ce,aia care au pictat intelegeau ceva?Erau beti,probabil,cand au pictat,dar se stie ca aburii betiei pot da momente de extaz,revelatii.....N-ar stii ce inseamna petele alea de vopsea,dar ar putea sa explice ce visau ,ce delirau in momentele cand niste voci ii urlau in urechile lor(ca in schizofrenie)
-muzeografului nu i se cer notiuni de pictura ci un simt deosebit al proportiilor si al culorilor,asa ca,imi pot deschide si eu un muzeu de arta. Smile
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 8 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum