ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Discutii libere despre Arta si Artisti .

+11
Daniel
Pintilie Ionela
lily ursu
10nu7z
marinic
oziero
Aconti
AncaManuela
Adi Sabau
GEORGE
crina
15 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  crina Mier Dec 07, 2011 7:32 pm

lol! lol! lol! Da si pe pachetul acela de tigari era si imaginea ta. Twisted Evil Ai o doaga lipsa...., profesionisto Exclamation Question in bufonada.


crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  GEORGE Mier Dec 07, 2011 8:19 pm

E usor a face arta cand nimic nu ai a spune!
Adio profesionisto! affraid affraid affraid
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty materiale

Mesaj  nepsiss Joi Dec 08, 2011 12:51 pm

Buna ziua,
As dori sa stiu ce fel de diluanti folositi pentru pictura in ulei - ma refer la diluantul cu care se spala pensulele - si de unde se cumpara. Eu am facut un curs de pictura in ulei la care foloseam "Diluant universal", dar nu l-am gasit de cumparat, sau poate nu am cautat unde trebuie. Am mai folosit un diluant pentru vopsea in ulei dar nu stiu daca este posibil sa-mi afecteze stratul de culoare in timp.
nepsiss
nepsiss

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 22/07/2010
Localizare : Bucuresti

http://dariaoprea.com

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  marinic Joi Dec 08, 2011 1:25 pm

http://lauragheorghe.blogspot.com/ aceasta o fi Laura Gheorghe Question daca da, atunci mare pacat Evil or Very Mad

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  crina Joi Dec 08, 2011 4:02 pm

Ea o fi. Si de ce mare pacat? Termina-ti ideea, Mariana,n-o lasa asa in coada de peste.
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  marinic Joi Dec 08, 2011 4:53 pm

marinic a scris:http://lauragheorghe.blogspot.com/ aceasta o fi Laura Gheorghe Question daca da, atunci mare pacat Evil or Very Mad
Pacat de talentul ei, ca si ,,om'' a lasat o impresie foarte proasta . In trecerea ei pe aici nu a facut decat sa jignesca si nu inteleg ce a deranjat-o, ca doar nu a obligat-o nimeni sa intre pe forum, s-a bagat singura in seama. .. Oare aceasta a sarit peste cei sase-sapte ani ai copilariei Question

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  marinic Joi Dec 08, 2011 5:07 pm

M-m uitat si eu prin galeria lui Dimitri Annenkov, picturile sunt adevarate fotografii, cine nu-i cunoaste operele le poate confunda cu fotografii. Si oricum privim fotografii facute tablourilor si o parte din detalii se pierd (urme pensula..). As intreba-o pe Laura chiar a avut prilejul sa vada originalele Question
Uitati-va la acest tablou! chiar nu poate fi luat drept fotografie?
Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 M7wfw0

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  crina Joi Dec 08, 2011 5:42 pm

Si eu imi pun multe intrebari, ca si tine si multi altii de pe acest forum. Ma intreb daca artistii profesionisti sau, ma rog, cei cu studii (care au avut sansa sa studieze) sunt, in mare parte, ca sa nu zic toti, atat de infatuati si ii sfideaza pe cei care au avut mai putine sanse decat ei, dar care au totusi talent, uneori mai mare decat al lor? Si de ce?
Tot eu imi raspund, din cauza ca sunt posesorii unor gene defecte Twisted Evil cu toata scoala lor.
Noi, membrii forumului, cei activi, nu suntem ipocriti, am recunoscut ca suntem AMATORI in domeniul artei si cu asta s-a spus tot.
Eu propun d-nului administrator al forumului sa reintegreze cuvantul eliminat din titulatura site-ului si anume "amator". Astfel, artistii "consacrati, scoliti", vor stii cu cine au de-a face si, poate, nu-si vor mai permite badaraniile si acuzatiile la adresa forumistilor, cum ca nu suntem documentati. Iar cei ce sunt, totusi, obraznici, vor fi invitati (siliti) sa isi mute catrafusele pe site-uri corespunzatoare cerintelor lor.
Si da, ai dreptate, aceasta imagine este o fotografie. Nu e??? Sa fie sanatosi. Iaca, nu ma intereseaza, oricum, tot pictor amator raman si daca ar fi sa....se dea lumea asta peste cap si sa devin eu un pictor vedeta in urmatoarele 24 de ore, vor fi expuse si tablourile unicat si cele inspirate din alte picturi, pana si servetelul cu care mi-am sters pensulele lol! Iar daca nu devin...., ce conteaza daca stiu picturile lui Annenkov, Matei asta cu sticlele etc etc. Si daca devin vedeta peste noapte nu conteaza. Chiar deloc Twisted Evil
Dar conteaza si cantareste fooarte mult sa FII OM.(parerea mea)
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  crina Joi Dec 08, 2011 5:47 pm

Hai ca-i dau un miel lui Annenkov asta, ca i-am zis Matei in loc de Mitica Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  Ivanciu Ionut Joi Dec 08, 2011 6:11 pm

link


Ultima editare efectuata de catre Ivanciu Ionut in Mier Ian 10, 2024 5:18 pm, editata de 1 ori (Motiv : link)
Ivanciu Ionut
Ivanciu Ionut

Numarul mesajelor : 126
Data de inscriere : 20/11/2011

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  crina Joi Dec 08, 2011 6:19 pm

Un NOROCOS cheers
Dar tre' sa te promoveze cineva ca altfel..., stim toti cum sta treaba acilea, in Romania Mad
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  Ivanciu Ionut Joi Dec 08, 2011 6:26 pm

link


Ultima editare efectuata de catre Ivanciu Ionut in Mier Ian 10, 2024 5:19 pm, editata de 1 ori (Motiv : link)
Ivanciu Ionut
Ivanciu Ionut

Numarul mesajelor : 126
Data de inscriere : 20/11/2011

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  crina Joi Dec 08, 2011 10:17 pm

...sau frustrati.... Rolling Eyes Cine stie de ce, or avea ei motivele lor, dar noi nu avem, chiar nici o vina. Dar eu sunt un artist amator si imi place sa spun asta, sa recunosc de fapt, pentru ca, realitatea este ca talentul trebuie slefuit. Un diamant neslefuit e o piatra fara valoare. Si in afara de asta, daca recunosc ca sunt amator, criticile sunt mai blande... Twisted Evil Si scap usor daca lucrarile mele sunt mai slabute tongue
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  nepsiss Lun Dec 12, 2011 4:03 pm

Acum ca s-a terminat cearta nu m-ajuta nimeni cu un raspuns?
nepsiss
nepsiss

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 22/07/2010
Localizare : Bucuresti

http://dariaoprea.com

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  Daniel Lun Dec 12, 2011 4:26 pm

nepsiss a scris:Acum ca s-a terminat cearta nu m-ajuta nimeni cu un raspuns?


Posibil darrrrr intrebarea totusi este neclara!?!....ati dat de inteles pentru ca noi sa intelegem, dupa care intrebarea cheie s-a pierdut in neant!

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  nepsiss Lun Dec 12, 2011 4:32 pm

Intrebarea era: Ce fel de diluanti folositi pentru pictura in ulei - ma refer la diluantul cu care se spala pensulele - si de unde se cumpara?
nepsiss
nepsiss

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 22/07/2010
Localizare : Bucuresti

http://dariaoprea.com

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  Daniel Lun Dec 12, 2011 4:36 pm

nepsiss a scris:Intrebarea era: Ce fel de diluanti folositi pentru pictura in ulei - ma refer la diluantul cu care se spala pensulele - si de unde se cumpara?


http://www.lucas-impex.ro/m.aspx?id=473&it=4 urmariti acest site.


Ultima editare efectuata de catre Daniel in Lun Dec 12, 2011 5:12 pm, editata de 1 ori

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  crina Lun Dec 12, 2011 4:37 pm

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 35jl1zd

Iata, domnule sau d-na nepsiss, ceva de genul a ceea ce cauti si solutia se cumpara de la magazinul "Pictorul".
Cearta s-a terminat, incepe BATAIA Twisted Evil Pe primele locuri din concurs tongue
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  nepsiss Lun Dec 12, 2011 4:41 pm

Multumesc pentru raspunsuri. Par scumpe pale
nepsiss
nepsiss

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 22/07/2010
Localizare : Bucuresti

http://dariaoprea.com

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  marinic Lun Dec 12, 2011 7:11 pm

Pentru Nepsiss
Am tot sperat si sper in continuare sa va raspunda Anca Manuela *** ea picteaza in ulei si v-ar da niste sfaturi utile.

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  crina Lun Dec 12, 2011 8:55 pm

nu e ieftin, dar nici foarte scump, o suta si ceva de mii vechi, parca, am dat pe sticluta de 75ml
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  AncaManuela Mar Dec 13, 2011 7:19 am

marinic a scris:Pentru Nepsiss
Am tot sperat si sper in continuare sa va raspunda Anca Manuela *** ea picteaza in ulei si v-ar da niste sfaturi utile.
Cea mai simpla solutie, la indemana oricui, e detergentul de vase. Ca orice grasime, si uleiul din culorile pentru pictura se dizolva foarte bine cu detergent de vase. Eu folosesc aceasta metoda inca de cand eram insarcinata si nu puteam suporta mirosul de diluanti, acelasi lucru si cu vernisurile pe care le-am inlocuit cu ulei de in(dar asta-i alta poveste). E foarte simplu: dizolva cateva picaturi de detergent de vase in putina apa calda, (eu folosesc pahare de unica folosinta), spala foarte bine pensulele, clateste-le tot cu apa calduta, tamponeaza-le cu o carpa care absoarbe apa, lasa-le la uscat si... gata. Vei avea pensule foarte curate. La fel procedezi si cu paleta de culori sau orice alte ustensile de lucru. Ai grija doar sa nu le lasi pe a doua zi deoarece se intaresc si nu se mai curata.
AncaManuela
AncaManuela

Numarul mesajelor : 172
Data de inscriere : 11/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Vaslui

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  nepsiss Mar Dec 13, 2011 7:45 am

Multumesc, AncaManuela, nu m-as fi gandit niciodata sa folosesc detergent de vase. Very Happy
Spuneam ca e scump diluantul pentru ca folosesc 750ml pentru un tablou (probabil sunt si risipitoare), iar o sticluta in comert are 150-200ml...
nepsiss
nepsiss

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 22/07/2010
Localizare : Bucuresti

http://dariaoprea.com

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  marinic Mar Dec 13, 2011 9:45 am

acelasi lucru si cu vernisurile pe care le-am inlocuit cu ulei de in(dar asta-i alta poveste).

Cum adica cu ulei de in AncaManuela, probabil exista vreun vernice pe baza de ulei de in. Eu folosesc un vernice briliant de la Maimeri pe baza de petrol, pe care il intind cu pensula si se usuca greu, sta lipicios. Mi-am mai luat si un aerosol de care nu sunt multumita, in primul rand ma sufoca cand pulverizez iar si mai grav este ca mai cad si stropi ce baltesc pe panza.

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Buna Nepsiss!

Mesaj  GEORGE Mar Dec 13, 2011 9:45 am

Daca doresti sa ni te alaturi si doresti sa devii un membru activ pe acest forum iti facem invitatia de a te prezenta in sectiunea ,,Bun venit, prezinta-te!", dupa care poti folosi orice sectiune, poti deschide un portofoliu personalizat si poti chiar sa-ti deschizi un ,,Atelier de creatie virtual". Numai aici iti poti gasii oameni cu aceleasi preocupari si doar aici poti gasi orice informatie despre arta si artisti. Rolul si scopul acestui forum este de a urmari evolutia in timp al artistului si de a ne exprima liberi la orice nivel de pregatire artistica in orice tehnica.
In eventualitatea ca vei da curs invitatiei eu iti spun primul ,,Bun venit!" Twisted Evil
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Discutii libere despre Arta si Artisti . - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere despre Arta si Artisti .

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum