ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Portofolii concurenti sectiunea bas relief . EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Portofolii concurenti sectiunea bas relief . EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Portofolii concurenti sectiunea bas relief . EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Portofolii concurenti sectiunea bas relief . EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Portofolii concurenti sectiunea bas relief . EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Portofolii concurenti sectiunea bas relief . EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Portofolii concurenti sectiunea bas relief . EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Portofolii concurenti sectiunea bas relief . EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Portofolii concurenti sectiunea bas relief . EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Portofolii concurenti sectiunea bas relief . EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Portofolii concurenti sectiunea bas relief . EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Portofolii concurenti sectiunea bas relief . EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Portofolii concurenti sectiunea bas relief .

3 participanți

In jos

Portofolii concurenti sectiunea bas relief . Empty Portofolii concurenti sectiunea bas relief .

Mesaj  GEORGE Joi Dec 17, 2009 10:21 am

Aici se vor posta lucrarile finale de concurs ,,ARS LONGA, VITA BREVIS; editia I " sectinea bas relief, cu tema PEISAJ EXOTIC .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Portofolii concurenti sectiunea bas relief . Empty PEISAJ EXOTIC - Acrilic 1000/700

Mesaj  GEORGE Dum Dec 20, 2009 1:53 pm

Iata-ne ajunsi si la finalul acestei competitii . Ne aducem cu totii aminte ca totul a inceput dintr-o gluma,. Adi a facut o afirmatie, eu am raspuns,… Alin si Eugen au initiat niste reguli de concurs si totul s-a desfasurat dupa cum stiti deja . Intrebarea este daca a existat cu adevarat o competitie ? . Eu pot sa raspund ca da, a existat,… competitia cu noi insine . Eu renuntasem de mult sa mai lucrez, din motivele pe care unii din voi le cunoasteti, dar acest concurs mi-a creat noi orizonturi, am experimentat alte tehnici de lucru si alte modalitati de exprimare, si asta pentru ca am avut o motivatie . Daca as fi fost scolit la scoli inalte, as fi invatat si stiut totul si as fi reusit sa concep o creatie artistica, pe care sa nu o inteleaga nimeni . Asa ca am ramas la stilul clasic, un stil neconformist, cu mijloace neconformiste pe care l-am numit ,,reliefism” . Am incercat sa creez o comunitate reliefista, dar se pare ca nu prinde . Baso-relieful este o tehnica antica si de’demult pe care unii nu o agreaza deoarece asta o fi insemnand o intoarcere in timp, dar mie imi place foarte mult si asta imi da satisfactii, fiind un mod de viata . Pentru cei care nu ma inteleg si pentru cei care incearca sa ma inteleaga le pot spune doar atat ,,perseverenta” poate atinge cote nebanuite daca iti urmezi un drum la care nu trebuie sa te abati, sau sa renunti, niciodata .
Cu privire la tema de concurs ,,PEISAJ EXOTIC” va pot spune ca nu intamplator am ales personajele ,, delfini si balena“, deoarece acestea m-au fascinat foarte mult si am avut ocazia sa le vad pe viu . Desi balena este un pericol real pentru delfini, am incercat sa le infatisez traind intr-o perfecta armonie, de parca s-ar juca impreuna . Nu stiu cat am reusit, dar eu am incercat sa le dau o infatisare vesela, zambitoare, fara grija zilei de maine . Daca ar disparea ura, vanitatea, dispretul, invidia, ignoranta si alte insusiri ale semenilor nostrii, poate ca intr-o zi si oamenii ar reusi sa traiasca si sa convetuiasca in liniste si pace .
Si pentru ca orice creator care se respecta, trebuie sa transmita un mesaj,… acesta a fost mesajul meu !

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Multumim celor care au fost alaturi de noi si care ne-au sprijinit atat moral, cat si spiritual ! .


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Dum Dec 27, 2009 10:13 pm, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Portofolii concurenti sectiunea bas relief . Empty Re: Portofolii concurenti sectiunea bas relief .

Mesaj  Adi Sabau Sam Dec 26, 2009 8:31 pm

Ai scris frumos, George, si-ti multumesc pentru asta.

Arta nu tine numai de talentul de a face ceva.
Un om care cocheteaza cu arta are veleitati de artist.
Un artist nu poate fi cantonat intr-un sector anume.
Un artist e LIBER ..! E liber sa simta, sa traiasca asa cum crede, e liber sa se exprime, sa gandeasca, sa fie om si sa respecte virtutile pierdute: ... onoare, onestitate, corectitudine .. si dragosstea fata oameni. Tu faci parte din gasca asta .. Smile

Imi permit sa te felicit si sa iti inmanez premiul de la sectiunea bas-relief, care consta in toata dragostea si respectul nostru!
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Portofolii concurenti sectiunea bas relief . Empty Intra in gasca mea !

Mesaj  GEORGE Dum Dec 27, 2009 9:37 am

Adi Sabau a scris:Imi permit sa te felicit si sa iti inmanez premiul de la sectiunea bas-relief, care consta in toata dragostea si respectul nostru!

Multumesc foarte mult Adi pentru cuvintele frumoase care m-au facut pentru prima data in viata , sa ma simt ,,artist" Very Happy . Fii convins ca ,,dragostea si respectul" este reciproca ! .

Adi Sabau a scris:.... Tu faci parte din gasca asta .. Smile

Invit toti membrii acestei comuniati de ,,artisti plastici amatori", sa intre in gasca mea Very Happy !
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Portofolii concurenti sectiunea bas relief . Empty Felictari !

Mesaj  Eugen MALIC Mar Dec 29, 2009 4:01 pm

George, felicitari ! Din punctul meu de vedere si vad ca si Adi a facut referire mai sus, esti castigatorul primei editii a concursului "ARS LONGA, VITA BREVIS; editia I" .

O lucrare foarte buna, exotica si care poarta amprenta GEORGE TUNARIU.

Inca o data felicitari !

Multumesc tuturor concurentilor, si mie Smile , pentru participarea la aceasta prima editie care a fost initierea unui concurs ce va avea viata pe acest forum. Urmatorul il vom organiza mai din timp si voi propune acordarea unui premiu insotit de o diploma. Anul acesta recunosc am fost stangaci in organizarea lui insa din invatamintele trase vom reusi sa facem pe viitor lucrurile asa cum trebuie.

Castigatorii suntem in final noi toti care am participat la acest conscurs , chiar si ceilalti care au avut rabdarea sa ne urmareasca evolutiile lucrarilor.
Eugen MALIC
Eugen MALIC
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 490
Data de inscriere : 14/06/2009
Localizare : MEDGIDIA

http://www.eugenmalic.ro

Sus In jos

Portofolii concurenti sectiunea bas relief . Empty Re: Portofolii concurenti sectiunea bas relief .

Mesaj  GEORGE Mier Dec 30, 2009 9:19 am

Eugen MALIC a scris:George, felicitari ! Din punctul meu de vedere si vad ca si Adi a facut referire mai sus, esti castigatorul primei editii a concursului "ARS LONGA, VITA BREVIS; editia I" .

Multumesc foarte mult pentru apreciere, dar ar fi nedrept sa ma consider castigatorul suprem, deoarece cu totii ati muncit la fel ca si mine pentru a realiza o lucrare de valoare pentru care va rog sa primiti felicitarile mele .
Astept cu interes declansarea unui nou concurs . Eu as indrazni sa fac prima propunere in sectinea concursuri .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Portofolii concurenti sectiunea bas relief . Empty Re: Portofolii concurenti sectiunea bas relief .

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum