ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Ce este Kitsch'ul in Arta ? EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Ce este Kitsch'ul in Arta ? EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Ce este Kitsch'ul in Arta ? EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Ce este Kitsch'ul in Arta ? EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Ce este Kitsch'ul in Arta ? EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Ce este Kitsch'ul in Arta ? EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Ce este Kitsch'ul in Arta ? EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Ce este Kitsch'ul in Arta ? EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Ce este Kitsch'ul in Arta ? EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Ce este Kitsch'ul in Arta ? EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Ce este Kitsch'ul in Arta ? EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Ce este Kitsch'ul in Arta ? EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Ce este Kitsch'ul in Arta ?

3 participanți

In jos

Ce este Kitsch'ul in Arta ? Empty Ce este Kitsch'ul in Arta ?

Mesaj  GEORGE Mier Aug 11, 2010 10:04 pm

Ce este Kitsch'ul in viziunea voastra Question
Ii multumim colegului nostru Marius ca a adus in discutie acest subiect . Trebuie sa recunosc ca de foarte mult timp am vrut sa deschid si eu acest subiect, dar nu am avut ,,prilejul" ( a se citi ,,curajul" Very Happy ) . Discutia este destul de delicata, dar daca vom invata cu adevarat ce este Kitsch'ul, cu siguranta vom stii sa ne ferim de el . Astept parerea voastra !


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Joi Aug 12, 2010 7:12 am, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Ce este Kitsch'ul in Arta ? Empty Re: Ce este Kitsch'ul in Arta ?

Mesaj  Adi Sabau Mier Aug 11, 2010 11:24 pm

Ah, ce subiect interesant .. si potrivit pentru un asemenea forum ..!

Desi stiu ca o sa-mi fac antipatii, dabia astept sa ma iau la tranta cu snobii fani ai mazgaliturilor cu pretentie de arta.

Ii multumesc lui Marius pentru provocare. Marius, cel care considera ca raul-ramul, podetele, gardul si pomuletii n-au ce cauta in arta moderna contemporana .. Smile ..!!! .. oare de ce?

P.S. Ca o discutie colaterala, va invit sa abordam si fenomenul Feng-Shui .. cu tot ce contine el in zona vizualului.
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

Ce este Kitsch'ul in Arta ? Empty Re: Ce este Kitsch'ul in Arta ?

Mesaj  GEORGE Joi Aug 12, 2010 6:59 am

Adi Sabau a scris:Ah, ce subiect interesant .. si potrivit pentru un asemenea forum ..!


Da Adi, asemenea forum va avea curajul sa dezbata un subiect foarte controversat ,,Kitsch'ul . Am auzit foarte multa lume spunand despre ,,un obiect" (sa nu-i spunem lucrare artistica, creatie artistica sau opera de arta), ca este un ,,Kitsch" . Dar oare el stia cu adevarat ce este un Kitsch ?.

Adi Sabau a scris: Desi stiu ca o sa-mi fac antipatii, dabia astept sa ma iau la tranta cu snobii fani ai mazgaliturilor cu pretentie de arta.

Iti inteleg indignarea, voi tolera lupta, dar sa fie o lupta dreapta, fara atacuri la persoana . Ar fi foarte bine sa va spuneti parerea despre acest subiect fara a bate apropouri care sa vizeze o anumita persoana . Acept doar o confruntare de idei, idei care sa ne faca sa intelegem realitatea in care traim .

Adi Sabau a scris:
Ii multumesc lui Marius pentru provocare. Marius, cel care considera ca raul-ramul, podetele, gardul si pomuletii n-au ce cauta in arta moderna contemporana .. Smile ..!!! .. oare de ce?

Da !,..oare de ce Question Very Happy

Adi Sabau a scris:
P.S. Ca o discutie colaterala, va invit sa abordam si fenomenul Feng-Shui .. cu tot ce contine el in zona vizualului.

Eu zic Adi sa nu amestecam lucrurile aici, dar si acest subiect este interesant si merita discutat, dar intr-un alt cadru . Voi deschide un alt subiect care o sa se numeasca ,,Ce este Feng-Shui'ul in Arta"
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Ce este Kitsch'ul in Arta ? Empty Re: Ce este Kitsch'ul in Arta?

Mesaj  AncaManuela Joi Aug 12, 2010 9:26 am

Hai sa plecam de la lucruri simple. Eu am cautat in dictionar cam ce-ar putea sa insemne ''kitsch'' si am gasit urmatoarele:ostentativ, vanitos, fastuos. Ei... dupa parerea mea, o lucrare(as putea spune de arta) este ceva prelucrat de mana omului folosind diverse tehnici si materiale cum am mai vorbit noi si cu alte ocazii. In fine, iau un ou incondeiat prin metode traditionale, lucrat cu migala pe care o presupune tehnica. E o lucrare de arta(populara). Daca iau acelasi ou si ii lipesc pe el margelute, paietute si alte zorzoane unii l-ar considera Feng-Shui, ei, bine eu il consider kitsch. Nu vreau sa spun ca Feng-Shui = kitsch, dar cred ca diferenta o face si perceptia noastra asupra fiecarei zone a artei.
AncaManuela
AncaManuela

Numarul mesajelor : 172
Data de inscriere : 11/03/2010
Varsta : 49
Localizare : Vaslui

Sus In jos

Ce este Kitsch'ul in Arta ? Empty Re: Ce este Kitsch'ul in Arta ?

Mesaj  Vizitato Joi Aug 12, 2010 11:04 am

okkkkk...nu incerc sa definesc... sunt firme legate oarecum de arta care printeaza pe diferite suprafete panza,plastic, etc...printr-un soft de prelucrare cu vopseluri profesionale tablouri indiferent de tema preferata de client la preturi ce se duc usor de 30euro....Un artist doreste sa-si exerseze capacitatea de reproducere mergand pe o tema ex,, Fata cu cercer de perla''.OK dupa finalizare in viziune artistica lucrarea este de esceptie nu il poti contrazice si evalueaza chiar daca este o reproducere mai slaba la un pret de 300euro.Eu ca client ingust la minte dar percep oarecum o forma voi alege obtiunea unei reproduceri printate la un pret foarte mic.De ce sa ofer 300euro cand pot cumpara cu 20euro.EEEEEEEE atunci problema cade pe artist care totusi a lucrat la aceasta reproducere .Asa cum si pe mine ma incolteste gandul,,ce rost are sa mai fac arta'' cand sunt firme peste firme la preturi mici care ofera o diversitate artistica...efectiv nu are rost .Aaaaaaaa intervine ideea arta este facuta din placere ...Pe ce?Pe nasturi!?! cumpararea recuzitei costa pentru a elabora o continuitate artistica cu un final profesionist.Clientul se indreapta si mai mult spre aceste firme care umbresc definitiv artistul in ascensiune.....si alte mis masuri de exemplu o reclama cu specific mobiliar ,, Dormitor Ruxandra super ok costul 500euro...darrrrr in reclama respectiva acel dormitor nu ar avea efect daca nu v-a fi prezent in cadrul ambiental un tablou a unui pictor .Dormitorul se v-a vinde cu siguranta dar acel tablou v-a sta mult si bine in acel magazin onorand alte si alte dormitoare expuse...eu consider chiar daca acel tablou nu este valorificat ar fi bine sa fie rasplatit si artistul cu un mic procent din vanzarea pe spatele acelui tablou...va veni timpul cand comerciantul ii v-a da inapoi tablou cu scuza ca nu poate fi vandut...deci tot noi artisti cadem de maimutoi....este un exemplu de care m-am lovit personal....Doar o simpla exclamatie poate il duce capul pe dl. patron,, Ati mai vandut un dormitor'. Da!'' si schimba subiectul ...mai las-l poate se vinde, abureli de acest gen"...Valoarea lui nu era mare pt. ca s-a taiat mult punand pe banda diverse procente : pt. facturare,pt. drept de autor,pt. spatiu ocupat in magazin eventual intretinere, te doare capul nu alta .... in pana financiara treci peste toate numai sa scoti cat se poate..........Am cu carul astfel de incursiuni artistice si poate de aceea imi consider arta un kitch.O munca lipsita de perspectiva...motivatia lipsita de nuanta.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Ce este Kitsch'ul in Arta ? Empty Re: Ce este Kitsch'ul in Arta ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum