ARTISTI PLASTICI
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Castigatorul celei de a III-a editii a concursului ARS LONGA, VITA BREVIS

Ultimele subiecte
» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2017
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 EmptyVin Ian 06, 2017 10:09 am Scris de arbexartdecor

» SARBATORI SI SARBATORITI
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 EmptyLun Ian 02, 2017 11:01 pm Scris de crina

» Poezii Katalina
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 EmptyLun Noi 14, 2016 9:40 am Scris de katalina

» Tabara de pictura Hobby Art editia de iarna 2016
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 EmptyJoi Ian 14, 2016 3:30 pm Scris de arbexartdecor

» Arbex Art Decor te invita la expozitia de pictura ''Natura cu Fluturi''
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 EmptySam Oct 31, 2015 6:16 pm Scris de arbexartdecor

» O noua tabara de pictura pentru incepatori
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 EmptyVin Sept 11, 2015 12:40 pm Scris de arbexartdecor

» Hai sa ne-ntalnim 14 iunie
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 EmptyMier Iun 17, 2015 10:57 pm Scris de crina

» Tabara de pictura Hobby Art - Apuseni
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 EmptyJoi Iun 04, 2015 3:03 pm Scris de arbexartdecor

» Indian
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 EmptySam Mai 02, 2015 8:44 pm Scris de termitawoodworks

» Pirografie I. Tibor
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 EmptySam Mai 02, 2015 8:39 pm Scris de termitawoodworks

» lucrare
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 EmptySam Mai 02, 2015 8:25 pm Scris de termitawoodworks

» pirografie
Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 EmptyMier Apr 29, 2015 1:05 pm Scris de Vizitator

eMAG

Abstract
PARTENERI







Link Exchange
Comunitatea Artistilor Plastici Amatori Top66 Statistici
Promovare Gratuita - Top123

Change language forum

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

+7
euuuuu
andmar
crina
AncaManuela
Adi Sabau
marinic
GEORGE
11 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  marinic Mar Ian 31, 2012 12:56 pm

ooo....dar chiar te pricepi sa manuiesti spaclu si cutitul...o sa iasa super Exclamation

marinic

Numarul mesajelor : 447
Data de inscriere : 30/09/2010
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  GEORGE Mar Ian 31, 2012 1:49 pm

marinic a scris:ooo....dar chiar te pricepi sa manuiesti spaclu si cutitul...o sa iasa super Exclamation

Doar din cutit! Imi aduc aminte ca am vazut un mesaj in care scria ca un anumit profesor in arte a predat invataceilor lui ca cei care lucreaza la cutit nu se pricep de fapt la pictura. Poate ca intr-o zi voi desfiinta si acest mit. Razz
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  lily ursu Dum Feb 05, 2012 7:13 am

Bun gasit! Se vede treaba ca ai secrete dupa cum spune Adi...In orice caz,iti iese treaba bine.Felicitari! Banuiesc ca tehnica e dificila de aceea dureaza mult pana la finalul lucrarii.Cat despre mine m-am apucat de curand sa fac si eu trandafiri folosind tehnica in cutit,lucru cam dificil dupa parerea mea,iar cei care lucreaza in cutit trebuie musai sa stie sa picteze si chiar sa o faca bine. Mult spor in continuare si chiar spune-ne despre targ,cum merg treburile.O zi frumoasa!
lily ursu
lily ursu

Numarul mesajelor : 150
Data de inscriere : 27/08/2009
Varsta : 55
Localizare : iasi

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  GEORGE Dum Feb 05, 2012 9:19 am

lily ursu a scris:Bun gasit! Se vede treaba ca ai secrete dupa cum spune Adi...In orice caz,iti iese treaba bine.Felicitari! Banuiesc ca tehnica e dificila de aceea dureaza mult pana la finalul lucrarii.

Bune ai revenit, Lily! bounce
Secretul meu este ca am incercat mereu sa ma autodepasesc. Tehnica nu este dificila, toti trandafirii i-am facut in jur de o ora,...postarea dureaza foarte mult deoarece sunt foarte multe cadre pe care le expun segvential ,,cadru si ziua". Sper sa termin pana la sfarsitul anului! Embarassed

lily ursu a scris:Cat despre mine m-am apucat de curand sa fac si eu trandafiri folosind tehnica in cutit,lucru cam dificil dupa parerea mea,iar cei care lucreaza in cutit trebuie musai sa stie sa picteze si chiar sa o faca bine.

Da-mi voie sa te contrazic, eu nu am pictat in viata mea si nu am lucrarat la cutit niciodata. Anul acesta am inceput si cred ca am calcat cu dreptul in noul an,...parerea mea! Razz

lily ursu a scris: Mult spor in continuare si chiar spune-ne despre targ, cum merg treburile. O zi frumoasa!

Am acum un proiect in derulare pe ca o sa vi-l spun cat de curand.
O zi buna si tie! Very Happy

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  crina Joi Feb 16, 2012 9:10 pm

Te-ai apucat serios de gradinarit, observ... tongue
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty O alta varza!

Mesaj  GEORGE Vin Feb 17, 2012 9:22 am

crina a scris:Te-ai apucat serios de gradinarit, observ... tongue

Cultura este asemanatoare creatiilor mele.....,,VARZA". :twisted

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 47627208

GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  Daniel Mier Feb 22, 2012 11:04 am

Felicitari,George!Imi place buchetul floral(cultura de varza).

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  GEORGE Joi Feb 23, 2012 7:42 am

Daniel a scris:Felicitari,George!Imi place buchetul floral(cultura de varza).

,,Cultura de varza" este doar un studiu care acum a disparut. Acel ,,vede crud" este doar o intamplare si fiind un studiu am mers mai departe. Mi s-a intamplat sa schimb cate cava si sa obtin rezultate miraculoase, dar mi s-a mai intamplat sa-mi para si rau. Asta-i viata de artist! Twisted Evil
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Creatii de suflet

Mesaj  Daniel Vin Feb 24, 2012 8:43 pm

[img]Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Ffdf [/img]


[img]Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Img0107ld1 [/img]


Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 643365841




[img]Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 P10117401 [/img]


[img]Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 274634761 [/img]


[img]Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 775832751 [/img]


[img]Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 P1011412q1 [/img]


Mi-am facut ceva timp!Am ales tot ce este special din punctul meu de vedere la cat ma pricep eu prin arta(...varza).

Un singur lucru ma deranjeaza.Ma oftica rama de la Apocalipsa (rama sculptata...chiar nu se potriveste).
Doresc sa dezvolt putin subiectul la lucrarea ,,abstract-peste''.Felicitari,George!...ai o lucrare Geniala!.. .Ai (nimerit-o) conform teoriei culorii( o alta teorie decat cea cunoscuta prin dosarele virtuale).Exista un artist in asta lume la care printr-un studiu intens a dezvoltat o astfel de teorie dar sub o alta forma plastica din punct de vedere cromatic.Nu pot sa ma explic atat de bine dar vin cu un exemplu mult mai usor.

Si anume :Ce cautam noi la o arta atunci cand dorim sa o avem!?!...In nici un caz sa o cumparam pentru panotarea unui perete gol si din cand in cand sa mai stergem de praf rama.Problema!... o mare comoditate de ambele parti, atat al artistului cat si a personajului respectiv .Majoritate clientilor inca de la intrare se gandesc la cat sa se opresca financiar pentru achizitionare, fiind o mare prostie .

Ok...revin la subiectul cu teoria culorii!

Sa spunem ca mergem pe o tema a satului, citadin.Cromatic intr-o paleta monocroma usor acuta cu asambluri arhitecturale mai pe scurt o curte de la tara cu tot ce se gaseste in ea mioritic,catel,pisica si alte jivine(...idem la partea ta picturala reprezentata prin fundalul abstract monocrom dominat negru+alb).Daca privim acel tablou cu pisica si purcelul cu siguranta banda vizuala a privitorului se v-a plimba fie de la stanga la dreapta fie de la dreapta la stanga ,ametit la un momendat dar si plictisit in acel moment.
Ok...Acum intervine teoria culorii in compozitie si anume foarte radical percepem o cromatica puternica de atentionare dar si de interes vizual .Cu inteligenta undeva anume in lucrare schimbam un unghi cromatic.In centru pentru a respecta compozitia creata de tine.In centru v-om veni pur si simplu cu o franghie de rufe multicolore dintr-un cap in altul in bataia vantului.Eeeeeeeee acum s-a atins acea teorie filosofata de acel artist cat si chinuita de mine acum.Cu siguranta punctul de atractie vizual ramane pironit pe acea franghie banala de rufe dar care ii ofera o stare senzitiva.Acum privirea este delicata admirand acel punct fix si anume franghia de rufe multicolore(explozie cromatica).Cu siguranta clientul v-a fi al artistului uitand pana si de valoarea banului socotita din usa galeriei.


Deci pestisorul de foc este genial!

Felicitari,George!Cred ca m-am facut inteles si ai perceput ideea.


Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil ...Iar ca sa-mi termin discutia 100%.Citisem pe undeva precum ca un tip cumparase un tablou (o parte feminina ).Dupa ceva timp inebunit de iubire fata de acel chip a hotarat sa plece in cautarea muzei artistului.Dupa un timp de cautari nefiind gasita muza s-a hotarat si s-a dus la biserica pentru a da binecuvantare de a se insura cu acel tablou(femeia din tablou).Acesta este secretul artei.

Un ultim mesaj! Daca ai vazut filmul ,,Andrei Rubliov '' dupa atata monocromie la final impulsul cromatic prin prezentarea iconografica a dat valoare acestei capodopere cinematografice.

Daniel

Numarul mesajelor : 397
Data de inscriere : 27/10/2011
Varsta : 50

http://www.muzartgrafica.ro/lucrarileMele.php?sortareLucrari=all

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  GEORGE Sam Feb 25, 2012 10:41 am

Daniel a scris:Mi-am facut ceva timp! Am ales tot ce este special din punctul meu de vedere la cat ma pricep eu prin arta(...varza).

Ma bucur Marius ca lucrarile mele ti-au atras atentia si ca ai incercat sa faci cateva remarci pertinente in opinia mea Adevarul insa este undeva la mijloc. Conceptia ta artistica nu se potriveste cu cenceptia celorlalti si invers. Toate lucrarile nu sunt decat niste studii iar multe dintre ele au constituit supotul altor lucrari. Am multe proiecte dar de multe ori imi lipseste acel impuls de a da viata altor si altor lucrari.
Oricum iti multumesc si ca sa te linistesc pot sa-ti spun ca mi-ai dat raspunsul la foarte multe intrebari! Twisted Evil

Daniel a scris: Un singur lucru ma deranjeaza.Ma oftica rama de la Apocalipsa (rama sculptata...chiar nu se potriveste).

Ceea ce te oftica pe tine pe mine ma face multumit ca am realizat cea mai mare opera de arta din viata mea si oricat m-as chinui nu o pot echivala sau depasii. O creatie de arta de valoare trebuie pusa in evidenta cu o rama pe masura Razz


Daniel a scris:Doresc sa dezvolt putin subiectul la lucrarea ,,abstract-peste''.Felicitari,George!...ai o lucrare Geniala!.. .Ai (nimerit-o) conform teoriei culorii( o alta teorie decat cea cunoscuta prin dosarele virtuale). Deci pestisorul de foc este genial!

Povestea acelui pestisor este pur intamplatoare. Intr-o zi mi-a ramas putina culoare si ca sa nu o arunc am pus-o pe alt suport facut alta data. Dar poate ca in viata ,,nimic nu este intamplator"! Very Happy
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  crina Dum Feb 26, 2012 11:05 am

Povestea acelui pestisor este pur intamplatoare. Intr-o zi mi-a ramas putina culoare si ca sa nu o arunc am pus-o pe alt suport facut alta data. Dar poate ca in viata ,,nimic nu este intamplator"!

lol! Multe opere de arta din marile muzee si nu numai, sunt creatii pur intamplatoare, dar nimeni nu recunoaste tongue A sa ca, eu zic sa spui ca te-ai straduit la acel "pestisor" Twisted Evil
(m-am bagat si eu in seama, ca nu ma mai bagasem de mult...) Wink
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  GEORGE Lun Feb 27, 2012 7:54 am

crina a scris: Multe opere de arta din marile muzee si nu numai, sunt creatii pur intamplatoare, dar nimeni nu recunoaste tongue A sa ca, eu zic sa spui ca te-ai straduit la acel "pestisor" Twisted Evil
(m-am bagat si eu in seama, ca nu ma mai bagasem de mult...) Wink

Daca toti membri activi s-ar baga in seama ca tine, forumul ar merge mult mai bine. Sper sa-l mai tin in viata macar pana la implinirea varstei de trei ani, apoi cred ca o sa-i dau drumul pentru ca acum a invatat sa meraga pe picioarele lui!
Ca sa ma bag si eu in seama iti pot spune ca in marile muzee ale Londrei sunt si creatii valoroase poate chiar inestimabile care nici nu crezi ca sunt create de o mana de om, dar sunt si lucrari asa zise de arta create de asa zisi mari creatori care nici macar nu ajung la nivelul multor artisti de pe acest forum. Razz Very Happy Razz
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  crina Lun Feb 27, 2012 11:29 am

Stii ce nu inteleg eu la pictura abstracta? Cand, un pictor, propune tema, inainte sau dupa ce a pictat panza? scratch Sau il lasa pe critic sa decida, ori si mai rau, pe privitor?! Twisted Evil
Si daca, renunti la forumul acesta, ce vei deschide? Un alt site? Ca nu mi te inchipui "potolit" Smile
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  GEORGE Lun Feb 27, 2012 4:57 pm

crina a scris:Stii ce nu inteleg eu la pictura abstracta? Cand, un pictor, propune tema, inainte sau dupa ce a pictat panza? scratch Sau il lasa pe critic sa decida, ori si mai rau, pe privitor?! Twisted Evil

Crina iti spun un secret, dar ramane intre noi! Nici eu nu inteleg! Evil or Very Mad

crina a scris: Si daca, renunti la forumul acesta, ce vei deschide? Un alt site? Ca nu mi te inchipui "potolit" Smile

Am pomenit eu de vre-o plecare? DEMISIONEZ! Twisted Evil Voi ramane pe forum un membru acriv sau pasiv, doar atat! Very Happy
GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  crina Lun Feb 27, 2012 8:28 pm

GEORGE a scris:

Am pomenit eu de vre-o plecare? DEMISIONEZ! Twisted Evil Voi ramane pe forum un membru acrivsau pasiv, doar atat! Very Happy

activ sau acrit de ce se intampla pe forum Twisted Evil
crina
crina

Numarul mesajelor : 1268
Data de inscriere : 06/03/2010
Varsta : 63
Localizare : constanta

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  GEORGE Mar Feb 28, 2012 10:38 am

crina a scris:activ sau acrit de ce se intampla pe forum Twisted Evil

De foarte multe ori m-am amagit cu gandul ca ar trebui sa existe ,,o Comunitate artistica", o alta decat cele oficiale, dar se pare ca m-am inselat. Embarassed
,,Acrit" e mult spus, din punctul meu de vedere m-am simtit bine in prezenta tuturor membrilor logati pe forum si chiar pot spune ca mi-am facut multi prieteni, dar dezamagit, Da!


GEORGE
GEORGE
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 2871
Data de inscriere : 15/06/2009
Localizare : LONDON - UK

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  kizy Dum Aug 12, 2012 7:08 pm

Ei,dar observ ca nu numai Crina face "valuri" .Foarte "odihnitoare" lucrarea! Pe mine ma relaxeaza Very Happy
kizy
kizy

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Impresii despre ,,Portofolii pictura " George - Pagina 4 Empty Re: Impresii despre ,,Portofolii pictura " George

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum