ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

+8
katalina
Adi Sabau
oziero
lily ursu
Quasimodo
marinic
crina
GEORGE
12 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  GEORGE Mier Dec 08, 2010 8:07 pm

marinic a scris:Dupa cum am observat nu mai este nici un incepator pe cest forum, mi-am facut totusi curaj
sa postez lucrarile mele cu marea dorinta de a fi criticate de voi . Ultimul este in lucru si sper sa il termin pana la craciun.Va doresc spor la treburile voastre .


Ne pare rau dar dorinta nu iti va fi indeplinita deoarece ,,Criticul de Arta" este plecat in concediu . Very Happy
Bine ai re'venit Mariana ! Sectiunea de ,,Portofoliu pictura Mariana" iti apartine si sper sa o transformi intr-o frumoasa ,,Galerie de Arta" .

Intra pe ,,Portofoliu pictura Mariana "
https://artisti-plastici.forumgratuit.ro/portofolii-pictura-f6/portofoliu-pictura-acrilic-mariana-t871.htm#5920


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Mier Dec 08, 2010 8:13 pm, editata de 2 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  GEORGE Mier Dec 08, 2010 8:09 pm

crina a scris:Nu stiu altii cum sunt,dar eu sunt incepatoare 100%,asa ca...da-i bataie! Smile
Si sunt f frumoase lucrarile tale
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  crina Joi Dec 09, 2010 1:31 am

Adica?! Suspect Ce ai vrut sa spui cu asta?? Neutral
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  GEORGE Joi Dec 09, 2010 9:14 am

crina a scris:Adica?! Suspect Ce ai vrut sa spui cu asta?? Neutral

Nu am vrut sa spun nimic . Ti-am mutat doar mesajul pentru ca ai postat gresit !
Doar atat ! Very Happy
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana''

Mesaj  marinic Joi Dec 09, 2010 12:23 pm

Crina sper ca te referi la mine ,,100%'' incepatoare Laughing la tine nu prea se potriveste dupa lucrarile expuse ...eu nici nu am curajul sa incerc sa pictez in ulei,.. poate pe la vara...nu stiu daca as suporta mirosul, presupun ca miros a produse petroliere(domeniul in care am prestat servici).Mi-as fi dorit sa primesc critici si sfaturi...profesori nu-mi permit Sad

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  Quasimodo Joi Dec 09, 2010 1:50 pm

şters


Ultima editare efectuata de catre Quasimodo in Mar Sept 13, 2011 11:06 pm, editata de 1 ori

Quasimodo

Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 19/11/2010

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  lily ursu Joi Dec 09, 2010 4:30 pm


Mariana ...incepatori ne simtim fiecare dintre noi de fiecare data cand avem panza alba in fata si vizualizam viitoarea lucrare,personal am acea emotie de fiecare data..important este (ca dupa ce trecem de acel ,,inceput ''si ajungem la ,,final '')cat de multumiti suntem si cum savuram noi insine ceea ce realizam ,asa cum spunea si Quasimodo.
lily ursu
lily ursu

Numarul mesajelor : 150
Data de inscriere : 27/08/2009
Varsta : 55
Localizare : iasi

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  crina Joi Dec 09, 2010 5:37 pm

marinic a scris:Crina sper ca te referi la mine ,,100%'' incepatoare Laughing la tine nu prea se potriveste dupa lucrarile expuse ...eu nici nu am curajul sa incerc sa pictez in ulei,.. poate pe la vara...nu stiu daca as suporta mirosul, presupun ca miros a produse petroliere(domeniul in care am prestat servici).Mi-as fi dorit sa primesc critici si sfaturi...profesori nu-mi permit Sad

Daca spun ca sunt incepatoare,apoi chiar sunt,fara scoala ca 'mneata Smile ,cu mult tupeu sa ma strecor si eu ,pe aici,printre multi artisti pe care ii apreciez sincer(nu dau nume tongue ) si in alta ordine de idei si eu pictez tot in acrilic,niciodata nu am pictat in ulei,desi mi-am cumparat TOT CE TREBUIE PT ULEI,dar....iaca,nu am avut curaj sa ma apuc.
Daca tot vrei sfaturi,dupa capul meu de incepatoare(vorbim de la acelasi nivel,deci intre noi nu exista suparare Wink ),iti spun ca,la picturile tale,ti-ar trebui niste......lumini si umbre Smile
Succes! Razz
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  Vizitato Joi Dec 09, 2010 6:17 pm

Sfat;un mediu artistic de mare ajutor inaintea celorlalte este acuarela(prin acuarela descoperi secretul pensulatiei in acril,ulei)

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  marinic Joi Dec 09, 2010 9:06 pm

multumesc mult...asa va vreau Very Happy

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  Vizitato Mier Dec 15, 2010 5:40 pm

Felicitari,Mariana .

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  crina Mier Dec 15, 2010 8:22 pm

Smile E f frumoasa si aceasta lucrare;e o tema de toamna,o lucrare placuta ochiului Wink
Asa mi se intampla si mie;mereu mi se pare ca ar mai fi ceva de adaugat la pictura pe care,tocmai ce o declarasem terminata tongue
Cred ca asa suntem toti. Smile
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  GEORGE Sam Dec 25, 2010 6:53 pm

marinic a scris:Dupa cum am observat nu mai este nici un incepator pe cest forum, mi-am facut totusi curaj sa postez lucrarile mele cu marea dorinta de a fi criticate  de voi . Ultimul este in lucru si sper sa il termin pana la craciun.Va doresc spor la treburile voastre .
Departe de mine gandul sa te cert tocmai acum in ziua de Craciun, dar vreau sa-ti spun un lucru pe care as dorii sa-l inteleaga toti membrii forumului . Aici nu suntem nici incepatori, nici avansati, si nici profesionisti, suntem toti egali in fata ,,artei" . Forumul Artistilor Plastici Amatori da posibilitatea tuturor iubitorilor de arta sa se exprime asa cum cred ei de cuviinta si nimeni nu are dreptul sa-i judece . Aici apreciem doar evolutia lucrarilor si evolutia artistului in timp, nu valoarea creatiilor acestuia . O lucrare terminata nu are nici o valoare pe langa fazele prin care a trecut pentru a ajunge un produs finit .
Aici pot sa-l dau de ex. pe Marius si nu numai, cu acea lucrare de exceptie dupa parerea mea . A aratat de unde a plecat si unde a ajuns . El a executat aceea lucrare pentru ca ,,asa a simtit el .
Pentru a ne mai inveselii acum de Cracin pot recumoaste ca eu sunt cam ,,ne'simtit" in ultima vreme si chiar nu imi mai doresc nimic acum . Dar va promit ca atunci cand voi simti ceva, va voi anunta de indata . Un alt ex. este Crina cu ,,boii ei", chiar ma uitam atent daca nu seman cu vre-o unul din ei . Norocul meu este ca ea nu prea stie cum arat, dar o asigur ca boii ei sunt mult mai frumosi decat mine Twisted Evil.

Acest mesaj este un pamflet si va rog sa-l luati ca atare, pentru aceasta zi de Craciun !  jocolor  dar daca vreti il puteti lua si in serios  Embarassed


Ultima editare efectuata de catre GEORGE in Vin Oct 04, 2013 9:18 pm, editata de 1 ori
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  Vizitato Sam Dec 25, 2010 8:27 pm

Aici pot sa-l dau de ex. pe Marius si nu numai, cu acea lucrare de exceptie dupa parerea mea . A aratat de unde a plecat si unde a ajuns . El a executat aceea lucrare pentru ca ,,asa a simtit el .
Pentru a ne mai inveselii acum de Cracin pot recumoaste ca eu sunt cam ,,ne'simtit" in ultima vreme si chiar nu imi mai doresc nimic acum . Dar va promit ca atunci cand voi simti ceva, va voi anunta de indata . Un alt ex. este Crina cu ,,boii ei", chiar ma uitam atent daca nu seman cu vre-o unul din ei . Norocul meu este ca ea nu prea stie cum arat, dar o asigur ca boii ei sunt mult mai frumosi de cat mine .

Acest mesaj, va rog sa-l luati ca atare...


Multumesc ,George.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  crina Sam Dec 25, 2010 9:30 pm

GEORGE a scris:Un alt ex. este Crina cu ,,boii ei", chiar ma uitam atent daca nu seman cu vre-o unul din ei . Norocul meu este ca ea nu prea stie cum arat, dar o asigur ca boii ei sunt mult mai frumosi decat mine Twisted Evil.  Embarassed
lol! lol! De unde asocierea asta cu bietii mei boi,nu stiu??? scratch
Nu vreau sa se simta nimeni jignit ca ar exista vreo comparatie intre ei si...restul,dar,ii iubesc atat de mult,avandu-i in fata ochilor zilnic,de atata vreme,incat,nici pe ei nu vreau sa ii jignesc comparandu-i cu oamenii . Cred ca s-ar simti  lezati  Twisted Evil
 In alta ordine de idei,oamenii frumosi sunt perversi si lipsiti de modestie,intimidanti si inhibatori.
Uitati-va la mine! Twisted Evil Twisted Evil  Twisted Evil

Acest mesaj este un pamflet si va rog sa-l luati ca atare, pentru aceasta zi de Craciun santa
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  Vizitato Vin Dec 31, 2010 12:48 pm

La multi ani!

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  crina Dum Ian 09, 2011 2:58 pm

Foarte,foarte frumoasa floricica ta Smile
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  crina Joi Ian 13, 2011 1:02 am

HA! Rolling Eyes Mi-ai furat ideea Evil or Very Mad
Aveam de gand ca,dupa ce termin ce am in lucru acum,sa incep un Iisus si tu...,ce faci,Marinico!?
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  marinic Joi Ian 13, 2011 8:38 am

crina a scris:HA! Rolling Eyes Mi-ai furat ideea Evil or Very Mad
Aveam de gand ca,dupa ce termin ce am in lucru acum,sa incep un Iisus si tu...,ce faci,Marinico!?

Nu abandona ideea , poate iti iese mai matur ,ca al meu pare cam tinerel. Sa ai spor !

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  oziero Joi Ian 13, 2011 9:50 am

Ar putea fi incadrat la categoria tablou cu tema religioasa. Dar ca icoana, ca asa am vazut ca ai scris, ca lucrezi la o icoana, trebuiesc respectate niste lucruri :
".....Meşterii sunt obligaţi să urmeze modelele descrise în erminie şi se pot manifesta doar în ceea ce priveşte coloritul. În rest, ei trebuie să respecte canoanele consfinţite. ...
Pictând o icoană, iconarul nu creează personal nimic nou. Subiectul iconografic, împrumutat de la un model gata, adesea este transferat în mod mecanic, indiciile de bază în ceea ce priveşte stilul şi tehnica fiind prescrise în tradiţii şi în modele deja prestabilite..."

de aici http://www.icoane-lemn.ro/index.php/istoric

Te felicit pentru lucrari!
Doamne ajuta si spor in continuare!
oziero
oziero

Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 16/10/2009

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  crina Joi Ian 13, 2011 12:58 pm

oziero a scris:Ar putea fi incadrat la categoria tablou cu tema religioasa. Dar ca icoana, ca asa am vazut ca ai scris, ca lucrezi la o icoana, trebuiesc respectate niste lucruri :
".....

Corect. Eu,personal, pictez tablouri cu tema religioasa,niciodata icoane.Nici nu m-as pricepe,de altfel tongue
Asa ca,draga Mariana....,rectifica bounce
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  marinic Joi Ian 13, 2011 1:11 pm

multumesc pentru sfat oziero, initial dorisem sa fac o icoana,... apoi am dorit putina originalitate ..si m-am abatut cu totul de la idee..poate cu alta ocazie..

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  marinic Joi Ian 13, 2011 1:17 pm

accept critica Sad dar nu cred ca mai pot modifica ce am scris atunci

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  crina Joi Ian 13, 2011 9:04 pm

marinic a scris:accept critica Sad dar nu cred ca mai pot modifica ce am scris atunci

Ce critica? Pentru ce?
Pictura ta e frumoasa,inedita,e o tema religioasa,dar ii poti zice si icoana,depinde cum o interpreteaza fiecare,mai ales cel care o pune pe perete tongue
Uite,eu de exemplu,am pictat cateva tablouri de acest gen,iar soacra mea,le-a pus pe peretele de la est,ca si icoane Smile
Oziero are dreptate(in materie de iconografie),dar nu avem noi treaba cu dreptatea lui,pt ca,noi ,suntem pictorite amatoare si pictam pe panza diferite teme

"indiciile de bază în ceea ce priveşte stilul şi tehnica fiind prescrise în tradiţii şi în modele deja prestabilite..."-zice oziero

Deci,avantaj noi,pt ca putem picta orice,oricum,nimic impus si nu stiu cine m-ar retine sa imi sfintesc opera,la biserica(daca mi-ar trece vreo nazbatie din asta prin cap),dupa care sa mi-o atarn pe perete?!("icoana",nu nazbatia) Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  oziero Vin Ian 14, 2011 8:04 am

crina a scris:
Pictura ta e frumoasa,inedita,e o tema religioasa,dar ii poti zice si icoana,depinde cum o interpreteaza fiecare,mai ales cel care o pune pe perete tongue
Uite,eu de exemplu,am pictat cateva tablouri de acest gen,iar soacra mea,le-a pus pe peretele de la est,ca si icoane Smile
Oziero are dreptate(in materie de iconografie),dar nu avem noi treaba cu dreptatea lui,pt ca,noi ,suntem pictorite amatoare si pictam pe panza diferite teme

"indiciile de bază în ceea ce priveşte stilul şi tehnica fiind prescrise în tradiţii şi în modele deja prestabilite..."-zice oziero

Deci,avantaj noi,pt ca putem picta orice,oricum,nimic impus si nu stiu cine m-ar retine sa imi sfintesc opera,la biserica(daca mi-ar trece vreo nazbatie din asta prin cap),dupa care sa mi-o atarn pe perete?!("icoana",nu nazbatia) Twisted Evil

In primul rand nu vreau să intru în contradicţie cu nimeni, doar am exprimat ceva ce am citit şi eu la rândul meu. Deci nu e că zic eu...
Am vrut doar să subliniez diferenţa între icoană şi pictură cu temă religioasă, atât. Şi este valabil şi că un iconar este artist plastic, dar un artist plastic nu întotdeauna poate fi iconar.
Bineînţeles că fiecare poate picta ce vrea, dar mă refer la ce înseamnă icoana în adevăratul sens, nu ce numeşte cineva icoană.

Doamne ajută!
oziero
oziero

Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 16/10/2009

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana" Empty Re: Impresii despre ,,Portofoliu pictura Mariana"

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum