ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

TATE MODERN COLLECTION

+4
Eugen MALIC
Aconti
Adi Sabau
GEORGE
8 participanți

Pagina 6 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  GEORGE Dum Oct 10, 2010 8:04 am

Tu vrei sa te certi si n-ai cu cine vad ! Twisted Evil .

[quote="crina"]
SA VA ZIC UN SECRET:EU NU STIU SA COMBIN CULORILE PT PIELE(PORTRET)
Iaca....bajbai,na!!!!!
Pot sa aflu de undeva????

crina a scris: Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Nu ma fac deloc inteleasa.Probabil,pt ca nu ma exprim eu bine,romaneste What a Face
Nu "colorez piei",in nici un caz.
Era vorba despre pictura normala,pe panza,nimic altceva Rolling Eyes


Uita-te inca odata la mesajul de mai sus si spune-mi si mie ca sa nu mor prost, unde scrie ca era vorba despre o panza normala pentru pictura Question Iar aceasta intrebare nici nu-si are rostul aici . Sunt foarte multe sectiuni care se ocupa de aceste intrebari ale voastre si care va framanta . Evil or Very Mad Cautati-le si folositi-le, pentru ca de asta au fost si create Twisted Evil .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  crina Dum Oct 10, 2010 7:57 pm

OK boss Cool

Uita-te inca odata la mesajul de mai sus si spune-mi si mie ca sa nu mor prost

M-am uitat si am sesizat ca a fost greseala de exprimare,din partea mea.Sorry!
Intru pe "sectiunile" cu pricina si daca nu gasesc ce imi trebuie...FAC SCANDAL Twisted Evil Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  crina Dum Oct 10, 2010 8:04 pm

........ca sa nu mor prost....

Sa nu care cumva....,in nici -un fel,ca site-ul e compromis fara tine.... Shocked
Sincer,e singurul site,de care am dat,dupa indelungi cautari,pe care m-am simtit bine,"acasa"cum s-ar zice si...,am mai invatat cate ceva,desi nu am fost eu o eleva prea studioasa pana acum.
Dar voi fi Smile
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Ernst Ludwig Kirchner 1880 - 1938

Mesaj  GEORGE Dum Oct 10, 2010 9:24 pm

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Dsc01191h

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Dsc01192k
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  crina Dum Oct 10, 2010 10:02 pm

Uite,daca ma uit la pictura aceasta,ma gandesc ca,e atat de simplu sa fii pictor.Cum se numeste asta?Pictura asta e NAIVA? Cum ar trebui sa pictezi,ca lucrarea ta sa fie apreciata?
Oare,cu cat detaliile sunt mai exacte,cu atat lucrarea e mai proasta?!
O pictorita mi-a spus,odata,ca...tablourile nu sunt poze si,deci,nu trebuie detalii ci,doar...ansamblu.

scratch Cam cum ar fi aceasta lucrare,nu-i asa?!
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  crina Dum Oct 10, 2010 10:14 pm

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Yju61

De exemplu,mie imi place genul asta de pictura, al prerafaelitului asta,Hunt.Si nu numai.
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  GEORGE Dum Oct 10, 2010 11:03 pm

crina a scris:
De exemplu,mie imi place genul asta de pictura, al prerafaelitului asta,Hunt.Si nu numai.

Si mie imi place ! Numai ca vezi tu, acest gen de pictura nu incape intr-o mare expozitie . Toate picturile sunt, trasnite, ciudate, si neinteresante din punctul meu de vedere ! Razz .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  crina Dum Oct 10, 2010 11:19 pm

Aha,am inteles...cred scratch
Cu cat esti mai a...tipic,a...normal,a...lienat,cu atat esti mai apreciat.Eu cred ca,CRITICICII FAC TOTUL sau cum se numesc aia de interpreteaza lucrarile de arta.
Iar privitorul isi spune:
Hmmmm...,daca nu inteleg ce a vrut sa picteze aici,inseamna ca e arta adevarata Laughing
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  GEORGE Lun Oct 11, 2010 8:39 am

crina a scris:Aha,am inteles...cred scratch
Cu cat esti mai a...tipic,a...normal,a...lienat,cu atat esti mai apreciat.Eu cred ca,CRITICICII FAC TOTUL sau cum se numesc aia de interpreteaza lucrarile de arta.
Iar privitorul isi spune:
Hmmmm...,daca nu inteleg ce a vrut sa picteze aici,inseamna ca e arta adevarata Laughing

Cam asa ceva ! Sa-ti spun un secret . Am intrat odata intr-o expozitie si suparat pe handicapul meu de a intelege ce este arta moderna, m-am asezat pe o banca din cadrul expozitiei si am inceput sa studiez oamenii ( vizitatorii). Am inceput sa le studiez mersul, atitudinea, privirea, gesturile, expresivitatea fetei, intr-un cuvant tot ce exprima impactul cu acele ,,opere de arta" . Impresia care mi-am creat-o a fost ca aproape toti se comportau ca si marii cunoscatori de arta . Unii radiau un aer rafinat de om cult, educat, boem, isi luau notite si citeau cu mare atentie prezentarea lucrarii . Dar oare chiar asa o fi ? Evil or Very Mad
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Ernst Ludwig Kirchner 1880 - 1938

Mesaj  GEORGE Lun Oct 11, 2010 8:48 am

Pictor si gravor german. A studiat la Dresden si Munchen si a fost un membru fondator al Die Brucke. Primele sale picturi sunt realizate in stilul german Art Nouveau, arta gotica germana si Jugendstil. Aceste lucrari de inceput au fost influentate de realizarile artistice ale lui Gauguin si Van Gogh. Stilizarea tehnicii desenelor si puternica juxtapunerea a culorilor se datoreaza si influentelor lui Munch, Matisse si Fauves. In anul 1914, Kirchner a suferit o cadere nervoasa, iar restul vietii si l-a petrecut intr-un sanatoriu. In 1920 a pictat mai multe peisaje in care domina calmul, dar in ultima decada a vietii sale s-a intors la stilul abstract. Nazistii au condamnat opera ca fiind una "degenerata", ceea ce l-a facut sa reviva la vechea boala care, mai tarziu, l-a impins catre sinucidere. De-a lungul vietii, artistul a realizat si cateva sculpturi.


http://www.compendium.ro/pers_detalii.php?id_pers=2320&prenume_pers=Ernst Ludwig&nume_pers=KIRCHNER
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  crina Lun Oct 11, 2010 11:45 am

GEORGE a scris:
GEORGE a scris:Pictor si gravor german. In anul 1914, Kirchner a suferit o cadere nervoasa, iar restul vietii si l-a petrecut intr-un sanatoriu .

Vezi Crina de ce trebuie sa studiezi Istoria Artei ! Very Happy
Acum sa te vad cum comentezi ! Shocked


Cum comentez ISTORIA ARTEI???
Pot sa zic aici ce cred?Sau trec in sectiunea mea?Sau iti scriu un mesaj privat?
Ziceai ca,pe acest site,intra si oameni si critici ai artei si nu vreau sa-i sochez sau sa ii "trezesc"la realitate.
Pana dai tu raspunsul,daca am voie sau nu tongue ,eu ma apuc de studiat carti de medicina ,in domeniul psihiatriei.Sigur,dupa ce ,tu,iti vei termina lista artistilor de la acea expozitie londoneza,eu voi pune bazele acestei cariere,de medic psihiatru si psihologie a.....artistilor plastici Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Salvador Dali ,,un nebun frumos"

Mesaj  GEORGE Lun Oct 11, 2010 8:18 pm

Iata Crina si artisti care si-au provocat delirul de dragul artei .
Dupa parerea mea Dali nu era nebun, el doar facea pe nebunul, dar cu siguranta a fost un geniu . Eu ii apreciez absolut toate creatiile . Twisted Evil


,, Dali a ales, potrivit multora, sa innebuneasca de-a binelea, in loc sa isi provoace crize. . "Nu iau droguri, eu sunt drogul", cum avea sa spuna adesea. Sau, altfel spus "Exista o singura diferenta intre un nebun si mine : eu nu sunt nebun". Era o metoda care oferea un avantaj major : libertatea totala a artistului. "

Mai multe informatii despre Dali :
https://artisti-plastici.forumgratuit.ro/mari-pictori-straini-f20/dali-salvador-t9.htm
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  crina Lun Oct 11, 2010 10:32 pm

"Dacă vei juca rolul unui geniu, vei deveni unul". (Dalí)

"Există întotdeauna două feluri de pictori: cei care depășeșc limita și cei care știu cum să se apropie de aceste granițe cu respect și răbdare, fără să le încalce însă". (Dalí)

Era nebun,sigur,pt ca,numai nebunii pot fi intelepti Laughing Dar nu un nebun de ala care scoate limba la tine sau care se da cu capul de pereti ci un nebun....select Wink

Aseara m-am gandit ca as putea" innebuni "si eu putin,cat sa fac vreo 2 lucrari,dupa care sa imi revin .Dar,dupa ce m-am gandit mai bine,mi-am dat seama ca,nu voi mai reveni,nicicand din nebunia mea.
S-ar putea sa imi placa "acolo",dar daca nu?! Suspect
Daca usa se tranteste dupa mine si nu se poate deschide pe dinauntru?Ce fac atunci???
Dali s-o fi gandit la asta?
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  GEORGE Mar Oct 12, 2010 8:10 am

crina a scris:

"Dacă vei juca rolul unui geniu, vei deveni unul". (Dalí)

"Există întotdeauna două feluri de pictori: cei care depășeșc limita și cei care știu cum să se apropie de aceste granițe cu respect și răbdare, fără să le încalce însă". (Dalí)


Aseara m-am gandit ca as putea" innebuni "si eu putin,cat sa fac vreo 2 lucrari,dupa care sa imi revin .Dar,dupa ce m-am gandit mai bine,mi-am dat seama ca,nu voi mai reveni,nicicand din nebunia mea.
S-ar putea sa imi placa "acolo",dar daca nu?! Suspect
Daca usa se tranteste dupa mine si nu se poate deschide pe dinauntru?Ce fac atunci???
Dali s-o fi gandit la asta?

Sunt sigur ca s-a gandit . El mergea cu camasa intoarsa sau cu nasturi inchisi anapoda nu pentru ca nu se putea imbraca corect, el o facea intentionat sa atraga atentia publicului si sa fie mereu in centrul atentiei si vorba ta ,,ii placea" . Era un mod de viata . Dupa parerea mea nebunia lui era contolata, era un risc asumat .
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Joan Miro - 1893 - 1983

Mesaj  GEORGE Mar Oct 12, 2010 9:04 pm

Alt creator, o alta creatie artistica Evil or Very Mad

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Dsc01193fo

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Dsc01194p

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Joan Miro - 1893 - 1983

Mesaj  GEORGE Mar Oct 12, 2010 9:10 pm

Pictor si sculptor spaniol, influentat de suprarealism. In 1919, Miro pleaca la Paris, unde il cunoaste pe Picasso. Acesta ii face cunostinta cu Tristan Tzara, Max Jacob si Ernest Hemingway. Andre Breton este fascinat de lucrarile lui, pe care le considera o dovada evidenta ca pictura suprarealista este posibila. In anul 1948 Galeria Maeght ii organizeaza o mare expozitie la Paris, iar in 1954 este oaspete de onoare al Bienalei din Venetia, unde primeste premiul international in domeniul graficii. Lucreaza impreuna cu Llorens Artigas la doi pereti cu ceramica, Luna si Soarele, pentru sediul UNESCO din Paris, lucrari care in 1956 ii vor aduce premiul Fundatiei Guggenheim. Realizeaza - tot impreuna cu Artigas - un mare perete de ceramica pentru aeroportul din Barcelona.


http://www.compendium.ro/pers_detalii.php?id_pers=2357&prenume_pers=Joan&nume_pers=MIRO

http://www.google.co.uk/images?hl=en&rlz=1G1ACPW_ENUK397&q=joan+miro+paintings&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=-MG0TIWUHJWQ4QbbspGgDQ&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=1&ved=0CDMQsAQwAA&biw=1345&bih=467
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  GEORGE Mier Oct 13, 2010 6:37 am

crina a scris:
Aceasta lucrare a lui Miro este autoportret,asa-i?

O fi, cine mai stie !
I-am vazut toata colectia de lucrari si pot sa-ti spun ca nu avea pasarici la cap, avea doar fluturasi,...dar foarte viu colorati si iti incanta ochiul . Dar pana la urma asta este important ! Very Happy Mi-a atras atentia insa o lucrare, un portret de copil foarte bine realizata .
Priveste-l ! Very Happy

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Ankertornhat18201

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Henri Matisse 1869-1954

Mesaj  GEORGE Joi Oct 14, 2010 6:50 pm

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Dsc01195kk

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Dsc01196xq

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Henri Matisse 1869-1954

Mesaj  GEORGE Joi Oct 14, 2010 6:55 pm

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 23541


Pictor francez, unul dintre cei mai straluciti reprezentanti ai artei secolului al XX-lea. A fost unul dintre principalii initiatori ai artei moderne. Mostenitor al impresionismului si neoimpresionismului, Matisse impulsioneaza miscarea fauvista. Dupa prima expozitie din 1904, organizata de Ambroise Vollard in galeria sa din Paris, pictorul pleaca la Saint-Tropez, unde il astepta Paul Signac, care il initiaza in stilistica divizionismului. Printre lucrarile sale cele mai celebre se remarca: "Lux, calm si voluptate", realizata in anul 1904 (aceasta lucrare se regaseste acum in Musee d' Orsay, Paris), "Dans II", terminata in 1909 (Muzeul Ermitage – St, Petersburg), "Muzica", 1939 (Albright-Knox Gallery, Buffalo, NY), "Bluza romaneasca", 1940 (Centre Georges Pompidou, Paris) si "Tristeþea regelui", 1952 (Muzeul National de Arta Moderna, Paris).

http://www.compendium.ro/pers_detalii.php?id_pers=2354&prenume_pers=Henri&nume_pers=MATISSE
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  crina Joi Oct 14, 2010 7:47 pm

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Mvt1ed

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 9px46g

Daca van Gogh bea pelin si vedea in galben,cred ca ...acest Matisse a baut....cucuta sau ce,de vede mai mult in rosu ??? scratch
Sau bea albastru de metil ,ca are si multe picturi in albastru lol! lol! lol!

Glumesc. Smile In general, imi place cum picteaza
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  crina Joi Oct 14, 2010 7:56 pm

„A desena înseamnă a trasa o linie în jurul unei idei.” – Henry Matisse

„Creativitatea presupune curaj.”- Henri Matisse

„Exactitatea nu este adevăr.” – Henri Matisse
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  Adi Sabau Joi Oct 14, 2010 9:51 pm

GEORGE a scris:.Mi-a atras atentia insa o lucrare, un portret de copil foarte bine realizata .
Priveste-l !

Se pare ca pe vremuri, cei care stiau sa deseneze si sa picteze, isi puteau permite luxul de a picta si vinde orice nazbatie! .. intr-un fel ii inteleg. "Am demonstrat ca sunt bun, ok .. acum lumea ma vrea la ea in casa .. indiferent ce arunc pe panza!"

Partea proasta e ca acum perceptia da roade inverse. Orice epigon in ale picturii isi imagineaza ca "nazbatiile" lui trebuie considerate arta si tratate ca atare.
Adi Sabau
Adi Sabau
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 601
Data de inscriere : 26/07/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

http://www.myspace.com/shamballamusic

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Fernand Leger 1881- 1955

Mesaj  GEORGE Vin Oct 15, 2010 10:56 pm

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Dsc01197r

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Dsc01198v

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Fernand Leger 1881- 1955

Mesaj  GEORGE Vin Oct 15, 2010 11:00 pm

Pictor fancez ale carui prime lucrari au fost influentate de cubism. Intre anii 1910-1914 a fost membru al grupului Section D’or. Primele sale lucrari, precum si multe din compozitiile figurative implica o simplificare a formelor si o structura statica, mai exact forme tubulare de figuri. Un bun exemplu in acest sens il reprezinta tabloul "Nud in padure" realizat intre anii 1909-1910. Odata cu evolutia sa artistica a inceput sa introduca, in mod secvential, forme mecanice si suprafete metalice reflective in lucrarile sale ("Forme contrastante" -1913, una dintre serii). Ultimele sale lucrari au devenit tot mai figurative si monumentale, ca si picturile sale realizare la scara mare - "Cladirile" (1950) si "Marea Parada" (1954).


http://www.compendium.ro/pers_detalii.php?id_pers=2334&prenume_pers=Fernard&nume_pers=LEGER
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  crina Sam Oct 16, 2010 4:12 am

Da de acesta,putem "zice ceva"??? Suspect Ca,doar e...dus, de mult.Ce poate sa ne mai faca? tongue
Frumoasa pictura,INTERESANTA.....,dar nu ma pot abtine sa nu ma intreb:Ce ,dracu,a gandit cand a pictat asta??? scratch
Cand eram la scoala,nu's in ce clasa,la ora de...compunere,ne dadea cate o imagine "fistichie" si ne"ruga"sa relatam in scris,ce intelegem noi din aceasta imagine si ce ar fi vrut sa exprime autorul.
Prima fraza care imi venea s-o scriu era:"Din aceasta imagine,eu inteleg ca,autorul era nebun de legat,de aceea nu am de unde sa stiu ce....gargauni ii treceau prin cap in momentele lui de criza."
Iar a doua fraza:"Si doamna noastra cred ca a luat-o razna..."
Dar ma chinuiam,ce sa fac.....si luam si nota mare(eram buna la lb romana),dar fabulam,minteam si nu credeam o iota din ceea ce eu scrisesem.
Si aici,in caest tablou,ca la matematica scratch Sunt ,cel putin 100 de solutii care ar explica ce a vrut sa reprezinte autorul.
Chiar,voi stiti??? Suspect
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

TATE MODERN COLLECTION - Pagina 6 Empty Re: TATE MODERN COLLECTION

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum