ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

+2
marinic
GEORGE
6 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  GEORGE Lun Ian 31, 2011 11:42 am

Stafful Forumului artistilor plastici amatori sunt alaturi de tine si iti ureaza mult succes in desavarsirea proiectului initiat si te asiguram ca vom urmari cu interes toate creatiile tale ! Very Happy .

Inapoi la sectiunea ;
https://artisti-plastici.forumgratuit.ro/t904-poezii-quasimodo#6501


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Lun Ian 31, 2011 7:03 pm, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  marinic Lun Ian 31, 2011 2:53 pm

Chiar nu inteleg de ce mi s-a sters postarea, Shocked
mi-am exprimat doar acordul cu inregistrarea audio.... pana la urma ajung la concluzia ca mai bine te abtii de la comentarii,..si doar multumesti la cele primite ..daca sunt Suspect

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  GEORGE Lun Ian 31, 2011 7:47 pm

marinic a scris:Chiar nu inteleg de ce mi s-a sters postarea, Shocked
mi-am exprimat doar acordul cu inregistrarea audio.... pana la urma ajung la concluzia ca mai bine te abtii de la comentarii,..si doar multumesti la cele primite ..daca sunt Suspect

Voiam sa trec cu vederea mesajul tau dar daca tot ai intervenit te rog sa-mi explici ce inseamna cuvantu ,,M-da" din mesajul pe care ti l-am sters si cum il interpretezi Evil or Very Mad .
O seara buna !
Reamintesc tuturor membrilor ca voi sterge toate mesajele care nu au legatura cu domeniul ,,arta", subiectul in discutie sau care contin cuvinte cu dublu inteles .

Acest mesaj si precedentul vor fi sterse dupa ce voi considera ca si-au produs efectul .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  Adi Sabau Lun Ian 31, 2011 10:49 pm

Quasi, spune-mi, te rog, daca ai vreun volum de poezii tiparit ..!

Poate nu ma crezi .. dar vreau sa-l cumpar ..!!

.. esti primul poet fara rima care imi da imboldul asta ..!

Twisted Evil Smile
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  marinic Mar Feb 01, 2011 8:35 am

Pentru George
Revin asupra subiectului pentru ca ma simt datoare cu o explicatie ,,M-da'' indoiala asupra capacitatii mele de intelegere in sprijinul careia a venit inregistrarea audio .

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  marinic Mar Feb 01, 2011 8:43 am

Q ai toata stima mea si respectul pentru ceea ce faci (sculptura, muzica , poezie)si voi fi in continuare unul dintre ,,fanii'' tai. O zi buna.

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  Quasimodo Mar Feb 01, 2011 10:55 am

şters


Ultima editare efectuata de catre Quasimodo in Mar Sept 13, 2011 9:39 pm, editata de 2 ori

Quasimodo

Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 19/11/2010

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  GEORGE Mar Feb 01, 2011 12:00 pm

Multumim ,,Q" pentru puterea ta de intelegere . Aparent poate ca te-am suparat pentru ca ti-am separat sectiunea de poezii, dar eu vreau sa stii ca atunci cand intru in acea sectiune vreau sa am linistea necesara pentru a asculta si a intelege ce ai trait tu atunci cand ai scris acele versuri si vreau sa le percep asa cum cred eu de cuviinta, fara vre-o alta influenta .
Cu acest prilej apelez si la cei care dau mesaje sa caute locul potrivit in care se pot purta discutii cu autorii tuturor sectiunilor personalizate . Acelas apel il fac si autorilor de a-si proteja mai bine acele sectiuni fara a fi eu nevoit sa intervin . Multumesc tuturor pentru intelegere ! Twisted Evil
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  marinic Sam Feb 05, 2011 9:01 am

Q nu ma pot abtine sa nu fac o remarca ..triste si prin grele incercari mai trecea sufletul poetului in acele vremuri !?...sau doar starea de moment il impinge sa se refugieze in poezie !?

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  crina Dum Feb 06, 2011 12:39 pm

Resemnare


Îmi venea tăcerea nopţii ca mănuşă peste viaţă,
Sfinţii îmi cerşeau din seară, din azur, din dimineaţă.
Numai ziua mea cea neagră şi cu botniţă pe soare,
M-aţi minţit c-ar fi mai bine s-o transform în închisoare.

Voi mi-aţi scotocit în suflet şi-aţi gasit aici zăbrele,
Lacăte şi drugi de ură şi m-aţi ferecat cu ele.
Peste ziua mea solară aţi turnat crenel şi noapte.
Ziua mea: oţel şi chingă şi sinistra mea cetate...

La-nchisoare s-a închis şi celula asta neagră,
Cu bucăţi de moarte-n colţuri, a ajuns să-mi fie dragă.
Soarele-a murit demult, travestit în sloi de gheaţăŞi tăcerea mută-a nopţii mi-e mănuşă peste viaţă...

Quasimodo.....,aceste versuri, parca ti le-as fi dictat eu, intr-atat de mult le recunosc Smile))Felicitari pt toate versurile scrise; frumoase si sugestive.
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  Quasimodo Dum Feb 06, 2011 1:13 pm

şters


Ultima editare efectuata de catre Quasimodo in Mar Sept 13, 2011 9:40 pm, editata de 1 ori

Quasimodo

Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 19/11/2010

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  crina Mier Feb 09, 2011 2:12 pm

Hmmm.....,ma gandesc ca, in pictura, ca si in poezie, ce nu intelegi prea mult sau deloc, e mai interesant, mai "vibrant" pt ca "jocul "acesta de limbaj (in poezie) si jocul de culori sau forme in pictura , lasa loc de interpretari, iti da libertatea sa te gandesti la orice, ii face loc si nebunului si sanatosului (clinic vorbind).
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  crina Mier Feb 09, 2011 2:20 pm

Acum inteleg de ce un Pollock sau Kooning are atata succes. Pt ca, lucrarile lor "nu contrazic" pe nimeni; te lasa sa ....gandesti liber, democratic Smile)Asa mi se intampla si acum, citind versurile tale, draga Quasimodo.Gandesc liber...Smile)
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  Quasimodo Joi Feb 10, 2011 1:50 pm

şters







Ultima editare efectuata de catre Quasimodo in Mar Sept 13, 2011 9:40 pm, editata de 1 ori

Quasimodo

Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 19/11/2010

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  Adi Sabau Lun Feb 28, 2011 9:51 pm

"Doar ţărâna mea nu ştie
C-o s-o prindă înserarea
!"

Cat de frumos!


Dar, Q, .. ţărâna stie mai bine decat noi ..
Twisted Evil Very Happy .. suntem facuti din ţărâna ..!!! .. ea stie tot ! .. Twisted Evil

De fapt .. nu stiu daca am dreptate!

.. atata timp cat mi se pare ca ar putea fi real cainele albastru ..!!!
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  Quasimodo Mar Mar 01, 2011 1:07 pm

şters


Ultima editare efectuata de catre Quasimodo in Mar Sept 13, 2011 9:39 pm, editata de 1 ori

Quasimodo

Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 19/11/2010

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  lily ursu Joi Mar 17, 2011 7:55 pm


Minunata poezia de astazi ,,Imn''.Nu stiu cand ai compus-o,poate cu zece ani in urma ,cum spui,poate azi chiar...nu conteaza .Este foarte reusita,superb!
lily ursu
lily ursu

Numarul mesajelor : 150
Data de inscriere : 27/08/2009
Varsta : 55
Localizare : iasi

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  crina Sam Mar 26, 2011 11:59 pm

Interesanta poezia ta, dar sa iti marturisesc o "chestie' bizara, draga Q. In momentul in care imi propuneam sa deschid sectiunea "poezii Quasimodo", in mintea mea se ivisera primele cuvinte dintr-o poezioara, pe care aveam de gand s-o compun. Din mintea mea obsura, se ivisera CLAR, doar titlul si primele 2 versuri. Pofta de a face niste versuri imi venise spontan. Dar bizar e faptul ca, dupa primele versuri ale poezie tale, m-am oprit, am luat repede, o coala alba si un pix si am scris in graba, cateva versuri, pana nu am mai avut inspiratie, apoi, am terminat de citit poezia ta. De ce? Pentru ca, poezia mea avea deja un titlu si se numea asa: "Mi-e dor de verde" Iti dai seama, ca atunci cand am citit,, de doua ori, in cateva versuri din poezia ta, cuvantul "verde", m-am "apucat" de ale mele, ca sa nu ma las influentata de ale tale dar, eram si curioasa sa vad daca versurile noastre se vor asemana.Smile) Nu se aseamana,( n-ar avea cum.....Smile))) sunt novice) dar totusi, stau sa ma intreb, de ce, cu cateva secunde inainte de a deschide sectiunea ta, mi-au 'aparut' aceste cuvinte...verzi???. Bizar, totusi, nu?! Permite-mi sa le scriu aici, nu vreau sa le trec in sectiunea mea de poezii.
Mi-e dor de verde
Mi-e dor de verde, de frunze si de iarba,De verdele de la-nceputul lumii,Sa ma afund in verde, alene, fara graba,Sa rumeg ganduri verde aramii.

Mi-e dor de verdele copilariei mele,Cand tot' era atat de verde si de crud,Cand m-agatam de crengi si ramurele,Zburdand prin iarba verde, ca un copil zalud.
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  Quasimodo Lun Mar 28, 2011 2:07 pm

şters


Ultima editare efectuata de catre Quasimodo in Mar Sept 13, 2011 9:38 pm, editata de 1 ori

Quasimodo

Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 19/11/2010

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  crina Lun Mar 28, 2011 8:32 pm

Iti multumesc mult, Quasimodo, pentru atentia acordata umilelor mele versuri, ba chiar ma simt onorata pentru complimentele care stiu ca vin din partea unui foarte talentat ( asta e parerea mea sincera).Nu sunt, chiar, novice in a face versuri :), fac versuri din scoala generala, dar niciodata nu am excelat in asta si nici nu am avut continuitate. De exemplu, n-am mai scris din tinerete...., pana am dat de acest site cu oameni sensibili si talentati care mi-au redat cheful de a scrie versuri.

"Mie, versurile dumitale, îmi evocă starea de plenitudine a copilăriei, a adolescenţei, a primăverii omului şi naturii şi nostalgia de neînlăturat, odată cu înaintarea în vârstă, a acelor timpuri verzi, crude, pline de promisiuni. "


Nu numai atat. Mi-e dor de varsta fara de griji, de naivitatea dulce a copilariei, dar in mod special MI-E DOR DE MINE, de mine copil. As vrea sa intalnesc acest copil "Crina", pentru ca as avea atatea lucruri s-o invat...
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  crina Mar Mar 29, 2011 10:49 pm

Sumbre versurile....,brrrrrr....In special "Impas"-ul acela. Desi ma straduiesc sa inteleg ce framantari interioare te incercau in momentele crearii acelor versuri, mi-e imposibil.
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  Adi Sabau Mar Apr 05, 2011 2:54 pm

Cu Mirare, Lapidar ..
Ma inclin, fara scapare.
(Sunt un fan imaginar
De p'aicea .. din parcare.)

......................
Stiu ca nu ma recunosti.
Mi-am dat buzele cu gel (!)
Dar semnez cu demnitate ..!

Eu, lapona Enigel!

Smile
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  Quasimodo Vin Apr 08, 2011 6:31 am

şters


Ultima editare efectuata de catre Quasimodo in Mar Sept 13, 2011 9:38 pm, editata de 2 ori

Quasimodo

Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 19/11/2010

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  crina Dum Apr 10, 2011 1:53 pm

Ha, ha, ha, simpatici sunteti
Cum va tachinati, voi doi,
Musai sa va recunoastem
Doi epigramisti de soi.


"Enigel" cu buze roze,
Cum se crede, Adi, azi
Invita pe Crypto(Quasi)
La o "ciupearca"-ntre brazi.


Si-unde stau ei la taclale
Riga Crypto si Enigel,
Discutand de "tara ghetii"
Si-alte teme, fel de fel.
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  crina Dum Apr 10, 2011 3:02 pm

Umbra


Vântul printre doruri umblă
Sub sprânceana blândă-a lunii,
Noaptea asta leagă, sumbră,
Peste mine, negre funii.

Umbra mea stă la taclale
Cu o umbră de păcat.
Vinul acru ţipă-n oale,
Umbra mea s-a îmbătat.

De a dracu', câteodată,
Se prăvale peste mine.
"Umbră, dacă n-ai fi beată,
Aş spăla un şiş în tine!"

Vină zorii de odată
Ca să-mi fie umbra moartă!

- 1998 -

Imi place "Umbra":)) Versuri "blande, asezate", bucolice... Pe gustul meu ;) Recunosc stilul, dar nu imi amintesc vreun autor.....??!!!
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu poezie"  Quasimodo Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu poezie" Quasimodo

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum