ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Totul despre Londra - documentar - EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Totul despre Londra - documentar - EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Totul despre Londra - documentar - EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Totul despre Londra - documentar - EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Totul despre Londra - documentar - EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Totul despre Londra - documentar - EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Totul despre Londra - documentar - EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Totul despre Londra - documentar - EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Totul despre Londra - documentar - EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Totul despre Londra - documentar - EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Totul despre Londra - documentar - EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Totul despre Londra - documentar - EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Totul despre Londra - documentar -

4 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Totul despre Londra - documentar -

Mesaj  GEORGE Dum Ian 17, 2010 4:49 pm

Incepand de astazi voi fi foarte bucuros sa fiu gazda, dar in acelas timp si ghidul vostru in una dintre cele mai frumoase capitale ale lumii Londra . Asa ca va invit intr-o calatorie documentara virtuala, dar va doresc la toti cat de curand sa faceti si o calatorie reala Very Happy .
Calatorie placuta ! .


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Lun Ian 18, 2010 9:23 am, editata de 2 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Re: Totul despre Londra - documentar -

Mesaj  Eugen MALIC Dum Ian 17, 2010 5:02 pm

GEORGE a scris:Incepand de astazi voi fi foarte bucuros sa fiu gazda dar in acelas timp si ghidul vostru in una dintre cele mai frumoase capitale ale lumii Londra . Asa ca va invit intr-o calatorie documentara virtuala, dar va doresc la toti cat de curand sa faceti si o calatorie reala Very Happy .
Calatorie placuta ! .


Asa cum ne-am obisnuit , vei face un lucru foarte util si il asteptam cu placere. Voi relua si eu proiectul "Constanta" dar astept sa se mai linisteasca vremea. Am plasat si pentru Adi o minge la fileu , ieri , cu muzeul de arta din Timisoara si poate se vor alatura si altii cu instantanee din orasele in care locuiesc.
Eugen MALIC
Eugen MALIC
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 490
Data de inscriere : 14/06/2009
Localizare : MEDGIDIA

http://www.eugenmalic.ro

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Re: Totul despre Londra - documentar -

Mesaj  Adi Sabau Dum Ian 17, 2010 11:19 pm

George, excelenta idee !!! ... mai ales ca nu m-am hotarat: sa plec in martie la Bruxelles sau sa vin la Londra .. !! ..Smile

Eugen. Care minge la fileu? Nu am vazut-o ..! (ori e un post mai vechi, ori nu-mi arata forumul posturile noi). In orice caz subscriu si promit sa actualizez si eu zona de vest .. Smile
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Londra este capitala Regatului Unit

Mesaj  GEORGE Lun Ian 18, 2010 9:10 am

Adi Sabau a scris:George, excelenta idee !!! ... mai ales ca nu m-am hotarat: sa plec in martie la Bruxelles sau sa vin la Londra .. !! ..Smile
Sper ca pana in martie sa-ti furnizez cat mai multe informatii Very Happy .

Londra este capitala Regatului Unit si este unul dintre cele mai mari oraş al Europei .
Situată in partea de S-E a Angliei, de-a lungul Tamisei cu o populaţie de aproape 7 milioane de locuitori ceea ce reprezintă 12% din întreaga populaţie ( de 58.b milioane) . . Aceasta vasta metropola rămâne înca unul dintre marile centre culturale, financiare si de afaceri a Europei .

Termenul de LONDRA vine de la denumirea unei zone de locuitori al unei asezari numita ,,Londinium” .
Orasul Londra inglobeaza 32 de suburbii inconjuratoare din vechia Londra cu intindere pe o suprafata de 1579 de km. patrati ( 610 mile patrate)

Cele 13 suburbii inconjuratoare sunt Camden Tawn, Hackney, Hammersmith and Fulham, Haringey, Islington, Kensington and Chelsea, Lambeth, Lewisham, Newham(unde imi duc si eu traiul Very Happy ), Southwark, Tower Hamlets, Wandsworth si City of Westminster . Iar cele 19 suburbii din afara sunt Barking and Dagenham, Barnet, Bexley, Brent, Bromley, Croydon, Ealing, Enfield, Greenwich, Harrow, Havering, Hillingdon, Hounslow, Kingston upon Thames, Merton, Redbridge, Richmond upon Thames, Sutton, si Waltham Forest.

Alte localităţi celebre din apropierea Londrei: centrele universitare Cambridge şi Oxford
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty CLIMA LONSONEZA

Mesaj  GEORGE Mar Ian 19, 2010 8:34 am

Clima Londrei este blândă si umeda . Zilele la modul general seamana una cu alta, cerul fiind acoperit de norii, cu ploi scurte, dar dese . Vara este mai calda decât in restul insulei britanice, deşi valurile de căldură nu sunt frecvente si nu durează mult, iar temperatura depăşeşte rar 26°C . Iernile sunt relativ geroase, iar temperatura medie coboara foate rar sub 4°C .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty IMIGRATIA

Mesaj  GEORGE Mier Ian 20, 2010 9:18 am

Londra a atras întotdeauna un număr mare de imigranţi . Din timpul celui de-al II-lea Război Mondial, un număr mare de imigranţi a transformat Londra intr-o capitala multinaţională, cei mai mulţi dintre ei fiind de origine asiatica . Al doilea grup de imigranţi îl constituie rasa neagra, provenita din continental African, dar si din Jamaica.
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty UNIVERSITATI

Mesaj  GEORGE Joi Ian 21, 2010 9:56 am

Deşi cele mai importante universităţi ale Marii Britanii sunt aşezate in afara Londrei, acest oraş atrage un mare număr de studenţi, oferind un mare număr de colegii, universităţi, academii si instituţii. Principalul element al acestei reţele educaţionale este Universitatea din Londra , înfiinţata in 1836 .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Re: Totul despre Londra - documentar -

Mesaj  Adi Sabau Joi Ian 21, 2010 11:11 pm

Bine, bine .. m-ai convins. Vin la Londra.

Cauta-mi, te rog, un loc de parcare ..!
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Re: Totul despre Londra - documentar -

Mesaj  GEORGE Vin Ian 22, 2010 8:52 am

Adi Sabau a scris:Bine, bine .. m-ai convins. Vin la Londra.

Cauta-mi, te rog, un loc de parcare ..!

Ce bine ar fii ca sa fiu si eu convins sa re'vin in Romania ! Very Happy .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Alte Universitati

Mesaj  GEORGE Vin Ian 22, 2010 8:53 am

Alte universităţi importante sunt Facultatea Kingston si Westminster, ultima oferind si cursuri de arta, precum Facultatea de Arte Frumoase, Facultatea Regala de Arte Dramatice, Universitatea Regala de Muzica, Universitatea Regala de Balet, si Universitatea de Dans Contemporan
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Evenimente culturale

Mesaj  GEORGE Sam Ian 23, 2010 9:01 am

Anual au loc un numar mare de evenimente culturale ceea ce demonstrează un mare interes pentru artă . Festivalul de muzica clasica este Henry Wood Promenade Concerts, ce are loc in Royal Albert Hall, reprezintă o tradiţie a Londrei de sute de ani . Festivalul Filmului din Londra, are loc in cinematografele din oraş si prezintă cele mai bune filme contemporane din toata lumea.
Unul dintre cele mai mari evenimente publice este Carnavalul Notting Hill, ce are loc in fiecare an in ultima săptămână a lunii August . Acest festival de strada originar din Caraibe este inspirat din petrecerile dansante din acele locuri in anii 1950 . Cel mai atrăgător element al acestor parade îl constituie costumele.
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Re: Totul despre Londra - documentar -

Mesaj  Eugen MALIC Sam Ian 23, 2010 9:32 am

GEORGE a scris:Alte universităţi importante sunt Facultatea Kingston si Westminster, ultima oferind si cursuri de arta, precum Facultatea de Arte Frumoase, Facultatea Regala de Arte Dramatice, Universitatea Regala de Muzica, Universitatea Regala de Balet, si Universitatea de Dans Contemporan


Daca ai mai aduga si niste imagini cu aceste facultati ar fi super.
Eugen MALIC
Eugen MALIC
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 490
Data de inscriere : 14/06/2009
Localizare : MEDGIDIA

http://www.eugenmalic.ro

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Re: Totul despre Londra - documentar -

Mesaj  GEORGE Sam Ian 23, 2010 6:56 pm

Eugen MALIC a scris: Daca ai mai aduga si niste imagini cu aceste facultati ar fi super.

Inca nu am ajuns la ele, dar cu siguranta atunci cand voi avea si imagini, voi reveni . Deocamdata am facut o prezentare generala a Londrei, dupa care voi aprofunda subiectul in functie de imaginiile pe care le am deja in arhiva personala . Intentionez sa deschid noi subiecte (ex. Arhitectura medievala, Arhitectura moderna, Poduri Londoneze, etc.)
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Multam'

Mesaj  Eugen MALIC Dum Ian 24, 2010 7:19 am

Asteptam cuminti ! Multumesc in numele tuturor membrilor chiar si a celor care se multumesc cu statutul de "vizitator" pentru munca pe care o depui.
Eugen MALIC
Eugen MALIC
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 490
Data de inscriere : 14/06/2009
Localizare : MEDGIDIA

http://www.eugenmalic.ro

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty CENTRE CULTURALE

Mesaj  GEORGE Lun Ian 25, 2010 7:10 am

Londra este unul dintre cele mai mari centre ale culturii clasice si populare . Se bucura de reputaţia unui superb teatru începând cu secolul al XVI-lea, din timpul celui mai mare dramaturg al literaturii engleze, William Shakespeare. Reconstructia Teatrului universal in aer liber Shakespeare a fost deschis in Southwark in 1996 , Compania Regala Shakespeare cu sediul in Londra pina in 1982 .
Printre numeroasele centre de teatru profesionist din Londra sunt Teatrul National, Compania Teatrului National, Teatrul Aldwych, Teatrul Drury Lane si Teatrul Curtii Regale .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Alte institutii de specialitate si de arta .

Mesaj  GEORGE Mar Ian 26, 2010 10:18 am

Galeriile comerciale prezintă cele mai bune lucrări executate in prezent de artisti profesionisti si nu numai in Londra . Muzee de specialitate ; Muzeul Naţional al Armatei, Muzeul de Teatru, care urmăreşte de-a lungul istoriei artele interpretării dramatice, Muzeul Imaginii Dinamice, ce se bazează pe istoria filmului, Muzeul razboiului dar sa nu uitam celebrul muzeu al Londrei, Madame Tussaud, unde sunt expuse sute de statui din ceara ale personalitatilor din toata lumea, alaturi de care orice vizitator se poate fotografia . Sunt atat de fidel realizate, incat la prima vedere parca ar fi cat se poate de reale .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Spatii verzi

Mesaj  GEORGE Mier Ian 27, 2010 10:26 am

Printre multele clădiri ale Londrei cu o arhitectura modena amplasate armonios intre cladiri de traditie medievala putem găsi cu uşurinţa multe spatii verzi, amenajate special pentru parcuri, terenuri de sport sau de joaca . Cel mai mare spaţiu verde din centrul Londrei este Hyde Park, care se extinde si in Gradinile Kensington . Lacul Serpentine, care separa aceste doua unităţi este creat pentru înot si agrement . In partea de est, alte doua parcuri, Parcul Regal, Parcul Verde si Parcul Sf. James care se sfarseste in fata catedralei Westminster . Un alt parc tot atat de important este Regent’s Park, unde se afla si Gradina Zoologica a Londrei.
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Re: Totul despre Londra - documentar -

Mesaj  Bogdan Joi Ian 28, 2010 1:32 am

Nu am ajuns in Londra dar, de departe, imi place Canary. Mai ales ca sefu' este roman.
Bogdan
Bogdan
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 65
Data de inscriere : 28/12/2009
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Canary Wharf -

Mesaj  GEORGE Joi Ian 28, 2010 9:23 am

Bogdan a scris:Nu am ajuns in Londra dar, de departe, imi place Canary. Mai ales ca sefu' este roman.

Apropo se Canary ! ...de la fereastra mansardei construita de mine in conceptul DIY - Do It Yourself pot vedea cel mai cunoscut mediu de afaceri financiar si economic din Londra, Canary Wharf Tower, inaugurat in 2003 si are 41 de etaje . Un alt obiectiv important din aceasta zona a Londrei este Aeroportul London City . Tot in aceasta zona se construieste orasul olimpic care va gazdui a XXX-a ediţie a Jocurilor Olimpice de vara in anul 2012 .

Totul despre Londra - documentar - Canarywarf

Dar voi mai reveni pe aceasta tema !


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Vin Ian 29, 2010 8:55 am, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty George Iacobescu, romanul care a cucerit vestul !.

Mesaj  GEORGE Vin Ian 29, 2010 8:47 am

Bogdan a scris:.......... imi place Canary. Mai ales ca sefu' este roman.

Totul despre Londra - documentar - Canarywharf
Canary Wharf - Imagine preluata .

George Iacobescu (n. 1945, Bucureşti) este un inginer şi om de afaceri englez de origine română, care lucrează ca director executiv al Grupului Canary Wharf, al doilea centru financiar din Londra. Este în topul celor mai bine plătiţi manageri din Europa şi are răspunderea celei mai mari investiţii pentru reabilitare urbană de pe continent.
George Iacobescu s-a născut în anul 1945 în Bucureşti . A învăţat la şcoala primară din Tunari. După absolvirea Liceului "Dimitrie Cantemir" din Bucureşti, a urmat cursurile Facultăţii de Construcţii Civile şi Industriale din Bucureşti, unde i-a avut colegi de promoţie pe Cristian Gaţu, Cristian Antonescu şi Cristian Ţânţăreanu, cel care a construit Complexul "Paradisul Verde" din Corbeanca . A obţinut diploma de inginer constructor.
A emigrat în Canada în anul 1975, ocupându-se de restaurarea a două blocuri care arseseră de curând . În anul 1978, a fost angajat ca asistent al vicepreşedintelui celui mai mare dezvoltator de proiecte imobiliare din America . În anul 1983, s-a stabilit la New York, devenind şi vicepreşedintele executiv al companiei care s-a ocupat de finalizarea acestui proiect . În anul 1987, a fost iniţiat, ca urmare a deciziei premierului Margaret Thatcher, un proiect de reconversie şi reabilitare a fostei zone a docurilor londoneze, proiect denumit "Canary Wharf" . El s-a mutat la Londra, devenind vicepreşedinte executiv responsabil cu realizarea bugetelor, cu proiectarea şi construirea a jumătate din viitorul centru financiar Canary Wharf . În anul 1994, a fost promovat ca membru în Consiliul de Administraţie al Canary Wharf Holdings Limited ca director executiv, devenind vicepreşedinte executiv în anul 1996 şi preşedinte executiv în martie 1997 al unei companii ce are active de peste 5 miliarde de lire sterline . Canary Wharf este considerat ca fiind cel de-al doilea centru financiar din capitala Marii Britanii, după centrul financiar istoric "City" care s-a dezvoltat de-a lungul a 500 de ani . Canary Wharf este format din 34 de clădiri (24 de imobile de birouri, cinci mall-uri, un magazin universal, două centre de conferinţe, teatre, cinematografe, cluburi de întreţinere şi sport). Complexul imobiliar are în componenţa sa primele trei dintre cele mai înalte blocuri zgârie-nori din Anglia, cum ar fi One Canada Square (244 de metri înălţime). În acest cartier îşi au sediul cele mai mari bănci din lume (Citigroup, Credit Suisse, Bank of America, Hong-Kong Shanghai Bank, Morgan Stanley, Barclays), precum şi unele instituţii media precum Reuters sau Daily Mirror . În clădirile complexului lucrează zilnic 100.000 oameni.
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
http://ro.wikipedia.org/wiki/George_Iacobescu
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty City of London

Mesaj  GEORGE Sam Ian 30, 2010 8:54 am

Totul despre Londra - documentar - Img0014ej

Londra este unul din cele mai cosmopolite orase din Europa si din intreaga lume . In Londra se găsesc sediile a numeroase institutii şi corporatii de importanta globala, multe cladiri importante: palate, muzee, catedrale, teatre, sali de concerte, numeroase ambasade si consulate etc. Si tot aici locuiesc, permanent sau temporar, multi dintre cei mai bogati oameni ai lumii.
Toti cei care ajung la Londra trebuie sa ajunga in City of London – centrul istoric al orasului, si in acelasi timp cel mai important cartier financiar al Regatului Unit. Populatia permanenta a City-ului este de doar 7000 de locuitori, insă aici lucreaza peste 300.000 de persoane . Calitatea de centru financiar a City-ului ai inceput sa se dilueze în ultimii ani, o data cu inaugurarea in estul orasului, mai exact in Docklands, a complexului Canary Wharf.
In West End sau “Capatul de vest” al vechiului oras, districtul comercial si de divertisment al Londrei, veti descoperi faimoasa Trafalgar Square. Estul Londrei, vechiul centru al industriei londoneze în secolul al XIX-lea, merita vizitat pentru ca ofera un bun exemplu de regenerare urbana . Recent insa, aceasta zona a fost supusa unor transformari majore datorate Jocurilor Olimpice ce vor avea loc in estul Londrei in anul 2012. Docklands, zona vechiului Port al Londrei, a fost un experiment reuşit de regenerare.
În vestul Londrei se găsesc renumitele cartiere rezidenţiale de lux – Notting Hill, Kensington, Chelsea, parcuri (Richmond – cel mai mare din Londra), precum şi arene sportive ca Twickenham – stadionul echipei naţionale engleze de rugby. Pentru cei interesati, tot in aceasta parte a Londrei se gaseste si cartierul general al BBC.


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Joi Feb 04, 2010 9:46 pm, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Picadilly Circus

Mesaj  GEORGE Lun Feb 01, 2010 8:32 pm

Este o piata micuta in centrul Londrei, ce are statuia lui Eros . Aici se intersectează cinci bulevarde . Piata este celebra in toata lumea, datorita peretelui luminos de reclame ce inrosesc cerul Londrei la lasarea serii, conţinând reclamele mărcilor specifice Angliei: McDonalds, Samsung, Coca-Cola, T.D.K si Sanyo .
Este unul dintre simbolurile asociate orasului, dupa Big Ben, cabinele telefonice rosii sau taxiurile negre.

Totul despre Londra - documentar - Img0797t
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty CHINA TOWN

Mesaj  GEORGE Mar Feb 02, 2010 8:25 am

La cativa pasi de Picadilli Circus se afla cartierul Soho, in trecut leaganul placerilor lumesti din capitala, iar in zilele noastre - o zona cu restaurante si sedii ale unor companii media . Aproape de Soho este China Town, unde veti gasi mancare chinezeasca veritabila, gatita si servita de chinezi autentici, stabiliti aici de foarte mult timp . Se pot alege specialitatile de rata, sau se poate opta pentru un bufet "all you can eat", la preturi destul de acceptabile .

Totul despre Londra - documentar - Img0776x

In mesajele urmatoare voi prezenta si cateva restaurante chinezesti .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Re: Totul despre Londra - documentar -

Mesaj  Adi Sabau Mar Feb 02, 2010 11:07 pm

Foarte fain documentarul ..!!

Apropo de ultima postare: am un restaurant chinezesc preferat, in Timisoara, unde ma duc de cate ori imi da mana .. .. Smile ..! Meniul meu este Yu-Siang cu carne de vita + o portie de orez cu legume. Toate astea costa 30 roni .. adica vreo 7,5 euro (nu stiu cat vine in lire)
Sunt curios - daca ai timp sa tragi cu coada ochiului la lista lor de preturi - cat ar costa haleala asta la Londra ..!!!

Pe site-ul lor, reclama suna asa:
Also popular with our customers are the Yu-siang Beef with Sweet-Sour Sauce .. dar nu stiu la ce sos se refera. ..!

Ti-am dat citatul ca sa te orientezi .. Very Happy

P.S. Nu mi-ai raspuns la intrebarea cu parcarea. Sa vin cu avionul ..???

Laughing Laughing Laughing
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty China Town 2

Mesaj  GEORGE Mier Feb 03, 2010 9:54 am

Adi Sabau a scris: Sunt curios - daca ai timp sa tragi cu coada ochiului la lista lor de preturi - cat ar costa haleala asta la Londra ..!!!

Imi voi face timp si voi verifica preturile, dar pana atunci iti sugerez sa consulti lista afisata in fata restaurantului Very Happy !

Totul despre Londra - documentar - Img0768i


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Joi Feb 04, 2010 9:34 am, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Totul despre Londra - documentar - Empty Re: Totul despre Londra - documentar -

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum